Rast sa končí

Rast sa končí

MNO_JESNY MARTIN_0002.jpg

Investovali sme a potrebujeme, aby sa nám peniaze vrátili z výroby. Ak niečo také povie topmanažér tunajšej továrne automobilky, tlmočí racionálnu požiadavka nadnárodnej skupiny. Z toho vyplýva, že časť najväčšieho odvetvia slovenského priemyslu čaká kopa práce a tlak na zefektívňovanie.

Či mu ešte pomôže obdobie rastu trhov, ktoré ťahalo nahor priemysel, nie je jasné. Makroekonomické ukazovatele sentimentu aj uchopiteľnejšie údaje o výkyvoch predaja áut, ktoré indikujú schopnosti a chuť ľudí a firiem míňať aj inde, ukazujú, že možno už dlho nie.

Ak nepríde extra silný, prípadne extra hysterický impulz z finančných trhov alebo medzinárodnej politiky, slovenský priemysel, strednú Európu ani jej globálne okolie nečaká v roku 2019 poryv, ktorý by bolo možné nazvať krízou. Aj keď informačná precitlivenosť negatívne šance zvyšuje. V každom prípade je vysoko pravdepodobné, že obdobie rastu, za ktorý sa dala schovať aj menej efektívna prevádzka či nedostatky v ponuke pre zákazníka, sa končí.

Možno prestali rásť a postupne klesnú objednávky niektorej veľkej firmy, možno aj objemy predaja v niektorom odvetví. Konkurenčný boj zostrí miera, v akej sa zmenšia trhy. Požiadavky zákazníkov a technologický pokrok favorizujú podniky, ktoré dokážu pružne zareagovať. Na výkyv dopytu procesmi v prevádzke, na zásadné zmeny inováciami produktu. Výroba na objednávku nestačí.

Je otázne, ako sa slovenský priemysel na takú konkurenciu pripravil. Slabiny prostredia sa nezmenšili. Ani obdobie boomu nestihlo odstrániť nezamestnanosť na juhu stredného Slovenska a okrajových častiach východného. Vzdelávací systém ani možnosti vedcov prispieť k inovatívnosti firiem sa takmer nezmenili. Slovensko sa dlho bránilo označeniu montážna dielňa a bolo modernou výrobnou krajinou. To však v čase, keď sa neinovujú len materiály a pohony áut, ale aj biznisové modely v mobilite, nebude stačiť.

Krajiny V4 hovoria o budúcej mobilite

Krajiny V4 hovoria o budúcej mobilite

Technológie elektromobility zmenia nielen pohyb

Technológie elektromobility zmenia nielen pohyb