Slovinské Gorenje chcú Číňania

Slovinské Gorenje chcú Číňania

Záujem o firmu Gorenje prejavila čínska spoločnosť Hisense. Jeden z najväčších slovinských vývozcov domácich spotrebičov vlani oznámil, že hľadá strategického partnera, ktorý by pomohol posilniť značku a znížiť náklady. O spoločnosť sa zaujímali ešte ďalšie dve skupiny z Číny,  firmy Haier a Hefei Meiling.

Podľa zástupcov firmy Gorenje, spoločnosť Hinsense  ponúkla za jednu akciu 12 eur, avšak len v prípade, že bude môcť kúpiť minimálne 50 percent  plus jednu akciu. Tým by sa trhová kapitalizícia firmy vyšplhala na 293 miliónov eur.

V spoločnosti má takmer 11-percentný podiel aj japonský Panasonic, ktorý v roku 2016 urobil audit firmy a rozhodol sa svoj podiel nenavyšovať. Ďalších 11,8 percenta vlastní International Finance Corporation (IFC) zo skupiny Svetovej banky.

Čínska spoločnosť Hisense výrába elektrospotrebiče, ktoré predáva pod u nás prakticky neznámymi značkami Combine, Kelon alebo Ronshen. Zároveň ide o firmu, čo vyrába produkty pre iné firmy. Napríklad v USA má právo vyrábať a predávať svoje televízory pod japonskou značkou Sharp.

Predaj svojich produktov rozšírila do 90 krajín sveta, vďaka čomu má na európskom trhu s domácimi spotrebičmi štvorpercentný podiel. Firme sa však v posledných rokoch až tak nedarí. Jej zisk v minulom roku spadol o 84 percent. Dôvodom bola silná konkurencia a vysoké výrobné náklady.

Miesto kde vzniká biznis

Miesto kde vzniká biznis

Reputácia podniku láka mozgy

Reputácia podniku láka mozgy