Možno zmením aj  ikonické prvky

Možno zmením aj ikonické prvky

POHON MÁ NA DIZAJN AUTA VPLYV Z JEDNEJ TRETINY, DOMINUJÚ POTREBY ČLOVEKA A TO, NA ČO VOZIDLO VYUŽÍVA, HOVORÍ NOVÝ ŠÉFDIZAJNÉR ZNAČKY BMW JOZEF KABAŇ.

Budú sa ľudia v budúcnosti zaujímať o dizajn áut? Alebo budú pre nich najmä prostredie a práca dizajnérov sa preorientuje vo vyššej miere na interiér?

Podľa môjho názoru nie je atraktívny vonkajší vzhľad nikdy na škodu. Nezáujmu ľudí sa neobávam. Ak táto otázka mieri viac na zameranie automobiliek ako firiem, bude záležať na tom, na aké prvky sa ktorá zameria. V budúcnosti môže ísť skôr o to, aký ponúkne vozidlo celkový zážitok, prepájanie viacerých zmyslov. Cieľom dizajnérov bude vytvárať čo najharmonickejší celok.

Začnú si ľudia v budúcnosti vyberať autá racionálnejšie? Napríklad, nie nezmyselne veľké SUV, aké mnoho ľudí v súčasnosti pre svoje potreby nevyužije a plnia skôr imidžovú úlohu?

Vždy ide o uhol pohľadu. Pre Európana sú už možno terajšie autá veľké, zatiaľ čo pre iný kontinent existuje stále veľký priestor, kedy sú rovnaké vozidlá vnímané ako malé alebo stredne veľké. Otázka je aj to, ako dokážeme ľudí motivovať pre iné trendy. SUV majú pre ľudí veľké čaro. Je to možnosť ísť aj do terénu, aj keď nie každým, ďalej spôsob sedenia, zážitok a k tomu prvky inteligencie vozidiel. Jedna z vecí, ktorá môže tento smer trošku ovplyvniť, bude autonómne riadenie. Ľudia zrazu zistia, že priestor, ktorý majú, začnú používať úplne inak. Predstavte si, že sa zbavia volantu, budú sa môcť otočiť so sedadlom. Zistia, že doterajšia architektúra im dala veľa, ale má svoje limity.

A čo geografický rozmer? Je to len domnienka, že sa dizajn prispôsobuje ázijskému trhu, keďže Čína je čoraz dominantnejšia?

Čína je dominantná krajina, ktorá ovplyvňuje ekonomický vývoj celého sveta. V súčasnosti je to jeden z faktorov, ktoré musí človek brať seriózne do úvahy. Neúspech v Číne predstavuje problém, najmä ak chcete byť na trhu jednotka. Neplatí to len pre automobilky.

Aký bude vplyv technológií a spoločenských zmien? Budú autá viac dopravné prostriedky alebo prvky nejakého systému služieb mobility, možno už aj autonómnej?

Prémiové značky sa budú ako prvé snažiť prichádzať na trh s novinkami, ktorých pozícia bude postavená na nových technológiách. Autonómne riadenie bude jednou zo základných tém, o ktorých budeme v blízkej budúcnosti počuť viac. Možno aj o ďalších pohonoch.

Mení podľa vás posun na elektrický pohon veľa z hľadiska dizajnu?

Pohon má veľký vplyv na architektúru, skladbu vozidla a proporcie. Do architektúry však vstupujú dva faktory: pohon a človek. To znamená, akým spôsobom sa to vozidlo používa. Keby som to skúsil rozdeliť, dve tretiny vozidla sú ovplyvnené ergonómiou a potrebami ľudí ako vodičov a pasažierov. Jedna tretina je modulovateľná na základe pohonu. To je pre dizajnérov fantastická príležitosť ako sa posunúť ďalej. Zároveň však netreba zabúdať na mentálnu stránku človeka, očakávania z hľadiska proporcií a estetiky.

Predstavilo BMW, v ktorom ste začali pracovať, v posledných rokoch model, s ktorým sa z hľadiska dizajnu nestotožňujete?

Myslím, že ani nie. Na značke obdivujem, že v princípe každý produkt je kvalitný, atraktívny a má svoje veľmi silné stránky. Samozrejme, že sa dá o jednotlivých modeloch špekulovať pokiaľ ide o proporcie alebo posadenie na trh, ale to by som zachádzal do detailov. 

BMW skúsilo vytvoriť pre elektrické autá špecifickú značku značku a dizajn. Pre pre väčšinu značiek je to jedna z možností pohonu. No je už celkom rozhodnuté, ktorú cestou pôjde?
BMW má schopnosť a určité predpoklady na to, aby vždy vytváralo kvalitný produkt. Otázka do budúcnosti je, do akej miery je ich podobnosť v súčasnej dobe dôležitá alebo do akej miery by sa mohli od seba oddialiť.

BMW predstavilo športový model M8. Myslíte, že ďalšie také auto ešte bude mať spaľovací motor?

Netuším. Na produkt sa pozerám veľmi emocionálne, ale neriešim, či bude nejakého druhu posledný.

Aká je vaša prvá úloha v BMW? 

Prvé mesiace investuje človek najmä do spoznávania systému. O značke si síce môžete prečítať, niektoré veci poznáte už historicky, ale iné je prísť do firmy, zistiť aká je kultúra, procesy. Môžem povedať, že ešte stále som v etape spoznávania. Okolo mňa je nesmierne veľké množstvo informácií.

Akú voľnosť očakávate, keď sa pustíte do práce na dizajnovej stratégii a konkrétnych modeloch?

Voľnosť je relatívna. Záleží na mne, koľko voľnosti si vezmem. Pokúsim sa nájsť správnu cestu, aby boli obe strany spokojné.

Nehrozí, že vás budú nejako obmedzovať dizajnové znaky, s ktorým si ľudia BMW stotožňujú? 

Aj to je relatívne. BMW má jednoznačne silné ikonické prvky, ktoré sprevádzajú značku už dlho. To je na jednej strane výhoda, človek sa má o čo oprieť, vie na čom značke záleží. Na druhej strane, nič netrvá večne. Každý prvok má svoje obdobie a príde čas, kedy ho treba zmeniť – a budeme hľadať nové angel eyes [svetlá so silno svietiacim bielym prúžkom po obvode].

Dôležité je uvedomiť si, že BMW je prémiová značka. Pracovať na jej dizajne je o hľadaní, objavovaní nových vecí, o momentoch, ktoré sú spojené s prekvapením. Je to o zážitku.

Akú veľkú zmenu vo vašej práci očakávate, dá sa rukopis preniesť z jedného koncernu do druhého?

Na to som sám zvedavý. Teraz je predčasné hovoriť o tom, akým spôsobom sa situácia vyvinie. Mám za sebou dvadsať päť rokov práce s rôznymi značkami, no zároveň v jednom koncerne. BMW sa vo viacerých ohľadoch odlišuje od spôsobu fungovania tých štyroch značiek, pre ktoré som pracoval. Nie je to len o rukopise. Výsledný dizajn odráža históriu značky, kultúru, tím ľudí, ktorý v spoločnosti pracuje. Je to akoby nová etapa zostavenia rukopisu. Mám určitý názor na estetiku, ale tým, že som pracoval pre viaceré značky, pozerám sa na veci inak.

Do akej miery môže nový zamestnávateľ s vaším štýlom počítať a do akej miery ho zmeníte pre jeho účely?

Očakávania sú jasné. Moja úloha nie je len úspešná kontinuita. Hlavne sa počíta s tým, že nastavím nové smery. 

Budú vám prácu komplikovať nové oblasti, ktorých možno vytvára varianty produktu a tým pádom vyššia individualizácia?

Ak vezmete do úvahy portfólio značky, ktoré nie je malé a ambície, ktoré sú možno ešte väčšie, a vstúpi do toho individualizácia, tak to naozaj nebude ľahké. Uvidíme ako sa v tomto smere bude BMW vyvíjať. Individualizácia sa však od prémiovej značky očakáva.

Ako budú nové možnosti individualizácie súvisieť s materiálmi?

Karbón a plasty prinášajú nielen úžitkové, ale aj dizajnové vlastnosti, napríklad pri možnosti tvarovania. Módnym prvkom sa stala recyklácia a celkovo udržateľné riešenia.

Materiály sú vždy výzva. V histórii sa veľakrát materiály používali ako náhrada. Dnes ich začíname chápať ako hodnotu. Prémiové značky by nemali iba vytvárať produkty, ktoré očaria ľudí. Zároveň by si mali byť vedomé i zodpovednosti vo vzťahu k prostrediu. Aj preto, že ich zákazníci majú možnosti na to, aby dostali do života aj nové postoje. 

Každá doba mala v móde istý dizajnový prvok, ktorý mali všetky značky spoločný. Ako sa dá taký módny prvok vyberať, aby auto zapadlo do svojej doby, no zároveň sa odlišovalo? 

Samozrejme, v automobilovom priemysle sú trendy, ktoré sú spojovacím prvkom. Čím väčšia automobilka, tým viac zodpovednosti v celom systéme má, za skupinu aj za brandžu. S tým súvisia aj riziká. Existujú rôzne štúdie a výskumy, prostredníctvom ktorých sa skúšame poisťovať, aby všetko dobre dopadlo. Tak to robí každý. Automobilky majú množstvo poradenských firiem, ktoré sú možno aj tie isté. Takto občas zistíme, že sa motáme okolo podobných vecí. Rovnako máme médiá, ktoré majú určitý názor, motivovaný nejakými tendenciami. To všetko ovplyvňuje brandžu tak, že pri veľkosti súčasných automobiliek sa priestor naozaj zahusťuje – a z toho vzniká podobnosť. 

Takže vymyslieť revolučný produkt nie je jednoduché.

Nie je to jednoduché, ale vždy je to možné a osviežujúce. Niekedy je to jednoduchšie pre menšiu značku ako pre väčšiu.
 

Za obdobie, keď BMW prišlo v dizajne s niečím odlišným sa považujú časy šéfdizajnéra Chrisa Bangla. Ako hodnotíte jeho pôsobenie, aj popri iných dizajnéroch BMW? 

Ako veľmi dobré. Radšej revolučné, ako žiadne alebo príliš stabilné. Smery, ktoré v tej dobe vznikali boli pôsobivé a inšpirujúce nielen pre značku, ale aj pre celý automobilový priemysel. Pokiaľ ide o ďalšie obdobia, BMW sa rapídne vyvíjalo, vozidlá sú atraktívne, príťažlivé. Aj v tom prichádzajú ďalšie zmeny a uvidíme, aké obdobie príde.

Môže sa stať, že urobíte takú veľkú zmenu ako Ch. Bangle? Ak áno, ktorého aspektu vozidla by sa mohla týkať?

Momentálne by to bola špekulácia. Každá situácia potrebuje iné riešenie. Ako sa hovorí, dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky. Ale očakávania sú samozrejme na mieste a určité zmeny sa budú diať. Pre mňa je dôležité vychádzať s tímom a vytvárať rovnako úspešnú budúcnosť ako minulosť.

Prišli ste zatiaľ sám. Ako počítate, že budete s nimi spolupracovať, ako šéf a zároveň najnovší člen tímu?

Nástup bol veľmi príjemný, profesionálny. Tím a ľudia, ktorých som stretol mi uľahčili celú zmenu.

Aký význam má váš presun do BMW z hľadiska kariéry? Tá mala jeden z vrcholov hneď na začiatku, exteriérový dizajn prvej verzie Bugatti Veyron je projekt, na aký si väčšina dizajnérov nesiahne nikdy. Potom ste boli šéf dizajnu značky. Kam sa posúvate?

Hľadanie a posúvanie sa ďalej je veľmi náročné. Škoda je krásna značka. Dostal som sa v nej do bodu, keď už mohlo byť všetko jednoduchšie a krajšie. To však už nie je moja cesta. BMW je pre mňa nová výzva. Potreboval som znova cestu, ktorá bude tŕnistá a komplikovaná. Znie to neuveriteľne, ale aj takí ľudia existujú.

Aj v BMW máte z pohľadu tradície z čoho čerpať. Vy ste však často čerpali aj z externých vplyvov, aj zo svojej pôvodnej školy šperkárstva. Dá sa taký prístup priniesť do BMW?

Vplyv z akejkoľvek oblasti je prínosom, a môže byť jedine prínosom. Otázka je, akým spôsobom sa podarí presadiť konkrétnejší vplyv.

Ešte nejaký čas budú na trh prichádzať modely Škoda, ktoré navrhovali pod vaším vedením. Kedy príde vzhľadom na vývojový cyklus na trh vaše prvé BMW?

Bude to zhruba v horizonte štyroch rokov.
 

_MG_9250.jpg

JOZEF KABAŇ študoval na strednej Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici umelecký dizajn, zameraný na šperkárstvo. Po štúdiu produktového a priemyselného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave začal rodák z Námestova pracovať pre koncern Volkswagen. So štipendiom automobilky absolvoval prestížnu londýnsku Royal College of Art v odbore dizajn vozidiel. V poslednom roku štúdia získal cenu Giorgio Giugiaro Award for Design Innovation. Už ako 26-ročný pracoval na dizajne exteriéru Bugatti Veyron, neskoršieho najrýchlejšieho auta planéty. V roku 2003 prešiel v rámci skupiny k značke Audi a o tri roky neskôr sa stal vedúcim exteriérového dizajnu. napriek tomu, že vtedy už od VW prešiel k Audi. Tu sa za tri roky stal na vedúcim Centra pre dizajn exteriéru. V rokoch 2008 až 2017 bol šéfdizajnérom značky Škoda, kde navrhol a viedol dizajn modelov Octavia, Fabia a Superb tretej generácie a SUV Kodiaq. Od októbra je po zmene koncernu šéfdizajnérom nemeckej značky BMW. 
 

Rast sa počíta  až s platbou na účte

Rast sa počíta až s platbou na účte

Rozpočet na vývoj  je interný fundraising

Rozpočet na vývoj je interný fundraising