Svet sám pre seba

Svet sám pre seba

LEXUS LC S HYBRIDNÝM POHONOM JE VĎAKA ORIGINÁLNEMU DYNAMICKÉMU DIZAJNU, TECHNIKE A POHODLIU UKÁŽKOVÉ GRAN TURISMO, STVORENÉ NA DLHÉ CESTY.

Pozná to každý. Sú dni, počas ktorých sa všetko kazí a nič sa nedarí.. Nervozita stúpa každou minútou. Jediným zmyslom je koniec pracovného času a úlet niekam preč. Napríklad aj za volantom poriadneho auta.

Naozaj sa nie vždy všetko darí, ako má. Ale vďaka aj za takéto dni. Vtedy sa človek viac teší na to, čo má, napríklad zaparkované pred prácou alebo doma v garáži. Nemyslíme niečo konfekčné, beztvaré či nezmyselne prerastené ako veľké SUV.

Máme na mysli niečo, čo poteší všetky zmysly, vnemy. Niečo, čo si tvorí vlastný svet samo pre seba, všade, kam sa pohne. Niečo, čo sa neponáhľa, ale pritom kedykoľvek môže. Niečo, čo aj napriek tichosti dokáže hlukom spôsobiť omamné zimomriavky. Neexistuje také? Ale áno. „To“ sa volá Lexus LC.

lexus-lc500h-static-002.jpg

MIMO TABULIEK

Na úvod trochu filozofovania. Kedysi sa automobilky chválili technickým pokrokom, v súčasnosti riešia konektivitu, autonómne asistenčné a riadiace systémy či bezpečnosť. Nik netvrdí, že je to zle. Oba smery si vyžadujú kus tvorivého umenia aj odvahy. Len spojenie s „eko“ (-nomika alebo -lógia) akosi každému nevonia. Dôvodom je cena či skôr obeta, ktorú za to treba priniesť.

Automobilky si ako keby vyčerpali fantáziu a technicko-technologické možnosti a začali šetriť. Tu na drôtiku, tam na použitom plaste. Opticky paráda, kvalitou priemer, niekedy aj menej. A v tomto skeptickom svete ekonomických šialencov, ktorí sledujú len tabuľky, sa zrazu objaví automobil ako Lexus LC.

Normálne sme sa museli po usadnutí za volant „vypípať“. Neuveriteľné. Nielen farbami, ale použitými materiálmi a spracovaním. Absolútne precízne lícovanie dielcov. Koža všade, kam sa človek pozrie. Takto nejako má vyzerať interiér drahého auta.

Hotová radosť sa dotýkať a voňať kvalitu. Podmanivé s pocitom, že po zatvorení dverí sme sa ocitli niekde, kam iní nemôžu. Vo svojom svete. Má to však jeden háčik, chce to dostatočne dlhú cestu. Toto naozaj nie je typické približovadlo.

lexus-lc500h-detail-011.jpg

DLHÁ A POMALÁ

Dlhá cesta nemusí nutne znamenať velikánsku porciu kilometrov. Pokojne to môže byť časovo náročný presun. Čože, že zápcha je ideálnym riešením? Môže byť. Len tak si sadnúť za volant a pohnúť sa, v tichosti a s úsmevom sa do nej zaradiť. Vďaka hybridnému pohonu je jazda takmer nehlučná.

Auto sa pomaly a hladko posúva v kolóne. Okolité prostredie je šoférovi ukradnuté. Robí mu spoločnosť totiž jeden pán – Mark Levinson sa volá. Po zakladateľovi je pomenované špičkové ozvučenie. A je takmer jedno, či má majiteľ rád rock, jazz alebo hip-hop.

Charakter a umiestnenie reproduktorov doslova vťahujú do paralelného sveta. Len pozor! Treba aj šoférovať. Alebo sa odviazať a hudbu poriadne „vypeckovať“. I tu sa ukáže, že Lexus LC je prvotriedne navrhnuté auto a hlavne, špičkovo poskladané s továrenským spracovaním ako podľa učebnice. Ani v hlučnom režime interiérové plasty nerezonujú, tóny z reproduktorov sú presné.

lexus-lc500h-static-004.jpg

DLHÁ A RÝCHLEJŠIA

Cielene hovoríme rýchlejšia. LC s hybridným pohonom, i napriek originálnemu dynamickému dizajnu, nie je športové auto. Skôr gran turismo, stvorené na zdolávanie dlhých tratí. Aj pracovná cesta tak zrazu dostane zmysel. Auto si poľahky plynie krajinou.

Dominantný atmosférický šesťvalec si potichu pradie, veľké 20-palcové kolesá sa prevaľujú cez nerovnosti ciest. Áno, je k dispozícii aj režim manuálneho radenia so športovejšou povahou pohonného ústrojenstva. Ale na čo?! Netreba ho.

Ono, jazdný režim na hrane alebo porušovanie rýchlostných predpisov počas stúpania plného zákrut práve odhalí to, že slovo „šport“ je Lexusu LC veľmi vzdialené. Viac mu pristane plynulosť, chuť sa ležérne plaziť, aj keď rýchlo, nie výbušnejšie. Na druhú stranu nechce prevádzkovými nákladmi majiteľa zruinovať. Ak teda nerátame vyššiu sumu pri kúpe.

Ergonomicky tiež nejde o paškvil, ale o ako-tak intuitívne auto. Áno, chce na úvod päť minút na zoznámenie alebo dôkladný očný a hmatový prieskum, ale ide to aj bez nutnosti siahnutia po manuáli.

Lexus LC dokonca dokáže ponúknuť aj vizuálny zážitok v podobe pohybujúcich sa „budíkov“ v združenom ukazovateli. Našťastie, nie je to jediný zážitok.

lc500h-loc-15-aw-2016.jpg

FILOZOFIA

Jazda sa začína pohnutím. Volič prevodovky je na tradičnom mieste, volič jazdného režimu trčí značne netradične ako ucho z kaplnky ukazovateľov. Hybridný pohon je pri Lexuse vždy na špičkovej úrovni, so šesťvalcom obzvlášť, to ukázal aj súrodenec RX.

Jazda s ním ide ako po kvalitnom perzskom koberci – kvalita na dotyk ruky. Niekde vpredu si šepoce všetko ústrojenstvo a masa sa nečujne hýbe vpred. Ani po jemne prudšom zatlačení plynového pedála sa nespustí rev dehonestujúci kvalitu značky.

Len človeku akoby niečo chýbalo. Isté napätie, niečo, čoho sa dá aj zľaknúť. Niečo také neprišlo ani po prepnutí do športového režimu. Všetky pohonné jednotky makali, čo im fyzikálne možnosti stačili.

Nepomohlo ani zhrubnutie zvuku motora, inak veľmi pôsobivé a neotravné. Človek si povie, urobil som niečo zle alebo málo? Aktivovali sme si najvyšší režim Sport+. Dlane sú pripravené, možno sa vrhnúť do víru zákrut.

Manuálne radenie je pri hybridnom pohone holý nezmysel a marketingový blud. Nefunguje. Ale LC fungovalo podvozkom. Nie je vyslovene tvrdé ani mäkké. Veľké kolesá nerobia z auta nepohodlný kostitras, ale skvelé gétečko. Treba si držať silno palce, aby človek nikde neškrtol krásne disky.

Všetko je akurát. Až nakoniec človek pochopí a zžije sa s LC naplno. Aj keď chce mať svaly a robí dojem, je o neotravnej a pre dušu liečivej jazde na dlhé trasy. Keď cesta nikam je najrozumnejší cieľ a po príchode môže vodič

vystúpiť nepolámaný a s úsmevom cez pol hlavy. Napríklad preto, že si dvakrát urobil radosť na ceste medzi Bratislavou a Košicami.

lexus-lc500h-detail-007.jpg

VIAC NEŽ HARMONICKÉ TÓNY

Úsmev sa citlivejším zmení na niečo intenzívnejšie po otvorení batožinového priestoru. Aj veľké auto môže mať vzadu veľmi úsporný kufor. Daň za dizajn? Možno len súčasť spomienky na veľké kupé, okolo ktorých trieda gran turismo vznikla a v ktorých sa vozila maximálne batožina pre dvoch na jedno prezlečenie.

Ešte raz hudba, nielen pre harmonický zážitok z jazdy. Aj hudobný zážitok je to, ako si človek môže užiť Lexus LC. Obľúbená muzika teší, schopnosti aparatúry sú neuveriteľné. Stačilo pridať hlasitosť a po chrbte sa rozbehli zimomriavky.

To je ono, presne toto chce mať fajnšmeker v poriadnom aute. Zvukový zážitok v zmysle muzikálnom do tejto triedy patrí. Preto je zážitok, aj keď sa človek týmto autom iba presúva. Počúva obľúbené songy, škerí sa na ostatných a  je mu ukradnuté, čo sa deje naokolo. Má svoj svet menom Lexus LC.


Bezpečná práca je benefit

Bezpečná práca je benefit

Bezpečnosť je vítaná nadstavba efektivity

Bezpečnosť je vítaná nadstavba efektivity