Ako sa udržať v hre

Ako sa udržať v hre

Krajina hovorí o výrobe milióna áut ročne. Pomôžu vysoké investície do výroby elektroáut a batérií. Prinesie ich ázijská značka, ktorá vstupuje aj do mobility v strednej Európe. Iný svetový hráč stavia fabriku napriek vyšším mzdám – pretože cíti ambiciózny región. V širšom susedstve rastie testovacia dráha pre autá budúcnosti. 

Martin Jesný  riaditeľ redakcií, SON MEDIA

Martin Jesný

riaditeľ redakcií, SON MEDIA

Ani jeden z týchto mikropríbehov o budúcnosti nie je o Slovensku. Sú o Maroku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku a Česku. A čo Slovensko? Takmer dostavaný závod Jaguar Land Roveru je dobrá story pre jeho pozíciu v súčasnom autopriemysle. V mobilite budúcnosti však môže byť menej veľkých SUV a investície do nej ešte Slovensko nemá. 

Zato má opačné signály. Ak taký hráč, ako je Samsung, vráti kľúče od fabriky, je to znak nedôvery. Iste, na jednoduchú výrobu sú Voderady pridrahé. Aj keď investičný plán juhokórejského gigantu vyzerá zaujímavo, pre žiadny svoj high-tech si Slovensko nevybral. 
Podobné testy kvality môžu pridať aj iné firmy. Ak kolónku „pracovná sila“ plnia prekvalifikovaní kaderníci a čašníci spolu s dovezenými dostatočne lacnými občanmi tretích krajín, na žiadny high-tech to nevyzerá. Ľudia s takým cévéčkom nemajú prácu ani na juhu stredného Slovenska a v okrajových okresoch východného.

Odpoveďou môže byť razantne vzdelávať ľudí, ktorí sa na pracovný trh chystajú, no aj aktualizovať odbornosť osadenstiev fabrík. Inak priemysel nielenže nebude mieriť k zvyšovaniu pridanej hodnoty, ale môže prísť aj o existujúce továrne. Napríklad keď sa skončí životný cyklus áut, ktoré práve idú do výroby. 

Omnoho skôr, než si investor odškrtne v zozname podmienok položku „kvalifikovaní ľudia“, musí mať odfajknutú stabilitu. A aj to len vtedy, ak predtým potvrdil bezpečnosť. Februárové vraždy a to, čo prišlo po nich, priniesli prinajmenej neistotu. A tá investície nepriťahuje.
 

Inteligentná technika v službe ľuďom

Inteligentná technika v službe ľuďom

Ako ladiť skladové miesta v logistike

Ako ladiť skladové miesta v logistike