Prečo skúsiť meniť neistotu na maržu

Prečo skúsiť meniť neistotu na maržu

MNO_JESNY MARTIN_0002.jpg

Priemysel už stráca možnosť uspieť len vďaka tomu, že dokáže vyrábať kvalitne a lacno. Biznis sa zrýchľuje a ani veľkí hráči nebudú mať čas čakať, kým sa im vysoké investície vrátia z dlhoročnej výroby a predaja. Teda toho, čo hlavne živí priemysel na Slovensku.

Schopnosť reagovať na zmeny na trhu, v technológiách aj požiadavkách zákazníkov, už nie je len otázkou úspechu, ale prežitia podnikov. Na to firma potrebuje schopnosť neustále zlepšovať spôsoby a procesy, akými plní požiadavky zákazníkov. Uľahčia to technológie vrátane digitálnych nástrojov. Zmenu však potrebujú aj metódy riadenia, najmä v najvyššej vrstve – stratégii.

To je výzva pre šéfov či majiteľov slovenských firiem, rovnako ako generálnych riaditeľov tu- zemských pobočiek nadnárodných skupín. Pozícia výkonného šéfa firmy, obvykle označená skratkou CEO (Chief Executive Officer), sa posúva do pozície CVO a zmenené písmeno značí vizionárstvo. Na víziách však firmy nezarobia a šéfovia ich musia pretaviť do biznisového modelu, ktorý to dokáže.

Ich nástroj je práve stratégia. Aj keď to značí – v porovnaní s tým, čo mali ako šéfovia výrobných závodov – nový druh práce a zodpoved- nosti „generálov“. Teda už nestačí reportovať centrále, že kvalita sa dodržiava, zákazník dostane produkty načas a náklady sa držia na uzde. Potrebujú vlastný vývoj, no ten sa už stal súčasťou kontaktu obchodníkov so zákazníkom. Takže, fabrike pribudne práca vo vývoji, ktorý firmu stojí peniaze, a v obchode, ktorý musí predať. Stojí to za to?

Podľa topmanažérov a majiteľov hŕstky firiem, ktorých Revue priemyslu pozýva, aby pomohli na industriálnej scéne rozšíriť tieto výnimočné manažérske skúsenosti, zrejme áno. Ak im to vyšlo, vedú či vlastnia ziskové podniky a mnohých z nich skupiny povýšili. Samozrejme, nevyšlo to všetkým. Odpoveď ponúkol Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity a špičkový vedec, ktorý pozná nielen slovenský priemysel: Zákla- dom pokroku je otváranie dvier do neznáma. Musíte sa len prestať báť.

Pokrok generuje objednávky pre vývoj aj mimo priemyslu

Pokrok generuje objednávky pre vývoj aj mimo priemyslu