Oslabené trhy ešte komplikujú politici

Oslabené trhy ešte komplikujú politici

PRÍCHOD NOVEJ KRÍZY EŠTE NEVIDIEŤ, NO PROBLÉMY, KTORÚ JU MÔŽU SPUSTIŤ, PRIBÚDAJÚ.

Trvalo iba rok a ekonomické prognózy sa z prajných očakávaní pre väčšinu sveta zmenili v nervóznu neistotu, z ktorej strany príde úder. Nielen preto, že muselo prísť aj sprísnenie monetárnych politiky silných ekonomík, ktoré sľubuje zdražiť peniaze. Do napätia obchodných vzťahov USA a Číny pribral americký prezident aj Európu, najmä v podobe nemeckého automobilového priemyslu.

Ten navyše vo veľkej miere mení technológie a najmä elektromobilita môže zmeniť až desiatky percent automobilového trhu na starom kontinente. Do toho prichádza pozornejší prístup k financovaniu investícií v Číne a rastúci makroekonomický stres Turecka a Argentíny, doplnený rozpočtovými rizikami Talianska. Vyzerá to na prinajlepšom neistý zvyšok roka.

PESIMIZMUS V ODHADOCH

Aj keď sa priemysel ešte teší z dobrých čísiel silného vlaňajšieho roku, konzervatívne ladení finančníci namiesto odhadov rastu dvíhajú prst. Vedia prečo. Podnikom z rôznych odvetví bude klesať dopyt a viac než inokedy budú najmä exportérov ohrozovať politické riziká. K tomu sa pridá vysoká volatilita cien a dokonca aj obmedzenia v ponuke pre vnútorné aj externé dôvody.

Medzinárodný menový fond (MMF) tento rok už menil svoj výhľad rastu svetovej ekonomiky. Očakáva rast o 3,3 percenta, čo značí medziročný pokles o tri desatiny percentuálneho bodu. Návrat na 3,6-percentný rast zatiaľ prognózuje až na budúci rok. Pôvodne však bol optimistickejší.

Podobne ako iné inštitúcie, vlády a analytici bánk však tento rok nejasá. Za rok sa zvýšili riziká naprieč veľkou časťou sveta a mnohými odvetviami, komentuje hlavná ekonómka MMF Gita Gopinath.

BUBLINA AJ V PLATOCH

Silný vplyv je oslabovanie dopytu po priemyselných výrobkoch v Číne. Najviac viditeľný bol po rokoch prvý pokles predaja áut, no nie je jediný – a zasahuje aj produkciu v Európe. To začalo ešte v druhej polovici vlaňajška zosúvať priemyselnú produkciu v Európe rýchlejšie, ako zažila za posledný poltucet rokov. Útlm odbytu sa prelieva aj do začiatku tohto roku a mení aj prognózy na jeho druhú polovicu.

Dobré čísla za celý minulý rok pritom vytvárajú v európskom priemysle riziko, ktoré nie je ďaleko od potenciálnej bubliny. Trh práce rastie najrýchlejšie od roku 2013 a cíti naplno dôsledky niekoľkých rokov, keď mali firmy prístup k dostatku peňazí za výhodných podmienok a investovali.

Ukazujú to vlaňajšie čísla, no už nie tohtoročné odhady – no požiadavky odborov naprieč Európou vychádzajú zo silného odvetvia. Priemysel pritom potrebuje skôr začať splácať investície, efektívne vyrábať a držať náklady na uzde.

PRIVEĽA POLITIKY

Podľa odhadov spoločnosti Coface, ktorá poisťuje pohľadávka a riadi riziká, bude tento rok problém politických rizík neustále komplikovať biznisu život na starom kontinente. To má vplyv aj na sociálne riziká, ešte priživené voľbami, ktoré v riadnom termíne čakajú Grécko a aj centrálne orgány Európskej únie.

Rast popularity protieurópskych strán vo viacerých krajinách naprieč Úniou môže podľa Coface rozdrobiť politickú mapu Európskeho parlamentu a skomplikovať prijímanie nových politík. Podľa Coface existuje a aj hrozba predčasných volieb v Taliansku, Španielsku a Nemecku.

Na medzinárodnej scéne hrozia európskemu priemyslu riziká z Východu aj zo Západu. Nasýtenie čínskeho trhu prinieslo napríklad slabšie výhľady automobilového priemyslu. Rizikové hodnotenie Coface priložilo otáznik stredného rizika v autobrandži naprieč Európou a výkričník vysokého ohrozenia pre Latinskú Ameriku a aj krajiny Severnej Ameriky.

Samostatná kategória politiky s vplyvom na priemysel je protekcionizmus. V istej miere ho cítiť už aj v európskych krajinách. Slabý rast dopytu v Číne a politické ambície amerického prezidenta Donalda Trumpa nielen komplikujú biznis dvoch lídrov svetového biznisu. Najmä cez neistotu, ktorú vzbudzujú hrozby D. Trumpa voči európskemu automobilovému priemyslu, najmä Nemecku, brandžu zneistili. Obzvlášť preto, že automobilky ho zjavne počúvajú, a aj keď netaja odpor, rozširujú výrobu na pôde USA.

PLATBY BUDÚ MEŠKAŤ

Taký vývoj podľa Coface prinesie aj rast insolvencií vo väčšine európskych krajín. V eurozóne by mal podľa Coface počet insolvencií vzrásť o 1,2 percenta, v strednej Európe dokonca o 6,5 percenta. Rast úverového rizika vyplýva práve z kombinácie cyklického spomalenia a pretrvávajúcej politickej neistoty.

Napätie v globálnom prostredie a aj očakávané spomalenie eurozóny, USA aj čínska neistota majú vplyv aj na rozvíjajúce sa ekonomiky. To podľa Coface spomalí aj rast svetového obchodu, ktorý by sa mal tento rok zvýšiť o 2,3 percenta, čo je citeľne pod predchádzajúcimi očakávaniami.

Nateraz si polepšili úroveň rizika aj ropné krajiny (ceny ropy zostávajú na strednej úrovni napriek vysokej volatilite). Angola si zlepšila hodnotenie rizika na známku C, Azerbajdžan na známku B, Kanada na A2, Spojené arabské emiráty na A3 a pre Trinidad & Tobago platí úroveň rizika B, čo je významné riziko.

Automotive premýšľa, ako zarobiť na elektroautách

Automotive premýšľa, ako zarobiť na elektroautách

Renault má na Slovensku novú firmu

Renault má na Slovensku novú firmu