Matador získal globálneho partnera pre karosárinu

Matador získal globálneho partnera pre karosárinu

Slovenská priemyselná skupina Matador prepája svoj biznis vo výrobe štruktúrnych dielcov automobilových karosérií s globálnou skupinou Sodecia. Strategické partnerstvo bude mať podobu spoločného podniku slovenskej spoločnosti Matador Automotive Vráble a Sodecia Automotive Europe. Portugalská Sodecia rozšíri prepojením so slovenskou automobilovou firmou svoju globálnu prítomnosť na takmer pol stovky závodov. Po odkúpení časti akcií Matador Automotive Vráble od jej materskej skupiny získa okrem vrábeľského závodu a jeho nitrianskej fabriky, ktorú Matador nedávno rozšíril, aj závod v českom Liberci a cez podiel v Matador Automotive Rus aj dosah na dodávateľskú výrobu najmä pre skupinu Volkswagen v Rusku.

Pre skupinu Matador ide vo výrobe štruktúrnych dielcov automobilových karosérií, teda najmä lisovaní a spájaní, o prepojenie s vplyvným globálnym hráčom. Finančný vklad, ktorý okrem akvizície akcií Portugalci prinesú do firmy, má Matador Automotive Vráble posilniť v čase rozvoja. Prepojenie s hráčom ako je Sodecia umoží firme rozšíriť dodávateľské aktivity pre automobilky na globálnu úroveň. to môže vzhľadom na stratégiu automobiliek, ktoré využívajú pre modely platformové dielce pre všetky trhy sveta, znamenať silný rastový impulz.

Sodecia má výrobné, technologické a administratívne pobočky v 42 lokalitách sveta. Okrem štruktúrnych dielcov karosérie vyrába aj podvozkové komponenty a patrí aj k dodávateľom súčiastok pre pohonné agregáty. Hlavné technologické centrá má v domácom Porte, nemeckom Hannoveri a americkom Detroite. Podľa vyjadrenia chce spojením s Matadorom posilniť biznis v strednej Európe, no využiť sa chystá aj kapacity v Rusku.

Pre skupinu Matador je vytvorenie spoločného podniku so Sodecia pokračovaním v rozvoji podoby technologickej skupiny, aktívnej v dodávkach nielen pre automobilový priemysel. Ako pre Revue priemyslu už dávnejšie vyhlásil prezident a akcionár skupiny Štefan Rosina, mieria ambície do každej oblasti výroby dopravných prostriedkov.

Okrem výroby dielcov karosérie v divízii Automotive skupina priebežne rozširuje aj dizajnérske a konštrukčné kapacity, ktoré majú v strede českú firmu Aufeer Design a technologické a vývojové kapacity v strojárstve a priemyselnej automatizácii, umiestnené v dubnických firmách Matador Industry a Matador Automation. Okrem toho postupuje firma aj v raste aktivít vo výrobe prototypov, v ktorých sa spojila s českou rodinnou firmou Hoffmann Kovovýroba. Aktívna je aj vo výskume a vývoji nových technológií a materiálov pre automobilový priemysel.

 

Priemyselný prestup roka mieri do Spiney

Priemyselný prestup roka mieri do Spiney

Viac ako Passat

Viac ako Passat