Chytľavo ukázať novinku pomáha predajom

Chytľavo ukázať novinku pomáha predajom

TRADÍCIU KONTRAKTAČNÝCH VÝSTAV MENIA TECHNOLÓGIE NIELEN AKO SÚČASŤ PRODUKTU, ALE AJ AKO VYSOKO FUNKČNÝ SPÔSOB NA PRILÁKANIE POZORNOSTI ZÁKAZNÍKA.

Rečník na pódiu komentuje technickú prezentáciu, ktorá má potvrdiť, ako veľmi rozšíri umelá inteligencia možnosti asistencie robotov človeku. Z auditória sa ozve otázka, ako sa to bude prelínať v čase s rozvojom mobilných sietí piatej generácie – 5G, o ktorých bola reč o niečo skôr. Majú posunúť do inej dimenzie fungovanie Internetu vecí v prepojení výrobných liniek, ale aj v komunikácii budúcej generácie automobilov. Plus predaje množstva firiem, ktoré sa v týchto novinkách angažujú.

PÓDIUM NAMIESTO STÁNKU

Po debate topmanažéra automobilky so zástupcami viacerých firiem, ktoré vyvíjajú systémy a technológie, a prestížnej americkej bezpečnostnej mimovládky všetci spolu ohlásia vznik organizácie, ktorá bude informačne podporovať obraz autonómnej mobility. Najmä pre jej dosah na výrazné zvýšenie bezpečnosti na cestách.

„Tieto technológie môžu priniesť veľkú zmenu, preto pracujeme na ich rozširovaní s takým nadšením,“ dodáva neskôr John Krafcik, šéf spoločnosti Waymo, ktorú založil internetový gigant Google a ktorá v rámci jeho holdingovej spoločnosti Alphabet vyvíja autonómne autá.

Môže sa takáto zostava ľudí s takými témami stretnúť inde ako na priemyselnom veľtrhu alebo autosalóne? V skutočnosti sa stretla začiatkom roka na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v americkom Las Vegas. Prax totiž ukazuje, že legendárna výstava pomáha nielen predajom herných notebookov s novými čipmi alebo príručných meračov telesných funkcií.

Už niekoľko rokov sa na nej stretávajú priemyselné a technologické firmy, nielen aby predstavili výsledky práce svojich vývojárov. Prichádzajú vstupovať do technologických konzorcií, a tak si zabezpečiť odbyt svojich produktov. A podporiť svoj inovátorský imidž aj rečnícke renomé svojich šéfov.

john_krafcik_Waymo.jpg

BLIŽŠIE NEŽ BLÍZKO

Vývoj technológií mení spôsob ich predaja. Ten sa stáva čoraz jednoduchší, rýchlejší aj ekonomickejší. Vyčerpávajúce čakanie v rade nahradilo efektívne preklikávanie webstránok v pohodlí domova či firmy. Má pritom vôbec význam, aby podnik vozil svoje novinky na výstavisko, ak ich môže prezentovať online?

Má, pretože to, čo sa nemení, je potreba osobnej skúsenosti s produktom. Tú dynamika technologického pokroku neoslabila, skôr naopak. Predstaviť produkt, rovnako ako novú technológiu potenciálnym zákazníkom funguje rovnako dobre v retaile ako v predaji medzi firmami.

Pomáha mu aj istý rozruch, ktorý okolo nich možno vytvoriť, a označuje sa ako hype. Stáva sa dokonca nutnosťou, ak podnik nezaujme cieľovú skupinu či verejnosť alebo odberateľov, môže to rýchlo urobiť niekto iný.

Podniky si musia uvedomiť, že medzi množstvom vystavovateľov klesá pravdepodobnosť, že ukážu niečo výnimočné. Preto má význam dať si záležať na originalite. Hoci pri obchodných vzťahoch technologických dodávateľov ide obvykle o racionálne aspekty dohody, obchod vždy robia ľudia. Tí si pamätajú, ako sa cítili. Technologické novinky často čerpajú predajnú výhodu aj z komponentu či modulu renomovaného dodávateľa.

Napríklad výrobcovia prémiových značiek automobilov dobre vedia, že ak umožnia zákazníkom objednať si v rámci vysokej výbavy audio sústavu renomovaného výrobcu či audofilskej značky, môžu si za ňu zapýtať patrične vysokú cenu. A to je príklad, aký funguje roky, no nové technológie vrátane počítačovej techniky sa dostávajú do mnohých produktov.

Preto má význam zaradiť nielen do propagácie u masových zákazníkov, ale aj u nákupcov potenciálneho zákazníka – finálneho výrobcu, ukážky a testy produktov. Účastníkovi dáva možnosť prísť s výrobkom do priameho kontaktu. Alebo sa tomu aspoň čo najdôkladnejšie priblížiť.

Využitie zábavných prvkov, napríklad pomocou dotykovej obrazovky či slúchadiel, tiež môže zvýšiť čas, ktorý záujemcovia strávia v okolí produktov výrobcu. A zatiaľ čo napríklad stroje preberajú priamo funkciu informačného média pre kupujúcich, zamestnanci vďaka tomu môžu stráviť čas zmysluplnejšie. Nielen v bežnej interakcie pri predaji môžu získavať aj potrebné dáta, ktoré možno premeniť informácie užitočné pri predaji.

DLHODOBÁ HODNOTA PREDÁVA

Príliš nízke ceny môžu viesť k nákladným výrobným problémom a neefektívnosti. Vyššia cena sa oplatí nielen kvôli finančnému aspektu, ale aj ako imidžový faktor. Pričom reputácia kvalitnej a inovatívnej značky umožňuje poskladať atraktívnu obchodnú ponuku aj pri vyšších cenách.

Navyše, vo firemnom nákupe obchody uzatvorené len na základe kamarátskych vzťahov nefungujú. Nahrádza ich kvalita ponuky, ktorá je aj vďaka neustálemu vývoju čoraz viac aj finančne dostupnejšia. Prednosť by mala mať dlhodobá hodnota.

Aj preto do procesu výberu priemyselných strojov či súčiastok vstupuje mnoho iných faktorov. Všetky síce môžu byť súčasťou „príbalového letáka“ dostupného na webe, no ani tak nenahradia osobnú skúsenosť.

Zabezpečiť osobnú skúsenosť čo najväčšiemu množstvu záujemcov však v mnohých prípadoch nie je také jednoduché. Jednak nie je vždy možné doviezť stroje na miesto konania pre ich rozmery. V mnohých priemyselných oblastiach ide o produkty, ktoré majú nielen rôzne funkcie. Ich vlastnosti však možno predstaviť aj online alebo doplniť fyzickú prezentáciu ešte aj dôležitými faktmi, ktoré pomáhajú predávať.

Riešením pre problémy môžu poskytnúť 3D technológie. Marketingový riaditeľ firmy na výrobu podlahových krytín Surface Tiles David Kong hovorí, že ak by spoločnosť mala v budúcnosti vybrať virtuálnu platformu, rozhodla by sa pre svoje virtuálne 3D prehliadky svojich showroomov, ktoré budú na webovej stránke prístupné ako funkcia: „Potenciálni zákazníci by si prostredníctvom webovej kamery mohli vyskúšať 3D virtuálnu prehliadku produktov a vytvorila by im predstavu o štruktúre a farbe výrobku predtým, ako navštívia naše fyzické showroomy v Londýne.“

Ako myslí centrálny mozog továrne a skladu

Ako myslí centrálny mozog továrne a skladu

Zvykajte si na tohto hráča

Zvykajte si na tohto hráča