Udržateľné produkty sa menia na nový štandard

Udržateľné produkty sa menia na nový štandard

Podniky na Slovensku, ktorým zodpovedný výber surovín nie je ľahostajný, môžu vyrábať z palmového oleja s certifikátom udržateľnosti.

20160526-basf-sets-the-course-for-a-future-palm-sustainability-in-personal-care-portfolios2.jpg

Na svete sa každý rok vyrobí 71 miliónov ton výrobkov so surovinami z palmy. Približne desať percent z toho, zhruba sedem miliónov ton, tvorí olej z palmových jadier. Pri takých množstvách sa nemožno čudovať, že produkcia palmových produktov globálne súvisí s ochranou lesov. Zodpovedné získavanie suroviny pre výrobu palmových produktov, najmä palmového oleja, stráži Európsky okrúhly stôl pre udržateľný palmový olej (Roundatble on Sustainable Palm Oil - RSPO). Potvrdzuje ho certifikátmi.

Zo siedmich miliónov ton globálnej ročnej produkcie oleja z palmových jadier má v súčasnosti certifikát RSPO len asi 1,3 milióna ton. Spoločnosť BASF sa už roky zasadzuje za to, aby sa udržateľné palmové produkty stali priemyselným štandardom v odvetví kozmetiky a čistiacich prostriedkov. BASF je od roku 2004 členom RSPO a v roku 2016 vstúpila aj do Skupiny pre riadenie zásob uhlíka (High Carbon Stock Steering Group) s cieľom podporiť aktivity súvisiace s ochranou lesov. Firma zdôrazňuje, že konečným cieľom je dosiahnuť, aby sa udržateľné výrobky z palmového oleja stali štandardom.

„Kľúčové faktory pri ochrane lesov s vysokým obsahom uhlíka sú spoľahlivý certifikačný systém na produkty a čo najvyššia transparentnosť,“ hovorí Jan-Peter Sander, senior viceprezident BASF Personal Care Europe. „V roku 2016 sme urobili značný pokrok pri prechode na certifikované zložky pre kozmetický priemysel. Veríme, že je možná udržateľná výroba palmového oleja,“ dodáva J.-P. Sander.

BASF ako jeden z najväčších výrobcov prísad pre kozmetické výrobky, čistiace prostriedky a potraviny potvrdzuje pozíciu zlatého partnera RSPO aj prakticky. Dvadsať výrobných závodov po celom svete je certifikovaných podľa normy na udržateľné palmové produkty. „S našimi prevádzkami dokážeme našim zákazníkom ponúknuť podmienky na prechod na certifikované zložky vo všetkých kľúčových regiónoch. Všetko závisí od toho, ako rýchlo dokážeme spoločne transformovať trh smerom k výrobe trvalo udržateľných produktov pozdĺž celého hodnotového reťazca,“ vyzýva J.-P. Sander.

V roku 2016 BASF zdvojnásobila predaj certifikovaných prísad, spracovala 508 000 ton surovín na báze palmového oleja. Divízia Personal Care ponúka v Európe približne 120 prísad so základom v palmojadrovom oleji s RSPO certifikátom „mass balance“. Možnosť vyrábať z udržateľných prísad majú prostredníctvom BTC Chemical Distribution Unit aj výrobcovia na Slovensku.

BASFo_wh100db_4c-1.jpg

BASF Slovensko spol. s r.o.

Agent of BTC Europe GmbH

BTC Chemical Distribution Unit

Digital Park, Einsteinova 23

851 05 Bratislava

Tel: +421 9050295 031

Email: ladislav.janda@btc-europe.com

Divízia Care Chemicals spoločnosti BASF je popredný dodávateľ pre výrobcov kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Dodáva povrchovo aktívne látky, emulgátory, polyméry, zmäkčovadlá, chelatačné činidlá, kozmetické účinné látky, UV filtre a superabsorbčné polyméry, vyvinuté pre celé spektrum hygienických aplikácií.

Technológie môžu cez biznis meniť odvetvia

Technológie môžu cez biznis meniť odvetvia

Podpora inteligentných inovácií v priemysle

Podpora inteligentných inovácií v priemysle