Auto do naozaj inteligentných miest

Auto do naozaj inteligentných miest

ROZMERY MALÉHO AUTA, ZVÝŠENÝ POSED A ELEKTRICKÝ POHON S TRISTOKILOMETROVÝM DOJAZDOM – PRI FINANČNOM MODELI S VHODNÝMI NÁKLADMI POUŽÍVANIA JE RENAULT ZOE PRIPRAVENÝ NIELEN PRE FIREMNÉ FLOTILY BUDÚCNOSTI.

Zhruba pred rokom začali automobilky na svetových autosalónoch ukazovať namiesto štúdií a konceptov elektrické autá, ktoré si človek mohol predstaviť nielen na výstave, ale aj na ceste. Alebo dokonca vo firemnom autoparku. Pretože núkajú okrem pocitu z inovatívnej mobility to, čo chcú ľudia od auta – pohyb bez obmedzenia úžitkových vlastností a komfortu. To je hlavná bariéra toho, aby sa z elektrických áut stal segment mestskej dopravy, použiteľný pre masy.

Renault je známy ako pionier dostupnosti – autá rôznych tried dokáže vybaviť a vyrobiť tak, že si ich bez zásadných ústupkov môže dovoliť azda najširší okruh motoristov, obvykle skôr než iné automobilky. S elektromobilom to skúsil už v roku 2002 – a jeho Zoe je v súčasnosti zrejme najpredávanejší elektromobil v Európe. A to mala prvá verzia k dispozícii dvadsaťkilowattovú batériu, s ktorou sa nijak extra nevymykala neistotu vzbudzujúcim údajom na ukazovateli dojazdu. No vlani, v čase, keď iné značky len začali s elektroautami na reálny predaj, ponúkli Francúzi druhú generáciu Zoe – a je to normálne auto do mesta. Navyše tiché a moderné.

85039_2016_-_New_Renault_ZOE_Z_E_40_drive_tests_in_Portugal.jpg

OBYVATEĽ SMART CITY

O autách pre mestá budúcnosti sa hovorí veľa a vzniká aj nemálo štúdií, ako budú vyzerať. Čo je dosť pravdepodobné, ak majú mestá budúcnosti riešiť urbánne problémy, budú v nich jazdiť výrazne menšie vozidlá než dosiaľ. Pretože pre ne nebude, presnejšie už dávno nie je, dosť miesta a do mesta reálne potrebuje veľké auto málokto.

Egá ustúpia praktickej mestskej funkčnosti len nerady, preto možno očakávať, že autá v mestách zmenšia regulácie. Preto je Zoe dobrý príklad, na ktorom možno jazdiť aj v mestách súčasnosti. Má veľkosť konvenčného malého hatchbacku. No keď ho postavíte vedľa modelu Clio, teda súrodenca so spaľovacím motorom, má so svojimi 2 588 milimetrami takmer rovnaký rázvor. Aj niečo vyše štvormetrovú dĺžku a šírku kúsok nad meter sedemdesiat. Automobilka ich aj vyrába v rovnakej továrni vo francúzskom meste Flins.

Silueta Zoe sa však od bratranca v jednom rozmere líši. Elektromobil je o vyše desať centimetrov vyšší. Dôvod nie je prekvapivý – kvôli batériám pod podlahou musela karoséria narásť do výšky. Zaujímavý vedľajší efekt je vyššie sedenie, ktoré sa blíži prinajmenej crossoverom alebo dokonca niektorým SUV.

Moment, ale práve vyšší posed je dôvod, pre ktorý sú tieto dva typy áut v posledných rokoch bez konkurencie najviac populárnymi konštrukciami auta. No ak takú výhodu ponúkne auto s pôdorysom malého mestského vozidla, je to kombinácia pohodlia podľa zákazníckych preferencií a približovadla do moderného mesta. Takého, ktoré nepotrebuje pol druha parkovacieho miesta, no plní dopravné potreby mestského človeka tak v práci, ako aj vo voľnom čase.

Dizajn aj vybavenie interiéru tomu len pomáhajú. Okrem výšky, ktorá zvyšuje dojem priestornosti, má podobné rozmery a dizajnový štýl ako Clio. Navyše, oba základné stupne výbavy ponúkajú väčšinu toho, čo treba na pohodlné mestské jazdenie. Balík s parkovacími senzormi má ten vyšší, no dá sa dokúpiť za necelých tristo eur. Klimatizáciu a tempomat v štandarde dopĺňa aj špecifikum elektroáut – zvuková signalizácia pre chodcov. No aby sa o nej dozvedel človek, ktorý sa vezie v kabíne, treba ho upozorniť. Potom si pri otvorených oknách všimne špecifické bzučanie.

85054_2016_-_New_Renault_ZOE_Z_E_40_drive_tests_in_Portugal.jpg

BEZ HYPNOTIZOVANIA DOJAZDU

Jazdenie vo veľkých mestách znamená nielen posúvanie po centre, ale pre čoraz viac ľudí aj prímestské jazdenie po dostupných perifériách alebo dokonca satelitoch väčších sídiel. Aj preto naň doterajšie elektromobily s reálnym dojazdom, ktorý sa začínal jednotkou, mohli stačiť, no bez rezervy, akú človek potrebuje pre osobné pohodlie. To má podobu jazdenia s pohľadom na cestu pred autom, nie úzkostlivo zabodnutým do displeja s ukazovateľom dojazdu. V Zoe sa tak dá jazdiť bez starostí.

Renault vybavil novú generáciu opciou batérie s kapacitou 41 kilowatthodín, ktorú vyvinul spolu s firmou LG Chem. Keď je plne nabitá, svieti na ukazovateli dojazdu bežne číslo vyššie než 320 kilometrov a podľa tempa, akým sa pri jazdení mení, ide v mestskej premávke o realistický údaj. V porovnaní s menšou 22-kilo-watthodinovou batériou má tá nová dvojnásobnú energetickú hustotu, a teda napriek vyššej kapacite takmer rovnaké rozmery a hmotnosť. Tá je stále v ponuke.

Elektromotor z vlastnej výroby ponúka Renault v dvoch mierne odlišných výkonnostných variantoch Zoe 90 A Zoe 110. Čísla, samozrejme, znamenajú výkon v konských silách, oficiálne 68 a 80 kilowattov. Rozdiel vo veľkosti a dostupnosti krútiaceho momentu je pri elektromotore minimálny. Jazdenie s výkonnejšou verziou naznačilo, že kým pre čisto mestskú premávku verzia Zoe 90 stačí, na cezpoľné dochádzanie sa viac hodí výkonnejšia verzia.

85041_2016_-_New_Renault_ZOE_Z_E_40_drive_tests_in_Portugal.jpg

PASUJE DO KALKULÁCIÍ

Či si človek vyberá auto na dochádzanie do práce, alebo firma referentské vozidlo do mesta, Renault Zoe je vhodná voľba, ktorá ponúka moderný pohon bez prevádzkových kompromisov. Doslova demonštruje veľký medzigeneračný posun v elektromobilite.

Tradičnú otázku, či ide o plnohodnotnú náhradu auta so spaľovacím motorom na každé použitie, treba aj tradične zodpovedať – to elekromobily primárne nemajú byť. Kto dennodenne precestuje stovky kilometrov, potrebuje moderné benzínové alebo naftové auto. To je vo firme otázka dobrej štruktúry podnikovej flotily, ktorá ráta s vhodnými modelmi pre rôzne dopravné potreby zamestnancov.

Pre rodinu je to buď otázka dvoch áut, alebo, ak sú dlhé cesty len občasná záležitosť, aj otázka kontaktu s ďalšou modernou vymoženosťou – zdieľanou ekonomikou. Aj keď v pomerne konzervatívnej verzii – napríklad veľký sedan alebo kombi z požičovne.

Také riešenie podporuje aj vyššia spotreba elektriny na diaľnici – elektrická pohonná jednotka je dimenzovaná na mestskú jazdu, ktorej spotreba zhruba medzi trinástimi a štrnásť

a pol kilowatthodinami na sto kilometrov pasuje. Vyše dvadsiatka v diaľničnej rýchlosti a aj vyše tridsať v kopcoch už je obmedzenie. Ani nie kvôli výkonu, no určite v dojazde, ktorý sa potom scvrkáva.

V každom prípade si moderný prístup k doprave vyžaduje aj trochu rátania. Aj racionality, keďže menšie auto je obratnejšie, no bez matematiky to nejde. Nákupná cena elektrického auta jej nesvedčí. Aj pri modeli s nižšou výbavou a slabšou batériou presahuje 30-tisíc eur v čase, keď práve neplatí žiadna dotačná schéma na elektromobily. To je najmenej raz toľko ako pri podobne veľkom a vybavenom hybridnom vozidle a viac než trojnásobok ako pri malom aute s menej výkonným benzínovým motorom.

Lenže jazdenie v moderných mestách už s nákupmi veľmi neráta. Bližšie sú mu mesačné platby za mobilitu – a tá sa dá v urbánnej oblasti dobre narátať pre súkromné použitie aj v podnikovom fleete. Operatívny lízing alebo iné dobre nastavené financovanie, skombinované s nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu elektromobilu, zrazu dávajú veľmi uspokojivý výsledok. Ak sa rodina alebo firma vybaví nabíjačkou, môžu náklady na jazdu alebo celkové náklady používania (Total Cost of Ownership – TCO) zrazu dosahovať veľmi použiteľné hodnoty.

85036_2016_-_New_Renault_ZOE_Z_E_40_drive_tests_in_Portugal.jpg
Senzory a pohony sú stavebné prvky inteligentných technológií

Senzory a pohony sú stavebné prvky inteligentných technológií

Matador Industries má šéfa z Embraco

Matador Industries má šéfa z Embraco