Dizajn a komfort odlíšia aj mainstreamovú značku

Dizajn a komfort odlíšia aj mainstreamovú značku

Každý budúci model značky Citroën bude môcť mať elektrický či hybridný pohon rovnako ako naftový alebo benzínový motor. Každý závod skupiny PSA Groupe tak bude schopný vyrábať autá so všetkými pohonmi, avizuje výkonná riaditeľka Citroënu Linda Jackson.

Automobilová aliancia PSA Groupe, do ktorej patrí aj značka Citroën, v súčasnosti formuje novú štruktúru. Mení sa najmä po tom, ako na jar kúpila nemeckú automobilku Opel. Bude sa meniť pozícia značiek v skupine?

Rozšírenie PSA Groupe po akvizícii značky Opel nijako nezmení pozíciu Citroënu ani ostatných značiek skupiny. Každá má svoju klientelu, stratégiu, s ktorou prenikla na trh. To, že sa stal Opel súčasťou aliancie, vytvára úlohy najmä pre vedenie celej skupiny a potom pre samotný Opel.

Čiže z hľadiska skupiny možno očakávať pokračovanie spájania a zefektívňovania nákupov, vývoja a verejných kapacít. Čo čaká jednotlivé značky, ovplyvní to ich stratégie?

Z hľadiska skupiny to ide presne tak. ako hovoríte. Len rýchlejšie, než sa očakávalo. A to aj z hľadiska technickej integrácie. Čo sa týka značiek, akvizícia značiek Opel a Vauxhall nebude mať v budúcnosti žiadny vplyv na modelovú stratégiu Citroënu. Ide skôr o Opel, ktorý si musí vymedziť, aké autá bude vyrábať a aké nechce.

Ako vidíte pozíciu Citroënu pod vaším vedením v aliancii, no zároveň aj jeho miesto na trhu?

Pre nás je situácia úplne jasná. Historicky sme ukázali, že sme kreatívna značka, aj keď sme možno v niektorých obdobiach tú kreativitu stratili. No jednoznačne ju získavame späť. Prinášame do ponuky vozidlá, ktoré sa odlišujú od ostatných áut na trhu. Odvážili sme sa byť iní. Ak sa pozrieme na iné automobilky, vieme, že ponúkajú množstvo výborných áut. Asi nie som sama, kto si myslí, že pre mnoho z nich platí, že sú akési uniformné. Z toho sa vymykáme. Náš dizajn je rozoznateľný na sto metrov.

Ale zasa, nie každému sa páči a dokonca sa nájdu aj pozorovatelia, ktorí ho skôr kritizujú. Neškodí to?

Naša stratégia je postavená na tom, že každý nemusí mať rád dizajn vozidiel značky Citroën. Pre nás je dôležité, že sa páči väčšine. Aj pre človeka, ktorý chce byť vnímaný ako osobitý, je prirodzené, že sa chce odlíšiť. To robíme s dizajnom našich áut a vieme, že ich vzhľad môže do istej miery polarizovať. Ak sa chce ktokoľvek, človek či značka odlíšiť, musí akceptovať, že sa nebude páčiť úplne každému.

CL 15.029.032.jpg

Angličanka Linda Jackson pôsobí v automobilovom priemysle štyri desaťročia. Absolventka britskej University of Warwick pracovala v rokoch 1977 až 2004 na rôznych obchodných a finančných pozíciách vo viacerých firmách vrátane MG Rover a Jaguar. Pre značku Citroën robí od roku 2005, keď nastúpila ako finančná riaditeľka Citroën UK. Neskôr zastávala rok rovnakú pozíciu vo Francúzsku. V rokoch 2010 až 2014 bola generálnou riaditeľkou Citroënu pre Spojené kráľovstvo a Írsko. V lete 2014 sa stala výkonnou riaditeľkou značky Citroën.

Aj s odlišným dizajnom však mierite na mainstreamové cieľové skupiny. Zákazníkov, pre ktorých je prinajmenej rovnako ako dizajn dôležitý aj pomer ceny a toho, čo za svoje peniaze dostane. Ako to skúšate skĺbiť?

Sme a vždy budeme značkou pre masy. Skupina PSA Groupe má momentálne značky v rámci mainstreamu po boku takých hráčov, ako je Ford, Renault, Kia a podobné. V rámci toho stavia na vyššiu pozíciu Peugeot, ktorý stojí na trhu oproti takej značke, ako je Volkswagen. A v podobe značky DS mierime aj do vyššieho segmentu. Čo je dôležité, ako značky v rámci skupiny PSA Groupe medzi sebou nesúťažíme. Máme rozdielne stratégie, produkty aj cenové rozpätia.

Čiže ekonomicky ťažíte zo spoločnej infraštruktúry a pridá sa k tomu aj Opel. Nezúži to značkám skupiny priestor, aby necielili na rovnakých zákazníkov?

Niektoré kapacity a technológie máme spoločné, v tom sa Opel pridá k doterajším značkám skupiny. Nesúťažíme však o tých istých zákazníkov.

Nechýba Citroënu pozícia, pri ktorej prinášal na trh technické novinky? S tými možno cieliť len na vyššie zákaznícke segmenty a v nich v poslednom čase ani nemáte modely.

Za skoro sto rokov existencie našej značky boli najúspešnejšie tie vozidlá, ktoré boli kreatívne z hľadiska dizajnu. Dá sa povedať, že sme na nejaký čas takú pozíciu stratili, pokúšali sme sa byť ako ostatní. Tak funguje mnoho výrobcov, no v našom prípade to neplatí. Dnes pracujeme na obnovení skutočného štýlu Citroënu.

No využívate podobný technický základ áut v podobe skupinových platforiem. Máte vôbec priestor nejako sa odlíšiť, ak majú autá natoľko podobné konštrukčné prvky?

Ako som spomenula, v rámci skupiny necielime na rovnakých zákazníkov. Preto je dôležité iba to, ako sa Citroën odlišuje od konkurencie práve vo svojom segmente. Za naše nástroje považujeme okrem dizajnu, ktorý som už spomenula, aj komfort. Spomedzi veľkosériových značiek byť v ňom vzorom.

Aj napriek tomu, že ste prestali montovať do áut hydropneumatické pruženie, ktoré bolo pre mnoho ľudí naozaj dôležitá inovácia práve v oblasti komfortu jazdy?

Áno, v minulosti sa Citroën preslávil vďaka hydropneumatickému pruženiu. Taktiež sme boli relatívne slávni vďaka sedadlám. No dnes už to nie je iba o týchto dvoch faktoroch. Je to o odkladacích priestoroch vo vozidle, priestore, veľkosti batožinového priestoru, konektivite, kvalite ovzdušia, svetlách, technológiách. Všetky tieto veci dokopy podľa nás vytvárajú komfort a pracujeme na ňom v programe pokročilého komfortu našej značky.

Akvizícia značiek Opel a Vauxhall nebude mať v budúcnosti žiadny vplyv na modelovú stratégiu Citroënu.

Dokáže to nahradiť technológiu, ktorá bola pre Citroën doslova poznávacím znamením?

My sme nahradili jedno technické riešenie iným a nová, modernejšia technológia je ľahšia a lacnejšia. To znamená, že kým hydropneumatické pruženie bolo najmä pre väčšie a tým aj drahšie modely, nová technológia sa dá montovať na ktorýkoľvek model našej značky. Aj to je podľa mňa prvok inovácie – posunúť komfortný prvok z vyššieho produktového radu do masovejšieho výrobku. K tomu odlíšeniu je dôležité povedať, že nové prvky pruženia sú naše a s ich využitím v skupine, napríklad v oploch nepočítame. Podobné je to aj so sedadlami. Zapracovali sme na sedadlách tak, aby sme dosiahli „kreslový“ efekt, a to aj cez detaily peny, ktorá sa používa ako výplň.

Ako vidíte budúcnosť áut na elektrinu v porovnaní s tradičnými spaľovacími motormi?

Akékoľvek vozidlo, ktoré v budúcnosti uvedieme na trh, bude multipohonové. To znamená, že zákazník bude mať možnosť výberu, či chce elektrické auto, plug-in hybrid, diesel alebo benzínový motor. Každý závod bude schopný vyrábať vozidlá s touto ponukou pohonov. Je možné, že budeme rozlišovať špeciálnu obchodnú alebo produktovú stratégiu pre zákazníkov elektrických vozidiel. Z hľadiska exteriérového dizajnu však budú vozidlá v podstate rovnaké.

CL 15.029.025 JPG.jpg

Bude možné, aby bola architektúra platformy elektrických áut tiež spoločná pre celú skupinu?

Technológia pre novú generáciu elektrických vozidiel je vyvinutá centrálne a je rovnaká pre celú skupinu. Prvá generácia sériových elektrických vozidiel bude uvedená na trh v roku 2020.

Takže predpokladáte, že aj napriek rozvoju elektromobility sa o konci spaľovacích motorov hovorí predčasne,?

Otázka je, ako bude možné, aby ľudia používali viac elektromobilov? Nie je to iba o samotných vozidlách, ale o vybudovaní infraštruktúry. O tom sa zatiaľ toľko nehovorí. Uvediem ako príklad seba. Žijem v byte a parkujem v podzemnej garáži. Nie je tam miesto na to, aby som nabíjala elektrické auto. Ako sa vyrieši táto otázka? Elektrické vozidlá majú byť vo veľkom na trhu v roku 2020. Ako ich však budeme používať?

Elektromobilita, či sa týka áut alebo nabíjacej infraštruktúry, má ako každá nová technológia problém s vysokými cenami. Kde by sa dalo nájsť riešenie?

Určite pomôže, keď Čína vybuduje sieť nabíjacích staníc a rozbehne elektromobilitu, pretože pri jej veľkosti trhu už prídu úspory z rozsahu. V európskych krajinách, v Anglicku či vo Francúzsku to zatiaľ až tak evidentné nie je, aj keď elektrické autá, samozrejme, pribúdajú.

Vznikne priestor a motivácia, aby si ľudia vyberali vhodnejšie autá pre svoj typ dopravy?

Opíšem to znova na sebe. Nemám žiadne preferencie, mám rada autá, ktoré dobre reagujú. Jazdím autom s naftovým motorom, pretože najazdím veľa kilometrov a tak je tento pohon pre mňa praktické riešenie. No určite budú ľudia viac zohľadňovať napríklad to, či žijú v Paríži a jazdia len po meste, alebo bývajú na vidieku.

CL 15.078.131.jpg

Ako vidíte úlohu automobilov v budúcnosti nielen ako dopravných prostriedkov, na to by stačili napríklad autonómne taxíky, ale aj z hľadiska zážitku z jazdy. Prežijú?

Nemyslím si, že by autá mali vymiznúť. Dávajú ľuďom slobodu robiť to, čo chcú, možnosť vybrať si pri práci či voľnom čase miesto a presúvať sa. Možno sa v budúcnosti zmení vlastníctvo vozidla, rozbehnú sa rôzne formy prenájmu, lízingu či zdieľaná ekonomika, no prístup ľudí k autám ostane podobný a ten je kľúčový.

Dotkne sa to budúcnosti automobilových šou? Už v súčasnosti sa niektoré automobilky nezúčastňujú na medzinárodných autosalónoch. Vy ste prišli, je to pre vás dôležité?

To, že sme sa rozhodli vystavovať na autosalóne vo Frankfurte, je pre nás veľmi dôležité. Uviedli sme na ňom nový Citroën C3 Aircross. Každá značka však účasť na autosalónoch pozorne zvažuje, keďže ide o veľkú investíciu. Sesterská značka Peugeot sa rozhodla nezúčastniť sa na autosalóne vo Frankfurte. Najmä preto, že neuvádzali na trh nové vozidlo. My áno. Medzinárodný autosalón ako ten frankfurtský, spojený so svetovou premiérou, má pre mňa obrovskú návratnosť.

Minuloročný rozbeh výroby modelu Citroënu C3 v trnavskej továrni PSA Groupe dokazuje dôveru skupiny v slovenský závod.

Aj keď potenciálni zákazníci v čase online médií vrátane sociálnych sietí chodia na autosalóny omnoho menej?

Náš postoj je taký, že každý model sa zúčastňuje na autosalónoch. Realisticky povedané, tieto šou tvoria pre nás marketingové náklady. Je nevyhnutné pozorne sledovať návratnosť týchto investícií. Vracajú sa nám hlavne v podobe článkov, ktoré napíšu novinári, televíznych reportáží či pokrytia na sociálnych sieťach.

Koľko stojí značku účasť na autosalóne?

To vám nemôžem prezradiť, no hovoríme o významnej nákladovej položke. Záleží, samozrejme, aj na tom, aký veľký je stánok, koľko chcete utratiť. Keď sa prechádzam medzi stánkami, dá sa povedať, že vo všeobecnosti ide o milióny eur.

FOTO Miro Nôta

Investičné stimuly chcú pritiahnuť lepšie technológie

Investičné stimuly chcú pritiahnuť lepšie technológie

Ako dať vývojárom čas na inovácie

Ako dať vývojárom čas na inovácie