Ako ťažiť z praktickosti firemného elektromobilu

Ako ťažiť z praktickosti firemného elektromobilu

Pre firemné autoparky má význam zvážiť kúpu vlastnej nabíjacej stanice, ktorá zvýši komfort používania. Obzvlášť ak dokáže dobiť elektro palivo za čas bežnej firemnej porady. 

Elektromobilita už nie je víziou budúcnosti, ale reálny segment dopravy súčasnosti. Na cestách sa objavuje čoraz viac áut s elektrickým pohonom, pribúdajú nabíjacie stanice na verejných čerpacích staniciach, ale aj vo firemných autoparkoch. 

Okrem nových  modelov áut narastajú aj technické zlepšenia. Najviac zvyšovanie kapacity batérií a skracovanie času nabíjania. V kombinácii so štátnou podporou vzniká segment dopravy, ktorý prispieva k pohybu ľudí v mestách. 

S rastom počtu elektroáut sa venuje pozornosť aj praktickým aspektom ich používania. Popri výbere vhodného elektromobilu najmä pre mestskú a prímestskú dopravu je dôležitá  kapacita batérie, keďže určuje dojazd. Aj keď vývoj ukazuje, že bude ešte stúpať, žiada si praktické jazdenie vyriešiť aj otázku dobíjania elektromobilu. 

To sa so zvyšovaním výkonu nabíjačiek bude zrýchľovať. Pre komfort používania má preto význam zvážiť aj kúpu vlastnej nabíjacej stanice, napríklad na nočné dobíjanie batérií doma alebo vo firme. Aj keď sa verejná sieť rozširuje, najmä pre firemné autoparky, výrazným prínosom je takáto nezávislosť od verejnej siete. V súčasnosti sú na výber dve technológie – nabíjanie striedavým alebo jednosmerným prúdom. Striedavý prúd umožňuje nabíjať vozidlá podľa výkonu nabíjačky, ktorá je zabudovaná vo vozidle a určuje aj rýchlosť nabitia. 

Ekonomickým riešením je najnovšia „mini“ nabíjačka EVLunic od ABB na nabíjanie striedavým prúdom, ktorá sa vďaka kompaktným rozmerom inštaluje jednoducho na stenu alebo podstavec. Tri výkonové rady – 4,6 kW, 11 kW a 22 kW poskytujú aj možnosť správy komunikácie cez štandardizovaný protokol OCPP. Takéto sú vhodné pre všetky typy dostupných elektromobilov.

Nabíjanie jednosmerným prúdom z externej rýchlonabíjačky je novšia technológia, ktorá je dostupná pre takmer všetky elektromobily. Keďže existujú rôzne štandardy nabíjania, je dobré mať k dispozícii multištandardnú nabíjaciu stanicu. 

ABB ponúka v takej kategórii model Terra 54CJG, ktorá s výkonom 50 kilowattov doplní elektropalivo do 30 minút. Keďže to je čas bežnej porady, ide o vhodné riešenie pre firmy, ktoré umožní využívať elektrické vozidlá účelne a efektívne. 

Vzhľadom na požiadavky zrýchlenia procesu nabíjania batérií už ABB vyvinulo aj vysokovýkonné rýchlonabíjačky Terra HP s výkonom 175 až 460 kilowattov. Najnovšia rýchlonabíjačka Terra High Power dobije 200 kilometrov dojazdu za osem minút. 

ABB Produkty pre elektrifikáciu kontakt@sk.abb.com abb.sk
Portfólio ABB umožňuje zvoliť vhodnú nabíjaciu stanicu pre každý typ používateľa. Pozíciu technologického lídra potvrdila firma aj partnerstvom so šampionátom ABB FIA Formula E. Okrem mena priniesla do šampionátu technológie a inovácie pre ďalší vývoj dizajnu a funkcionality elektrických vozidiel a infraštruktúry s digitálnymi riešeniami. 

Nákladnú dopravu ovládnu roboty

Nákladnú dopravu ovládnu roboty

Nová mobilita bude súbor technológií

Nová mobilita bude súbor technológií