Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť

Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť

Modul SafeMove2 dokáže každého robota ABB zmeniť na kolaboratívne zariadenie, ktoré bez ohrozenia pomáha človeku. 

Výhody využitia kolaboratívnych robotov už začínajú byť v priemysle známe. Ich pohyby a manipulácia sú presné a citlivé, sledujú funkcie zón v pracovnom priestore a obvykle umožňujú aj širšie využitie monitorovacích aplikácií. Ako hlavnú odlišnosť však ľudia vnímajú schopnosť kolaboratívnych robotov vyhnúť sa nežiaducim kontaktom bez nutnosti využitia ochrannej klietky, konštatuje aplikačný inžinier technologickej spoločnosti ABB Tomáš Magula.  

PRVA_VOLBA_FOTO_SafeMove.jpg

„Aj človeka z priemyslu prekvapí pohľad na halu plnú robotov. Predsa však cíti aj istý strach z pohybu v blízkosti robotických ramien. Obzvlášť ak manipulujú s ťažkými dielcami s ostrými hranami alebo nesú veľké nástroje, napríklad zváracie kliešte,“ opisuje. 

Cieľ využitia robotizácie je vytvoriť pracovné podmienky, pri ktorých môže človek a robot vykonávať prácu blízko seba bez ohrozenia. To však môžu do istej miery limitovať úžitkové vlastnosti robota. Pre reálnu pomoc človeku sa však parametre fungovania priemyselného robota s rýchlosťou pohybu napríklad dva až štyri metre za sekundu a nosnosťou až do 800 kilogramov zídu. 

Koncept ABB Ability predstavuje súbor špičkových digitálnych riešení, ktoré pomáhajú transformovať priemyselné prevádzky do digitálnej éry. Na spoluprácu ľudí s robotmi vytvárajú jedinečné podmienky využitím opcie SafeMove2. Ide o najnovšiu generáciu certifikovaného bezpečnostného softvéru na monitorovanie robotov, ktorý prináša flexibilitu, úsporu miesta, špičkové nástroje na zvýšenie produktivity a bezkonkurenčnú bezpečnosť. 

Softvér obsahuje rad špičkových bezpečnostných funkcií vrátane optimalizácie bezpečnostných zón a bezpečných rýchlostných limitov, monitorovania stavu zastavenia a rozsahu bezpečných osí. Súčasťou je aj dohľad nad pravidelnou kontrolou bŕzd. Väčší počet zón a až 24 bodov pracovného priestoru robota zvyšuje pružnosť využitia. Prínosom rôznorodého tvaru zóny je efektívne využitie priestoru a úspora pracovnej plochy až 15 percent. Popri presnosti a citlivosti znižuje celkové investície až o 30 percent.

V praxi robot manipuluje s dielcami na spracovanie v CNC stroji bez toho, aby musel využívať bezpečnostný paletizačný systém. Riešenie kolaborácie s robotom využíva len modul SafeMove2 a skener na sledovanie okolitého priestoru, čím šetrí vstupné náklady. Robot pracuje plnou rýchlosťou bez nutnosti klietky, keď sa k nemu priblíži operátor, spomalí na bezpečnú rýchlosť. Ak potrebuje skontrolovať obrobok priamo v uchopovači robota, príde ešte bližšie a robot zastaví skôr, než by mu človek vytvoril prekážku. 

ABB Robotika a pohony kontakt@sk.abb.com abb.sk
Bezpečnostný softvér SafeMove2 je súčasťou integrovaného ekosystému ABB Ability, v ktorom nikdy neboli roboty bližšie k ľudom. Spolupráca robotov s človekom vo vnímaní ABB znižuje prestoje a nenarušuje plynulosť výroby. Tým prináša až 15-percentnú úsporu priestoru a skrátenie času cyklu až o 10 percent.

ramcek_abb.png
Nadchnúť deti  pre vedu sa oplatí

Nadchnúť deti pre vedu sa oplatí

Inteligentné fabriky ešte budú mať kam rásť

Inteligentné fabriky ešte budú mať kam rásť