Priemyselným mestám nestačia fabriky

Priemyselným mestám nestačia fabriky

Martin Jesný   riaditeľ redakcií SON MEDIA

Martin Jesný

riaditeľ redakcií SON MEDIA

Keď automobilka Jaguar Land Rover pár dní po slávnostnom otvorení svojej slovenskej továrne potvrdila, že jej technologické centrum vyrastie v Budapešti, bola to studená sprcha. Aj keď je súčasná pozícia výroby áut na Slovensku po generačnej výmene väčšiny modelov silná. Nedá sa však vyhnúť obave, v budovaní vplyvu na budúcnosť odvetvia sú iné krajiny, vrátane susedov, čoraz viac vpredu.

Je jasné, že automobilky chcú v prvom rade ťažiť z investícií do tuzemskej výroby. Rýchlosť pokroku však vo vývoji technologických noviniek pre autá neustále zvyšuje význam dodávateľov. Nové pohony, najmä elektrické, ale aj vyspelé asistenčné systémy, ktoré sa preklápajú do prvkov autonómneho riadenia, sú oblasti, ktoré potrebujú intenzívny vývoj nových technológií. O ten sa čoraz viac starajú dodávatelia, a pribúdajú aj takí, ktorí zatiaľ automobilovú techniku neponúkali.

V dodávateľskej štruktúre tunajšieho automobilového priemyslu vysoko prevažuje obsluha lokálnych závodov automobiliek. Napriek boomu brandže sa podarilo dostať na Slovensko iba hŕstku tovární, ktoré vyrábajú systémové komponenty pre väčší región. Práve pri nich vznikajú kompetenčné centrá, ktoré dostanú na starosť obchod a vývoj.

Pre priemysel v mestách, najmä na západe Slovenska, sú inovatívne technologické projekty takmer jediná predstaviteľná forma expanzie. Vývoj a produkcia s inteligentnými technológiami však potrebuje viac než budovu a stroje. Pracovníci v sofistikovaných odboroch musia fungovať v inšpiratívnom prostredí, v ktorom nechýba interakcia s univerzitami a vedcami.

Transformácia pracovných miest v priemysle môže meniť aj kvalitu života v mestách. Bez snahy to ale nepôjde, najmä ak sú okrem chýbajúcej interakcie priemyslu a vedy problémom aj praktické veci. Napríklad bezproblémový život členov medzinárodných tímov, čo v slovenských mestách vôbec nie je samozrejmosť.

Úvery podnikom ďalej rastú

Úvery podnikom ďalej rastú

Ako pozdvihnúť priemysel v meste

Ako pozdvihnúť priemysel v meste