Inteligentná technika v službe ľuďom

Inteligentná technika v službe ľuďom

MODERNÉ KONŠTRUKČNÉ SYSTÉMY, SCHOPNOSTI DODÁVATEĽOV A ZDIEĽANÝ VÝVOJ UMOŽŇUJÚ DOSTAŤ TECHNOLÓGIE DO PRAXE RÝCHLO A EFEKTÍVNE. 

„Toto vozidlo je naša neférová konkurenčná výhoda. Potrebujeme ich len 50-tisíc a je nám jedno, ak niekomu prekáža, že nemajú klimatizáciu, jazdia pomaly a sú len v žltej farbe. Také potrebujú naši zamestnanci,“ znie opis zadania, podľa ktorého vznikol jeden znajzaujímavejších príkladov disrupcie v modernom priemysle. 

Ak vaša firma potrebuje niečo menej výkonné alebo vybavené ako ponúka trh, a lacnejšie, je to neférová výhoda a treba ju využiť  Frank Appel Deutsche,  Post DHL

Ak vaša firma potrebuje niečo menej výkonné alebo vybavené ako ponúka trh, a lacnejšie, je to neférová výhoda a treba ju využiť
Frank Appel Deutsche, Post DHL

Autorom tohto výroku aj samotnej úlohy, ktorá umožnila dostať do bežnej praxe novú technológiu spôsobom, o akom snívajú nadšenci módnych slovíčok, je človek z prekvapivo tradičného biznisu – šéf Deutsche Post DHL Group Frank Appel. Ten v roku 2012 schválil plán, podľa ktorého má nemecká pošta pomerne výrazne znižovať dosahy svojho fungovania na životné prostredie. Jeden z cieľov je do roku 2025 dosiahnuť aspoň na 70 percent bezemisnú prvú a poslednú míľu cesty zásielok, ktoré doručuje. 

KEĎ AUTOMOBILKY NEMAJÚ
Aby poštárske autá nedymili v mestách, zadala firma požiadavku na malú elektrickú dodávku, prispôsobenú potrebám svojich doručovateľov. Nereagovala ani jedna z automobiliek, zrejme rátali s tým, že pošta si vyberie z ich konvenčnej ponuky a autá nanajvýš upravia. 

Zaujímavý zákazník však zareagoval pomerne nečakane. Našiel malú firmu StreetScooter, ktorá vznikla ako komerčná výskumná aktivita popri najväčšej technickej vysokej škole v Nemecku, Rýnsko-vestfálskej univerzite v Aachene a mala cieľ vyvinúť dostupné elektrické auto. Prvú verziu si objednala aachenská radnica s asistenciou miestnej sporiteľne. 

V roku 2014 vyrábala firma so 70 zamestnancami okolo dvesto elektrických áut ročne v bývalej fabrike na vagóny. Dokázala ich vytvoriť v nenáročných podmienkach len tak, že s využitím inžinierskeho konštrukčného programu spojila dokopy ponuku osemdesiatich automobilových dodávateľov. Pomohlo jej, že v súčasnom automobilovom priemysle už dodávatelia vyrábajú vyše 80 percent súčiastok a technológií pre auto. 

Presne to pošta potrebovala, firmu kúpila a už o dva roky predstavila novú verziu vozidla Street Scooter, tentoraz vo svojej firemnej žltej a s poznámkou, že má kapacitu na ročnú výrobu zhruba 10-tisíc dodávok ročne. Aj keď auto nemá klimatizáciu a jazdí najviac osemdesiatkou.

Takmer okamžite vyvolala nie práve nadšenú poznámku šéfa skupiny Volkswagen Matthiasa Müllera, ktorý pre agentúru Reuters vyhlásil, ako veľmi ho roztrpčilo, že pošta nahradí dieselové dodávky od úžitkovej značky Volkswagenu inou, dokonca vlastnou značkou.

CHCÚ POMALÉ AUTO BEZ KLÍMY
Deutsche Post mala začiatkom tohto roku v prevádzku už vyše päťtisíc dodávok a koncom roka otvorila druhú výrobňu s kapacitou ďalších desaťtisíc kusov ročne. Niežeby ich toľko potrebovala, ale začala medzitým dostávať početné objednávky na elektrododávku s nosnosťou vyše pol tony za niečo vyše 30-tisíc eur, od iných firiem. 

Medzitým predstavila už aj zväčšenú verziu s tonovou nosnosťou na viac balíkov a verziu, určenú na rozvoj pečiva. A hovorí aj o rýchlejšej verzii. „Takto možno vytvoriť priekopnícke riešenia nielen v mobilite, ak sa opriete presne o svoju neférovú výhodu, že potrebujete niečo lacné, no nie extra výkonné alebo vybavené, pôjde to,“ odporúčal F. Appel svoj postup firmám aj pri ďalších témach na nedávnej konferencii o Internete vecí Connected World v Berlíne. 

Volkmar Denner, predseda predstavenstva firmy Bosch, ktorá konferenciu usporiadala, ho za to označil ako priekopníka mobility. To znie od šéfa najväčšieho dodávateľa v automobilovom priemysle na svete ako nezvyčajný a vzácny kompliment. Bosch totiž dodáva komponenty v podstate všetkým automobilkám sveta a podobnú lichôtku by od jeho najvyššieho manažéra iste ocenil nejeden z ich šéfov.
 

NERIEŠIŤ PONUKU, ALE POTREBU
Má význam podrobne riešiť vznik jediného produktu, akokoľvek zaujímavého? Pokiaľ dostal do dostupnej podoby technológiu – v tomto prípade elektromobilitu, ktorej rýchlejšie zavádzanie si vynucujú vlády a snažia sa oň automobilky z celého sveta, zjavne má.

Najviac asi tým, že tento produkt neskúša iba pritiahnuť pozornosť, ale vyriešiť konkrétnu požiadavku – v prípade Nemeckej pošty dokonca potrebu zamestnancov. Elektrická dodávka totiž nielen plní korporátny ekologický cieľ, ale keďže je navrhnutá presne podľa požiadaviek doručovateľov, najmä im uľahčuje prácu. Či už ergonómiou vyššieho sedenia pre pohodlnejšie vystupovanie a nastupovanie alebo samočinnou prevodovkou, ideálnou pre  posúvanie sa od domu k domu. 

Okrem Deutsche Post aj jej logistická spoločnosť DHL ukázala význam interných inovácií. Aj preto vzbudzuje pozornosť i ďalší nápad ich vývojového oddelenia s pracovným názvom PostBOT. Má to byť čiastočne autonómny robot, ktorého firma od jesene testuje v nemeckých kúpeľoch Bad Hersfeld. 

Presnejšie, testujú ho doručovatelia v dvoch štvrtiach mesta, ktorým má uľahčovať prácu 150-kilogramovou nosnosťou a ergonómiou manipulácie so zásielkami. Cestou od schránky k schránke ich automaticky sleduje, navádzaný diaľkovým ovládaním. Tentoraz vývojári pošty pretreli na žlto a upravili produkt francúzskej firmy Effidence S.A.S.

S veľmi podobným prístupom vytvoril nemecký výrobca intralogistickej techniky Jungheinrich systém pre skladových operátorov. Tí majú obvykle úlohu vychystať individuálne poskladanú zásielku tak, že podľa zoznamu z objednávky alebo logistickej odvolávky
vyberajú rôzne súčiastky alebo balenia a ukladajú ich na vozík. 

Systém zabezpečuje, že sa vozík posúva po boku človeka sám a podľa individuálnych nastavení zastavuje tak, aby mohol operátor vždy rovnako nakladať balenie a nemusel sa starať o polohu vozíka, vysvetľuje Gunnar Tons, vedúci produktového manažmentu skladovej techniky Jungheinrichu. 

Riadiaci systém možno montovať na rôzne vozíky, dokonca aj dodatočne a riadia sa malým ovládačom, ktorý má operátor vo vrecku. Aby sa nepoškodil tovar na vozíku, rozbieha ho systém len po rýchlosť dva a pol kilometra za hodinu, neskôr zrýchľuje na dvojnásobok – rýchlosť chôdze. 

Podľa vývojárov firmy má pri naberaní balení uľahčiť ľuďom prácu, ušetriť až 30 percent času a zvýšiť bezpečnosť. Nielen tým, že operátor nemusí vozík posúvať, ale aj dohľadom rôznych senzorov na prípadne prekážky, ktoré by mohli ohroziť človeka, tovar alebo samotný vozík. 

VÝROBNÁ HALA 4.0
Inteligentnými systémami riadené technológie na uľahčenie práce ľudí sú priamym využitím moderných priemyselných princípov Industry 4.0. Tie rátajú s optimalizáciou prevádzky priemyselných závodov využitím digitálnych technológií. Priamo na linke sú ich koncovkou zariadenia, s ktorými pracujú ľudia alebo ktoré budú časom ovládať roboty. 

Navyše ich bude nutné pomerne rýchlo meniť. „Výrobná hala budúcnosti bude mať len šesť fixných prvkov – štyri steny, podlahu a strop,“ hovorí šéf výrobcu výrobných technológií Bosch Rexroth Rolf Najork. Preto bude podľa neho charakterizovať požiadavky výrobných inžinierov nutnosť za krátky čas prestavovať usporiadanie výrobného priestoru. Vzhľadom na skracovanie výrobného cyklu pomerne často a ešte aj s rýchlym nábehom na vysokú kvalitu a efektívne fungovanie. 

Preto budú musieť byť zariadenia vo výrobe veľmi flexibilné. Až do takej miery, že sa budú hýbať stroje a využijú nabíjanie z podlahy, pripúšťa R. Najork. „Môže to vyzerať tak, že firma prijme objednávku, ktorá určí kapacitné nastavenie, určia sa materiálové toky a môže sa meniť linka,“ dodáva. 

Výrobná hala budúcnosti bude mať len šesť fixných prvkov – štyri steny, podlahu a strop.    Rolf Najork,  Bosch Rexroth

Výrobná hala budúcnosti bude mať len šesť fixných prvkov – štyri steny, podlahu a strop. 

Rolf Najork, Bosch Rexroth

Zároveň budú aj ručné nástroje prijímať potrebné informácie pre správnu činnosť, napríklad uťahovačka môže sledovať aj podobu skrutky, aby bola správne nasadená. Aj pri dielcoch, ktoré majú viac variácií, budú pracovníkov navádzať krok za krokom montážne asistenty, ktoré nielen odporučia úkon, ale aj napríklad svetlom označia správny zásobník dielcov. Kvalitu postrážia 3D kamery. Produktivitu zasa vizualizačná technika, ktorá ukáže, či pracovník dodržiava plán. 

Transparentná výroba však aj identifikuje možné zdroje chybného spracovania, napríklad skrutky nesprávnych rozmerov. To zníži prestoje a postráži kvalitu – a tým aj náklady. Správne dokončené produkty totiž nebude treba opravovať ani pri kontrole kvality, ani neskôr pre reklamáciu alebo zistenú chybu.

Účasť na konferencii Connected World zabezpečila spoločnosť Robert Bosch, technologickú prezentáciu intralogistiky spoločnosť Jungheinrich.  

deutsche-post-postbot.jpg
Inkasu pohľadávok nepomáha nádej, ale ostražitosť

Inkasu pohľadávok nepomáha nádej, ale ostražitosť

Ako sa udržať v hre

Ako sa udržať v hre