Komu chýba BMW

Komu chýba BMW

MNO_JESNY MARTIN_0002.jpg

Inteligentné technológie a automatizácia menia priemysel. Ľudia ich vítajú, vnímajú, že im ubudne fyzicky a psychicky náročná robota. Pritom si uvedomujú, že ich schopnosti na prácu v priemysle budúcnosti nemusia stačiť. Nielen pre nedostatočnú odbornosť.

Experti hovoria o dvoch podobách nedostatku kvalifikácie. Na jednej strane nedostatku, vzdelania a zručnosti, na druhej schopnosti pochopiť nový systém. To možno stručne popísať ako pocit magickej moci technológií. Zamestnanci od robotníkov po manažment pri ňom podliehajú ilúzii, že nové prístroje a softvéry vyriešia všetky problémy samé. Bez aktívneho zberu dát priamo pri strojoch, ich nekonečných analýz a využitia výsledkov na ďalšie úpravy však žiadna firma nezíska nič.

To hrozí aj celému slovenskému priemyslu. Náznakom je rozhodnutie automobilky BMW postaviť závod v Maďarsku. Nie preto, že by slovenský automotive bez neho nemohol byť.. Aj finálový výsledok novej lokality je povzbudivý.

Lenže ide aj o signál, na požiadavky budúcnosti už schopnosti slovenského priemyslu nemusia stačiť. Závod BMW má vyrábať autá s rôznymi pohonmi vrátane elektrických a môže byť jedna z prvých fabrík s viac robotmi ako ľuďmi. Na to tuzemské pionierske pokusy s elektromobilitou na cestách či vo fabrikách béemvéčku nestačili. Či sú na Slovensku dodávatelia alebo vedci so špeciálnou expertízou, sa nedozvedelo.

V Maďarsku sa usadila celá trojka nemeckých prémioviek. Vyrábajú sa elektromotory a batérie. V spolupráci s univerzitami beží vývoj autonómneho riadenia. A hovorí sa aj o iných novinkách. Na Slovensku vznikla idea alternatívneho samočinného dopravného systému. Vyvíjajú a vyrábajú sa stroje pre fabriky bez ľudí. A beží špičkový vývoj mobility, ktorá nepotrebuje cesty. Neznamená fakt, že sa o tom takmer nevie a nikto neskúša urobiť z takýchto nápadov základ unikátnej výhody alebo aspoň strategického cieľa, isté nepochopenie?

Inteligentné zariadenia zvýšia úžitok zo strojov

Inteligentné zariadenia zvýšia úžitok zo strojov

Senzory a pohony sú stavebné prvky inteligentných technológií

Senzory a pohony sú stavebné prvky inteligentných technológií