Ako firmy používajú elektromobily

Ako firmy používajú elektromobily

Ako dokáže vaša firma využiť vo svojej doprave elektromobily?

A Našli sme typy dopravy, pre ktoré sa elektrické autá oplatia a používame ich.

B Na základe firemnej politiky vlastníme elektrické auto, no používa sa málo, hľadáme mu vhodné využitie.

C Chystáme sa v rámci ochrany životného prostredia/CSR začať používať elektrické autá.

D Máme záujem používať elektrické autá, no pre praktické dôvody ich zatiaľ v autoparku nemáme.

E Elektrické autá nevyhovujú dopravným potrebám našej firmy, preto žiadne nepoužívame.

F Iné

1_Dušan_Valient.png

Dušan Valient

Adient, Trenčín Technology Center Leader

E - Elektrické autá nevyhovujú dopravným potrebám našej firmy, preto žiadne nepoužívame. – – – Naša firma má pre služobné autá interné smernice. Jedna podmienka je rozpočet na vozidlo, druhá emisie, ktoré sa každý rok prehodnocujú. Každý zamestnanec, ktorý si objednáva služobné vozidlo, musí splniť oba limity. Vzhľadom na vyťaženosť týchto vozidiel a najmä ich vysoký kilometrový nájazd vidím ako reálnejšie využitie plug-in hybridov.

2_MNO_SZABO GABRIEL_0008.jpg

Gabriel Szabo

Slovnaft, CEO

F - Iné. Pre praktické dôvody, ako je vyššia kúpna cena či relatívne krátky dojazd a dlhý čas nabíjania, sme zatiaľ o nákupe elektromobilov neuvažovali. – – – Elektromobily vnímam ako jednu z alternatív k vozidlám na tradičné uhľovodíkové palivá. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc na Slovensku a chce pre ľudí na cestách poskytovať komplexný servis bez ohľadu na to, akým vozidlom jazdia. Preto postupne budujeme nabíjačky a v prípade vyššieho dopytu trhu sme pripravení ďalej rozširovať ponuku palív. Pri elektromobilite treba triezvo hodnotiť vplyvy na životné prostredie. To sa týka najmä zdrojov elektrickej energie, ťažby surovín potrebných na výrobu batérií či ich likvidáciu po dobe životnosti. Slovnaft zatiaľ elektromobily nepoužíva, materská skupina MOL zaradila sto takýchto vozidiel do flotily car sharingu MOL Limo v Budapešti.

3_MNO_MISO PETER_0007.jpg

Peter Mišo

Arcelor Mittal Gonvarri SSC Slovakia, CEO

D - Máme záujem používať elektrické autá, no pre praktické dôvody ich zatiaľ v autoparku nemáme. – – – Vzhľadom na to, že naši obchodníci jazdia dlhšie vzdialenosti po Slovensku a okolitých krajinách, nie je možné ich zatiaľ využívať. Záujem o elektromobilitu však máme a od roku 2020 budeme postupne meniť časť vozidiel za hybridné, v prípade rozšírenia dobíjacích sietí aj elektrické. Plánujeme tiež kúpiť jedno referentské vozidlo a vybudovať nabíjačku v areáli firmy.

4_Martin Kiaba.jpg

Martin Kiaba

PKZ Group, výkonný riaditeľ

E - Elektrické autá nevyhovujú dopravným potrebám našej firmy, preto žiadne nepoužívame. – – – Čo sa týka elektromobilov, nie je to vzhľadom na dopravné potreby našej firmy aktuálna téma, preto sa ňou nezaoberáme.

5_Robert_Spisak_AZC.jpg


Robert Spišák

AZC, predseda predstavenstva

D - Máme záujem používať elektrické autá, no pre praktické dôvody ich zatiaľ v autoparku nemáme. – – – Elektromobil je z nášho pohľadu dopravný prostriedok ako každý iný. Sme podnikateľský subjekt, náš cieľ je dosahovať zisk a zvyšovať návratnosť akcionármi investovaného kapitálu. Ak budú celkové náklady používania (TCO) pre elektromobily nižšie ako pre porovnateľné vozidlo s akýmkoľvek iným pohonom, určite sa pre ne rozhodneme. Táto podmienka však dosiaľ nebola splnená.

ESTE RAZ 6_L_Sommer.jpg

Ľubomír Sommer Foxconn Slovakia,

riaditeľ Finance & Controlling, Planning, HR & General Affairs

D - Máme záujem používať elektrické autá, no pre praktické dôvody ich zatiaľ v autoparku nemáme. – – – Ak vnímame elektromobilitu cez osobné autá, z praktických dôvodov sa zatiaľ pre dopravné potreby našej firmy nehodia. Elektrický pohon však masívne využívame pri internej preprave a manipulácii s materiálom. V nej dokážeme zabezpečiť manažment a dobíjanie batérií presne podľa našich potrieb.

7_Roman_Oleksik_CV_color.jpg

Roman Oleksík

Kinstellar, partner

F - Iné – – – Elektrické autá zatiaľ nepoužívame a z praktických dôvodov sa to zrejme počas najbližších piatich rokov nezmení. Na životnom prostredí nám však, samozrejme, záleží a vyberáme vhodné spôsoby najmä v osobnej mikromobilite. Z Bernolákova do Bratislavy dochádzam na bežnom, neelektrickom bicykli. Podobne používajú bicykle, prípadne kolobežky na dochádzanie do kancelárie aj ďalší kolegovia.

8_J Zeliska.jpg

Jozef Zeliska

HBPO Slovakia, generálny riaditeľ

D - Máme záujem používať elektrické autá, no pre praktické dôvody ich zatiaľ v autoparku nemáme. – – – V súčasnosti si ešte neviem predstaviť využívanie elektrického vozidla v našom vozidlovom parku. Okrem prijateľnejšej ceny a dlhšieho dojazdu nám veľmi chýba rozsiahla infraštruktúra nabíjacích staníc. Za slabší zatiaľ považujeme aj výber vozidiel, ktoré sú v ponuke na trhu.

Dizajn a inovácie menia pridanú hodnotu na tržby

Dizajn a inovácie menia pridanú hodnotu na tržby

Vývoj zarába pri  správnom manažmente

Vývoj zarába pri správnom manažmente