Ako nechať talenty zarábať

Ako nechať talenty zarábať

Úspešným firmám nebude stačiť nakupovať technológie. Zmenia fungovanie tak, aby inteligentné stroje a softvéry umožnili monetizovať kvalifikáciu a skúsenosti ľudí. 

Niektoré debaty o vplyve megatrendu Industry 4.0 navodzujú pocit, že v budúcnosti zarobia podniky, ktoré nakúpia najviac robotov, zautomatizujú výrobu a azda ani nebudú potrebovať ľudí, tak veľmi zvýšia produktivitu. „Bude to skôr naopak, uspejú tí, ktorí dokážu v biznise najviac využiť to, čo vedia len ich zamestnanci, nik iný a žiadne stroje,“ hovorí predseda predstavenstva Sova Digital Martin Morháč. 

M_ Morhac.jpg

Ak by sa štvrtou priemyselnou revolúciou nazývalo znižovanie nákladov na ľudskú prácu, ani by nemusela byť. Stačilo by všetku výrobu, ktorú vládzu robiť ľudia, presunúť do krajín, kde je práca lacnejšia. Lenže to už nestačí ani firmám, ktoré to desaťročia skúšali. Ak chcú byť na trhu konkurencieschopné, uspieť a zarobiť, nestačí byť jedna z mnohých s nízkymi nákladmi. 

Požiadavky zákazníkov vo všetkých odvetviach dávno presiahli dimenziu
výrobných nákladov. Prím začala hrať hodnota pre zákazníka, ktorá ekonomickú rovinu určite neignoruje. No zaratúva do nej aj schopnosť výrobcu vyhovieť špecifickým požiadavkám, rýchlosť s akou dokáže vyhovieť objednávke, kvalitu, ale ešte viac spoľahlivosť, s akou udrží produkt v činnosti. 

To nie je úloha pre lacné ruky, ale čoraz viac pre otvorené hlavy, ktoré rozumejú technológiám. Podniky preto nepotrebujú znižovať počet ľudí, ale vyrábať čoraz viac individualizované výrobky, ktoré zaujmú zákazníkov a zarobia peniaze. 

Úloha strojov a ďalších technológií v transformácii priemyslu je jasná – musia byť funkčný nástroj. Musia vykonávať činnosti, ktoré treba robiť v štandardizovanej podobe, veľakrát a rovnako. Tým zvýšia kvalitu a uľahčia ľuďom prácu. No práve ľudia budú tí, koho sa zmeny dotknú najviac. „Výhody zavedenia nových technológií podnikom prinesie až prax – keď s nimi budú pracovať ľudia,“ opisuje M. Morháč. 

Keďže bude výrobné portfólio fabrík budúcnosti omnoho pestrejšie než dosiaľ a bude sa omnoho častejšie meniť, je podľa neho jasné, že v nich budú pracovať ľudia s inou kvalifikáciou než dosiaľ. 

„Budú venovať kreatívnej činnosti, pretože budú nielen dozerať na fungovanie liniek, ale aj pomáhať plynule meniť fungovanie strojov a robotov tak, aby rovnako kvalitne a efektívne vyrábali rôzne výrobky. Takže budú doslova za pochodu zavádzať inovácie,“ vysvetľuje M. Morháč. Na to budú mať tradičné pozície inú pracovnú náplň alebo vzniknú nové. Zaviesť novú technológiu tak môže znamenať – naučiť ľudí ustavične sa učiť. 

SOVA Digital, a. s. www.sova.sk
SOVA Digital dodáva riešenia v zbere, aktualizácii a vo vyhodnocovaní dát o výrobku a príprave výroby. Implementuje softvérové riešenia na základe PLM platformy Siemensu, integráciu podnikových systémov, úpravu procesov, podporu, školenia a služby. O využití princípov Industry 4.0 na zlepšenie plynulosti toku materiálu, rast výroby a ziskovosti bude v otvorenom fóre Industry4UM, ktoré organizuje spolu s Revue priemyslu, diskutovať 20. septembra.

 

Akí ľudia udržia priemysel po boome

Akí ľudia udržia priemysel po boome

Nabíjacie siete sú pre priemysel zdroj aj práca

Nabíjacie siete sú pre priemysel zdroj aj práca