Model All Inclusive

Model All Inclusive

Ak si niekto stále myslí, že na perfektný stroj potrebuje záplavu dych berúcich údajov, ktoré svietia v dokumentácii auta, nemal by sa blamovať.

Mám naozaj od srdca rád autá značky Opel. Keď mi v rukách pristáli kľúče od novej Insignie Sports Tourer v najvyššej špecifikácii s označením GSi, nenamietal som. Nachystala mi však aj niekoľko prekvapení. Našťastie pozitívnych a veľmi prémiových.

Zložitá estetika

Prvé prekvapenie ponúkne Opel Insignia GSi Sports Tourer 2,0 CDTi BiTurbo vzhľadom. Toto auto vyzerá vskutku dobre aj napriek veľkému množstvu, na prvý pohľad, zbytočných prelisov. Predstavujem si brífing v Opli k dizajnu, že sa hovorilo o štvorcifernom počte tvarov a kriviek a padol nápad urobiť novú Insigniu gigantickú – a nasledoval masívny potlesk a povýšenie.

Opel-Insignia-GSi-501854.jpg

Inak si nedokážem predstaviť, čo viedlo konštruktérov k celkovej dĺžke 4 986 milimetrov na relatívne krátkom rázvore. Tak či onak, zvládli to perfektne, za Insigniou sa otáča množstvo ľudí.

Opel-Insignia-GSi-501859.jpg

Insignia podľa mňa drží aj prvenstvo v oblasti veľkosti zadného nárazníka siahajúceho až po zadné svetlá. A to nie sú umiestnené práve najnižšie. Toto riešenie je však efektné a trocha nadsadene si dovolím povedať, že je naozaj sexi.

Keď sme pri zadných svetlách, dostali efektný svetelný podpis vzadu aj vpredu. Predné sa spoliehajú na LED-Matrix technológiu osvetlenia. Áno, to sú presne tie, vďaka ktorým môžete svietiť diaľkovými na autá oproti bez toho, aby ste ich oslepili, pretože systém vypína práve tie diódy, ktoré priamo osvecujú protiidúce auto.

Nie je to novinka, no treba podotknúť, že v Insignii fungujú omnoho lepšie ako napríklad v autách prémiovejších kategórií vrátane naozaj drahých SUV. Viem to podľa toho, koľko vodičov, ktorí idú oproti, človeka aj tak vybliká. Insignia skórovala výborný počet: iba traja naštvaní vodiči, ktorým by som sa týmto spôsobom chcel ospravedlniť.

Opel-Insignia-GSi-501862.jpg

Malé, bezvýznamné mínus patrí azda len predným bočným nasávacím otvorom, ktoré sú slepé. Vyzerajú však tak dobre, že im to možno odpustiť. Medzi ďalšie frajeriny by sme mohli zaradiť červené strmene výborných bŕzd Brembo, prípadne efektné koncovky výfukov. Navyše už v štandardnej výbave Insignia disponuje sexi prelisom na kapote, na ktorý sa, našťastie, vodič pozerá stále.

Učenlivý učiteľ

Nový modelový rok priniesol v interiéri Insignie v podstate len jednu jedinú vec, ktorá sa zmenila a je to dobre – infotainment. Ten konečne dostal sklenenú obrazovku namiesto plastovej. Zlepšila sa aj jeho responzivita a grafika celého systému.

Opel-Insignia-GSi-306369.jpg

To je výborné, pretože archaickejší infotainment bol jediným prvkom, ktorý ma v interiéri predchádzajúcej verzie Insignie sklamal. Už je však všetko v poriadku. Okrem toho GSi ponúka jednu špecialitu, ktorú iná línia výbavy neposkytne. Ide o úžasné sedadlá s certifikátom nemeckej asociácie AGR, teda spolku lekárov a terapeutov so špecializáciou na bolesti chrbta.

Dokážu vyhrievať aj odvetrávať, bohužiaľ, nie zároveň a k tomu pridávajú citlivú masážnu funkciu. Ak niečia duša zúfalo túži po objatí, môže si prispôsobiť zovretie bočníc sedadla až do naozaj veľmi osobných polôh.

Opel-Insignia-GSi-Sports-Tourer-500235.jpg

To sú špecialitky, no okrem toho je to Insignia so všetkým, čo k nej patrí – a to je dobre. V interiéri je skutočne veľa priečneho aj pozdĺžneho priestoru. Vzadu si preloží nohy aj topmodelka s dispozíciou na basketbal a za ňu sa ešte zmestí 560 litrov batožinového priestoru. Ten možno sklopením sedadiel zväčšiť až na 1 665 litrov.

Všetky materiály majú výbornú kvalitu a sú veľmi precízne spracované. Nič nebzučalo ani nedrnčalo, a to ani pri trápení progresívnym elektrofunkom zo soundsystému, dokonca ani na českej D1. Audiosystém Bose síce musíte cez ekvalizér naučiť, ako sa majú vykresľovať výšky, no podstatné je... no, že ho to jednoducho naučíte. 

Opel-Insignia-GSi-305221.jpg

Insignia vás na oplátku naučí pozerať sa na cestu vďaka výbornému head-up displeju, ktorý sa premieta priamo na čelné sklo.

Čo robí dobré auto

Aerodynamický hluk v interiéri Insignie čakajte až v rýchlostiach, ku ktorým sa v rámci morálky nemôžem priznať. Jeden hluk však prekvapí už pri naštartovaní. Ide o turbodiesel. Podľa zvuku možno podotknúť, starý dobrý turbodiesel – jeho prejav je trocha surový, no veľmi príjemne potentný.

Konkrétne ide o dvakrát prepĺňanú jednotku 2,0 CDTi BiTurbo, ktorá dáva na pomery triedy viac-menej priemerný výkon 154 kilowattov. Ten je však suplovaný o niečo masívnejším údajom krútiaceho momentu 480 newtonmetrov. Aj keď ani táto hodnota zrejme nikoho do sedadla neuzemní, no s autom dokáže hýbať presne v duchu kategórie Gran Turismo.

V rovnakom duchu sa však nesie aj spotreba, ktorá sa dokáže dynamicky meniť v závislosti od jazdného štýlu vodiča. Ten môj nastavil priemernú spotrebu niekde blízko úrovne deväť litrov na sto kilometrov. S ľahšou nohou však nie je problém dostať sa k šiestim až siedmim litrom na stovku kilometrov.

Odhliadnuc od tohto faktu však prítomnosť spomenutého agregátu znamená, že v priamke dodáva dostatok výkonu. Za istých okolností sa, aj vďaka prevodovke a mäkšiemu naladeniu podvozka, nechá vyprovokovať k skromnej pretáčavosti.

Opel-Insignia-GSi-500452.jpg

Aby ju však vodič dokázal ovládať podľa želania, musí sa vcítiť aj do osemstupňovej prevodovky. Tá sa k charakteru auta hodí, aj keď vo všeobecnosti jej softvér nepatrí k najrýchlejším. To však nie som ani ja, čiže mi nerobilo problém sa s autom zžiť.

Dôvodom je podvozok. Veľmi, naozaj veľmi dobrý podvozok. Insignia má so svojimi 1 732 kilogramami dostatok hmoty, aby s ňou mohla narábať podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Presuny hmotnosti medzi nápravami možno podľa jazdného režimu pekne kontrolovať, no aj v režime Sport si vozidlo necháva pre posádku akurátnu porciu komfortu. 

Ideálnym prostredím pre Opel Insignia GSi je síce diaľnica, ktorú zvláda s dokonalým prehľadom, no po prechode na cesty druhej a tretej triedy sa dá za jej volantom baviť ako v aute minimálne o triedu menšom. Je za tým citlivé riadenie s akurátnym odporom, ale aj celková responzivita podvozka a ovládacích prvkov. Nech už je za tým čokoľvek, na ceste pôsobí toto auto kompaktne a šikovne, precízne drží aj mení smer a neštíti sa prejaviť v príjemnej miere svoju hmotnosť. Opel už dávnejšie dokázal, že pri rozmernejších autách vie vyrobiť výborný podvozok. Tento je dokonca výnimočne príjemný, a to aj za skutočne rôznorodých okolností.

Božská koherencia

Presne taký Opel Insignia je. Ak sa pozriete do cenníka či do listiny technických údajov, nevyzerá, že by akýmkoľvek spôsobom vytŕčal nad konkurenciu. Všetky komponenty a parametre, aj keď na papieri neoslnia, sú však dokonale zladené, a to tak, že kilometre strávené za volantom Insignie dokážu veľmi tešiť.

Citlivé riadenie, bezchybný podvozok, silný motor, perfektné sedadlá a skvelé svetlomety sú balíček, ktorý je navyše v Opli Insignia veľmi esteticky zhmotnený.

Opel-Insignia-GSi-501867.jpg

Za 39 590 eur so človek kúpi kus naozaj dobrého, kvalitne postaveného auta. Možno ho predsudkový plebejský pôvod odlišuje od prefláknutej prémiovej konkurencie. Vtip je však v tom, že Opel Insignia na ňu nestráca. Ide jednoducho o výnimočné príjemné a charakterné auto. Oplatí sa vyskúšať.

Autor je spolupracovník Revue priemyslu, píše pre portál autofans.joj.sk.

FOTO Opel

Čistá podlaha môže byť parameter kvality

Čistá podlaha môže byť parameter kvality

Dizajn a inovácie menia pridanú hodnotu na tržby

Dizajn a inovácie menia pridanú hodnotu na tržby