Krajiny V4 hovoria o budúcej mobilite

Krajiny V4 hovoria o budúcej mobilite

 Automobilový priemysel čakajú významné zmeny. Patrí medzi ne potreba znižovania emisií, s čím súvisí rast významu alternatívnych pohonov, podpora elektromobilov na batérie či elektromobilov na vodíkový pohon. Budúcnosť ovplyvní aj prechod na iné formy a požiadavky súčasnej mladej generácie na mobilitu.

V rámci prípravy na budúcnosť je podľa Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR nevyhnutné o nových trendoch diskutovať s odborníkmi, ale aj vymieňať si skúsenosti  a koordinovať spoluprácu. V krajinách V4, kde je podľa ZAP SR východisková pozícia na približne rovnakej úrovni ako na Slovensku. Preto určil zväz ako hlavnú tému piateho ročníka medzinárodnej automotive konferencie NEWMATEC 2019 odbornú diskusiu o nových pohonoch a technológiách. Odborníci z brandže na nej budú diskutovať so zástupcami hospodárskych rezortov krajín zoskupenia V4.

Piaty ročník konferencie NEWMATEC sa koná v Šamoríne v dňoch 26. – 27. marca pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Konferenciu otvorí oficiálna panelová diskusia štátnych tajomníkov ministerstiev zodpovedných za hospodársku politiku a priemysel krajín V4. Účasť vládnych predstaviteľov doplní vyše tristo hostí stredného a vyššieho manažmentu a odborníkov z oblasti automobilového priemyslu na medzinárodnej úrovni.

Na konferencii vystúpia špičkoví medzinárodní odborníci s témami, ktoré sa týkajú revolučných zmien v technológiách ale aj globálnych vplyvov zmlúv o voľnom obchode, ochranárskych politík a obchodných vojen na globálne priemyselné odvetvie, akým je automobilový priemysel. Témou bude aj dosah Brexitu.  

Aj preto budú témy prednášok a diskusií cieliť aj na témy prípravy priemyslu na zmeny, no aj to, ako sa krajiny dokážu vysporiadať s globálnymi výzvami, ktoré novinky prinesú. Medzi témy sa zaradí podnikateľské prostredie, spôsob akým reaguje školstvo a rekvalifikácie, ale aj ďalšie vplyvy na konkurencieschopnosť jednotlivých krajín.

Pozvanie prijali celosvetovo uznávaní odborníci na nové trendy v automobilovom priemysle, konštatuje prezident ZAP SR Alexander Matušek. „Som však veľmi rád, že môžeme otvorene hovoriť o problémoch a ich riešeniach aj s vysokými predstaviteľmi krajín V4. Naše ambície v ďalšom napredovaní automobilového priemyslu sú vysoké, horšie sú už na tom naše kondície. Preto verím, že aj medzinárodný pohľad a skúsenosti nás môžu posunúť výrazne dopredu,“ dodáva.

 

Zamestnávatelia sa spojili pre rozvoj inovácií a vzdelávania

Zamestnávatelia sa spojili pre rozvoj inovácií a vzdelávania

Rast sa končí

Rast sa končí