Technológie menia strojárom  produkt aj výrobu

Technológie menia strojárom produkt aj výrobu

V TRADIČNOM STROJÁRSTVE VZNIKLO PREDAJOM EMBRACO NOVÉ SILNÉ ZOSKUPENIE AJ NA SLOVENSKU. JAPONSKÝ NIDEC PRIDAL K ZLATOMORAVECKEJ FABRIKE SECOP AJ ZÁVOD NA SPIŠI.  

Fenomén prepojeného fungovania, v ktorom sa viac ako kedykoľvek v minulosti využívajú na riadenie dáta, cítia mnohé odvetvia vo svojich procesoch. Montujú na linky inteligentné riadiace systémy a zariadenia, ktoré sa často označujú ako prvky systému, fungujúceho v súlade s megatrendom Industry 4.0. Strojársky priemysel má o jednu úroveň takýchto zmien viac. Nemálo modulov s inteligentnými funkciami vyrába a dodáva ich značkám, ktoré ich zapracujú do svojich produktov. 

Tradičnú otázku, ako sa to dotýka slovenského priemyslu, možno zodpovedať veľmi jasne – intenzívne. Pozitívne je, že medzi podnikmi v slovenskej strojárskej brandži sú z veľkej časti firmy z výroby rôznych strojov a zariadení. Tvoria kostru tradičného strojárstva a zúčastňujú sa na pokroku, ktorý súvisí s kľúčovým priemyselným megatrendom. 

IMG_3712.JPG

VIAC AKO SÚČIASTKY

Predpovede ukazujú, že v budúcnosti sa všetky produkty budú vyrábať omnoho pružnejším spôsobom, než priemysel pozná. Aj sa na en bude montovať omnoho viac informačných displejov, ktoré predtým chceli možno mladí ľudia na nejakom zábavnom produkte, vyplýva z analýz. Rôzne verzie produktu budú plniť rôzne požiadavky zákazníkov. Vrátane geografických odlišností rôznych trhov.  

Neznamená to len, že sa bude vyrábať mnoho rôznych komponentov. Značí to tiež, že mnoho zmien bude potrebné zapracovať do podoby a technického riešenia produktu na poslednú chvíľu v rámci zavádzania do výroby. Napríklad preto, že si to vyžiadal zákazník. A tak, ako sa na individualizované požiadavky nebude chcieť čakať zákazníkom, budú netrpezliví aj odberatelia – pretože budú v rovnakej pozícii. 

Firmy na to reagujú. Čo potvrdzuje prax z podnikov, ale aj rôzne nadnárodné štúdie. Napríklad podľa PwC z konca minulého roka takmer 40 percent výrobcov priamo montuje do svojich produktov senzory, aby mohli sledovať zdravie fungovania svojich produktov. Zároveň chcú vytvoriť technické podmienky na to, aby mohli zákazníkom ponúkať aj možnosť prediktívnej a preventívnej údržby a zároveň a mať možnosť prepojiť s nimi inovácie, ktoré prídu až v budúcnosti. 

Ako pred časom v Harvard Business Review napísal profesor Harvard Business School Michael Porter, produkty budú až tri hlavné elementy: fyzické zariadenie ako mechanický či elektrotechnický komponent, inteligentné súčiastky ako senzory, mikroprocesory, riadiaci systém a softvér a sieťové komunikačné prvky, ako sú antény a iné zariadenia na prepojenie k sieťam alebo cloudovým prostrediam. Pretože bez prepojení a možnosti vykonávať na zariadení zmeny nielen na diaľku, ale aj tak, že aj mechanické funkcie vyladia cez digitálne ovládanie, by to nešlo. 

Tak potom inžinieri pri ich vytváraní nebudú pracovať vo vákuu vývojových centier, zameraných na vlastný produkt. Za pomoci simulačných nástrojov a 3D modelovania budú hľadať riešenia v rámci dizajnu produktu, ale aj riadiacich a kontrolných softvérov a napojených služieb. 

STOPA V DOMÁCOM STROJÁRSTVE

Na zmeny v technológiách sa pripravujú, alebo sa do nich už pustili, aj firmy v slovenskom strojárstve. Cítiť to pri firmách klasického strojárstva, teda vo výrobe rôznych strojov a zariadení. To je silná podmnožina nielen strojárstva, ale aj celého slovenského priemyslu. S vyše 41-tisíc zamestnancami dáva prácu desatine ľudí v slovenskom priemysle a je druhým najväčším odvetvím po automobilovom sektore.

Podľa predbežných zisťovaní Štatistického úradu SR narástla vlani produkcia vo firmách s 20 a viac zamestnancami v tomto pododvetví strojárstva o 6,6 percenta na vyše 4,6 miliardy eur. Spolu s inými faktormi to posunulo tržby podsektora o osem percent nahor, na úroveň 4,74 miliardy eur. S hodnotou 1,31 miliardy eur je silnou stránkou všeobecného strojárstva tvorba pridanej hodnoty. 

Tá rástla o 8,1 percenta, ale najmä dosiahla podiel na tržbách vo výške 27,7 percenta. V tomto ukazovateli, ktorý priamo vstupuje do výkonnosti ekonomiky, patrí výroba strojov medzi premiantov. Navyše má podiel pridanej hodnoty na tržbách o takmer deväť percent vyšší, než je priemer v slovenskom priemysle. S priemernou mzdou 1 200 eur patrí medzi najlepšie platiace výrobné odvetvia. 

Medzi najvýraznejšie firmy odvetvia sa zaraďuje podľa rebríčka najväčších firiem v priemysle na Slovensku Industries 250, ktorý zostavuje Revue priemyslu, dvojica ložiskárskych fabrík nemeckého Schaeffleru, výrobcovia kompresorov pre chladenie Embraco Slovakia a Nidec Global Appliance Slovakia, výrobca záhradnej techniky GGP Slovakia či predmiersky výrobca zdvíhacích plošín Prodcen zo skupiny Dhollandia. Silnou dvojicou z tradične strojárskej Považskej Bystrice je výrobca hydraulických komponentov Danfoss Power Solutions a závod na výrobu špeciálnych ložísk PSL zo skupiny thyssenkrupp. V sektore funguje aj dubnická strojárska firmy skupiny Matador Group. 

Aj keď sa Matador Industries po zmene štruktúry objemovo zmenšila, funguje v synergii s novou špecializovanou firmou zo skupiny – Matador Automation, ktorá je aktívna vo vývoji a integrácii automatizovaných pracovísk. 

tabulka.png

PREDAJ V KOMPRESOROCH

Najväčšie zoskupenie tradičného strojárstva na Slovensku je už roky ložiskársky tandem nemeckého strojárskeho koncernu Schaeffler, ktorý v Skalici a Kysuckom Novom Meste zamestnáva už okolo desaťtisíc ľudí. 

Nadnárodná konsolidácia však v apríli dotiahla na Slovensko dosah rozsiahlej akvizície, ktorá môže prekresliť štruktúru slovenského strojárstva. Dotkla sa závodu brazílskeho koncernu Embraco, ktorý v Spišskej Novej Vsi vybudoval okrem silnej fabriky na kompresory na priemyselné chladenie aj vývojové centrum. O konsolidácii na trhu, kde Embraco pôsobí, sa hovorilo už dlhšie. Úvahy sa týkali aj brazílskej firmy, ktorá patrila do skupiny amerického výrobcu domácich spotrebičov Whirlpool. 

Ten po vyše dvadsiatich rokoch, čo mal Embraco vo svojej skupine, v druhej polovici apríla oznámil, že svoju kompresorovú divíziu predáva. Whirlpool argumentoval k predaju tým, že sa hodlá sústrediť na jadro svojho biznisu, teda finálnu produkciu spotrebičov pre koncových spotrebiteľov. 

Pokiaľ predaj schvália všetky regulačné úrady, Whirlpool získa za Embraco 1,08 miliardy dolárov, teda vyše 880 miliónov eur. Novým majiteľom sa stala japonská firma Nidec GA
Compressors, ktorá vyrába kompresory na priemyselné použitie aj do domácich spotrebičov. 

IMG_3704.JPG

NOVÝ SILNÝ HRÁČ

Základom pre vznik silného japonského hráča sa stala minuloročná akvizícia nemeckého výrobcu Secop. Ten vznikol pred ôsmimi rokmi, keď nemecká firma Aurelius kúpila divíziu kompresorov pre domáce spotrebiče od dánskeho výrobcu Danfoss. Firma následne dostala názov Secop. Už vtedy dosiahla zmena na Slovensko – názov novej firmy dostala bývalá fabrika Danfossu v Zlatých Moravciach. Tá vznikla pred rokmi v priestoroch priľahlých areálu niekdajšej fabriky na chladničky Calex. 

Keď vlani v auguste Nidec formálne dokončil akvizíciu Secop, premenoval jej najväčšie výrobné centrum, zlatomoravský závod, na Nidec Global Appliance Slovakia. Pre skupinu plní fabrika s vyše tisíckou zamestnancov aj úlohu distribučného logistického centra, cez ktoré prechádzajú komponenty. Tá je najväčším výrobným závodom v rámci skupiny Secop a zároveň slúži aj ako logistické centrum pre európskych zákazníkov pri dodávkach komponentov z čínskeho závodu.
Odkúpením kompresorovej divízie Whirlpoolu japonská firma nielen vyrástla na medzinárodnom poli, ale dosiahla aj pozíciu silného hráča v slovenskom strojárstve. S druhou fabrikou v Spišskej Novej Vsi bude mať Nidec takmer tri a pol tisícky ľudí. Nielen vo výrobe, s firmou Embraco Slovakia získal aj nové technologické centrum pre vývoj komerčných chladiarenských kompresorov, o ktorom Revue priemyslu píše aj na inom mieste v tomto čísle, a centrum zdieľaných služieb v Košiciach. 

Slovenské Embraco je kľúčovou fabrikou skupiny. Brazílsky koncern zamestnáva v ôsmich závodoch Brazílii, Taliansku, Číne, Mexiku a na Slovensku spolu okolo jedenásťtisíc ľudí. S vyše 2 300 zamestnancami je Embraco Slovakia kľúčový zamestnávateľ na Spiši. 
 

bosch_augmented_reality.jpg
Digitálne dvojča je Industry 4.0 pre pokročilých

Digitálne dvojča je Industry 4.0 pre pokročilých

Žiaden priestor na chyby

Žiaden priestor na chyby