Zvykajte si na tohto hráča

Zvykajte si na tohto hráča

KIA CEED BOLA MOŽNO NIEKEDY OČAKÁVANÁ ČI VNÍMANÁ AKO AUTO, KTORÉ ZVOLÍ TEN, KTO NEMÁ NA GOLF. NEZMYSEL. VYSVETLÍM, PREČO BY SA PODOBNÝM NÁZOROM RADŠEJ NEMAL NIKTO STRÁPŇOVAŤ.

Južná Kórea. Domov K-Popu, ťažko pochopiteľnej módy a bujarého kapitalizmu, ktorému za hranicami leží jedna z najikonickejších diktatúr. Áno, existujú aj lepšie predpoklady na vytvorenie naozaj dobrého hatchbacku nižšej strednej triedy – a dlho to aj bolo cítiť.

V posledných rokoch sa však stalo niečo zásadné. Preč sú časy, keď vyrábali autá, z ktorých si ľudia robili žarty. Spomeňme napríklad Sephiu, Pride a možno prvé Picanto. A aj keby ste boli úplní fetišisti, v Opiruse by sa vám asi tiež nechcelo ukazovať na verejnosti.

Lenže potom prišla Kia Cee’d a všetko sa zmenilo. Fakt všetko. Nasadili sedemročnú záruku ako znak toho, že to s kvalitou myslia vážne. To sa ešte dalo považovať za marketingový ťah. Lenže prvý cee’d ešte aj dobre vyzeral a dobre jazdil, bol relatívne plný výbavy a chvíľu nato prišla druhá generácia.

Opäť fajné tvary, ktoré obalili fungujúcu a dokonca aj nadpriemerne spoľahlivú techniku. Potom prišiel nový Sportage, svojský Soul, vydarená Optima a dotiahnuté Sorento. A vlani prišla posledná rana do tváre neprajníkom. Nový Ceed, ktorý vyzerá skrátka perfektne a odhodil z názvu aj, povedzme nevítaný, apostrof.

Kia Ceed.jpeg

EURÓPANOM EURÓPSKY DIZAJN

Treba poznamenať, že Ceed je asi taký kórejský, ako sú Slovakia Chips slovenské. Ako určite tušíte, snažím sa upriamiť pozornosť na samotný význam slova Ceed. Je to skratka frázičky Community of Europe, with European Design, voľne preložené, niečo ako „Z európskej komunity, s európskym dizajnom“.

Ako som si totiž všimol, málokto tuší, že Ceed sa nielenže vyrába v Žiline, ale aj navrhuje a konštruuje v nemeckom Frankfurte. A čo to znamená v praxi? Ceed jazdí, brzdí, zatáča a vyzerá ako európske auto, pretože to je európske auto. Je slovenskejšie ako spomínané čipsy a ešte k tomu nie je ani SUV, čiže predpoklady na kvalitnú jazdu v ňom skutočne môžu byť.

Prvý kultúrny šok môže pre neznalého nastať už po nasadnutí dovnútra. Priznávam, Cee’d minulej generácie mal v tejto disciplíne menšie slabiny, no tým časom je teraz koniec. Interiér je precízne spracovaný, plný príjemných materiálov a čuduj sa svete, vonia. Nie novotou a ftalátmi, čo sa stane aj násobne drahším nemeckým prémiovkám, vonia jednoducho príjemne.

Človek si povie, okej, stáva sa, zabuchnete dvere a Ceed, síce v najvyššej výbave, ale za stále prijateľných 25 000 eur elektronicky pritiahne sedadlo vodiča k volantu. V strede palubovky svieti nový, hodnotne pôsobiaci a až osempalcový dotykový displej s príjemným rozlíšením, bleskovými reakciami, podporou Apple CarPlay a Android Auto a výbornou zadnou kamerou. Ozaj, hovoril som už o bezdrôtovom nabíjaní smartfónu, AUX vstupe alebo slote na USB či sekundárne USB nabíjanie popri klasickej 12-voltovej prípojke k palubnej sieti?

Lenže to nie je len konektivita, čo robí súčasný interiér dobrým interiérom. Sú to aj malé, no potešenia hodné fičúrky, ako napríklad vyhrievané sedadlá, ktoré možno aj odvetrávať. Pripomínam, že stále sme v nižšej strednej triede, navyše v jej neprémiovom sektore. Nechať si vyhrievať je možné aj dlane na multifunkčnom volante, ktorý sa dobre drží a zvláda toho naraz asi toľko ako indický boh Višnu.

N0hWtiYB.jpeg

Velí okrem riadenia, ku ktorému sa ešte dostaneme, aj výbornému ozvučeniu od renomovanej firmy JBL. Aby som iba nechválil, v slabšie odhlučnenom Ceede by si zaslúžil lepšie prostredie. Do faceliftu by som poprosil trocha akustickej výplne do dverí, tých pár kíl navyše všetci prežijú. Určite minimálne my audiofili.

S priestorom na zadných sedadlách je to popravde tiež trocha zložitejšie, než ako to je vo všetkých tých prerastených SUV-čkách, ktoré sa človeku bežne dostávajú pod ruky. Na kolená je miesta dosť, s tým nie je žiaden problém. A päť ľudí sa do auta skutočne zmestí, aj keď oblasť, v ktorej Ceed na svojich prerastených súrodencov stráca, je priečny priestor na zadných sedadlách.

Ich operadlá by mohli dostať na šírku ešte pár centimetrov na každej strane. Lenže za nimi je ešte batožinový priestor, ktorý má slušný objem 395 litrov a príjemný tvar aj výšku nakladacej hrany. Po sklopení sedadiel objem narastie na 1 291 litrov, čo tiež stojí za povšimnutie.

Čo však na Ceede skutočne baví, je prístup, s akým bol interiér navrhnutý. Posed za volantom môže byť podľa nastavenia sedadla príjemne nízky a z rozmiestnenia ovládacích prvkov je cítiť, že sa pri návrhu interiéru myslelo primárne na vodiča. Do dverí sa s jemnou dávkou násilia zmestí aj poldruhalitrová PET fľaša a lakťová opierka je pripravená na každé globálne rozmery končatín, čiže ako priemerný Európan nebudete mať skutočne žiadny problém.

8jzkv0bI.jpeg

PLUS EURÓPSKA KVALITA JAZDY

Testovaný Ceed mal pod kapotou najsilnejší civilný motor, aký si zatiaľ možno do Ceedu objednať. Teda jedna-štvorku T-GDI, známu aj z Hyundai i30. Nie náhodou, žilinská motoráreň ju okrem výrobne na Ceedy dodáva aj českej sesternici v Nošoviciach, ktorá produkuje i30. Má pekných 103 kilowattov, teda 140 koní, ktoré podopiera ešte 242 newtonmetrov krútiaceho momentu.

Ten putuje na predné kolesá buď cez šesťstupňový manuál, alebo, ako v tomto prípade, sedemstupňový dvojspojkový automat DCT z vlastnej produkcie. Toto kombo funguje v Ceede naozaj perfektne.

Až tak, že som mal pocit, akoby nám Kia podsunula na testovanie auto s trocha vyšším výkonom, ako je deklarovaných 140 koní. Neskôr však prišlo uzemnenie, keď som si uvedomil, že tento dojem pravdepodobne spôsobuje najmä sprevodovanie automatickej prevodovky, ktoré je na prvých stupňoch dynamicky krátke.

Poďme k samotnej jazde. Ako som už spomenul, pohonná jednotka je veľmi živá a mŕtvy rozhodne nie je ani jej zvukový prejav. Celkom o jej existencii pod kapotou viete a síce mi možno nebudete veriť, ale myslím, že sa Ceedu podarilo asi dvakrát aj vystreliť z výfuku. Na ceste drží ako priklincovaný, sčasti vďaka 225/45 R17 pneumatikám a sčasti preto, lebo to nie je SUV.

No predovšetkým preto, že jeho podvozok je naladený na súčasné pomery relatívne tvrdo. Teda nie tak tvrdo. Nie prvoplánovo tvrdo – prudké nerovnosti ho nerozhodia, a keď sa nechá rozhodiť v zákrutách, tak skutočne len po ťažkej provokácii. A čuduj sa svete, inklinuje k pretáčavosti.

Chvíľu sa ešte zastavme pri prevodovke. Tým, že pochádza z vlastnej produkcie koncernu Kia/Hyundai, ponúka úplne inú charakteristiku ako prevodovky v autách iných značiek. V mestských podmienkach v režime Normal niekedy váha, ktorý stupeň zadeliť pri prudkom zrýchlení (ako takmer každá dvojspojka), prepnutím do režimu Eco sa však stáva výrazne pokojnejšou.

To niektorým vodičom môže vyhovovať. A môžem potvrdiť, že režim Sport nemá svoje meno náhodou – prevodovka dokáže udržať motor aj v pôsobivých otáčkach. Tak či onak, treba podotknúť, že tabuľkové hodnoty spotreby paliva sú reálne dosiahnuteľné.

VERDIKT?

Nový Ceed výborne vyzerá, od prvého impulzu je jasné, že má dynamické srdiečko a je to troška extrovert. No keď treba, dokáže aj zapadnúť a nekričať alebo previezť socialistickú skriňu, tovarovú vzorku či piatich ľudí niekam ďaleko a pomerne v komforte. Môže reprezentovať, ale aj zabrať ako člen firemnej flotily. Zároveň ponúka výborné audio a perfektné sedenie na sedadlách aj na ceste. A to chcete. Minimálne ja to chcem.

Autor je spolupracovník Revue priemyslu, píše pre portál autofans.joj.sk.

Chytľavo ukázať novinku pomáha predajom

Chytľavo ukázať novinku pomáha predajom

Priemysel potrebuje druhý život materiálov

Priemysel potrebuje druhý život materiálov