Kráľovský diesel

Kráľovský diesel

Nie je veľa áut, ktoré by sa mohli rovnať Audi SQ7. Spája v sebe nielen luxus a komfort, ale aj rýchlosť s primeranými prevádzkovými nákladmi.

Veľké SUV je špecifický typ auta pre osobitný typ zákazníka. Mnohí po ňom siahnu z prestížnych, mnohí z rodinných dôvodov. Tak či onak, zvládne obe úlohy absolútne s nadhľadom. Existuje však svojská klientela, ktorá pocit istej autoritatívnosti rada spája aj s neodolateľným pocitom dynamickejšej jazdy. Alebo aspoň s pocitom, že ak by bolo treba, pod prednou kapotou je dostatok koní na bezpečné predbiehanie, či už na výlete s rodinou alebo na služobnej ceste.

Svet luxusných veľkých áut ponúka jednu výhodu – možnosť si prispôsobiť detaily na vlastný obraz.

Ak má zákazník také požiadavky, výber sa zúži na silné benzínové motory. Tie síce ponúkajú čaro, doplnené príslušnými zvukovými efektmi, avšak aj spojenými s veľkým rozptylom priemernej spotreby. To nemusí vyhovovať každému. Audi sa v tomto smere rozhodlo ísť vlastnou cestou – možno aj kvôli prestížnym dôvodom s pretekárskym rodokmeňom. Vsadilo na modernú techniku, pretavenú do najlepšieho naftového motora súčasnosti.

Osem a tri

Štvorlitrový osemvalec je prepĺňaný primárne dvoma klasickými turbodúchadlami. Tie však nepracujú súčasne. V nízkych otáčkach vzduch tlačí len jedno. Dokonca je odpojený aj jeden sací ventil v každom valci. Až okolo 3 000 otáčok za minútu sa otvorí aj druhý ventil a prácu začne aj druhé turbodúchadlo. Ale to nie je všetko. Audi v tomto motore testuje aj elektroinštaláciu s napätím 48 voltov. Dôvodom je použitie samostatného dúchadla poháňaného elektromotorom (dúchadlo roztočí za 250 milisekúnd na 70 tisíc otáčok za minútu).

Pracuje len v špičkách a pri potrebe prudkej akcelerácie, aby zabránilo takzvanej turbodiere. Trošku dosť zložitá technika, avšak realita je veľmi podmanivá. Motor má vyvážaný a kultivovaný chod. Pri normálnej jazde nič nenapovedá tomu, že osem piestov sa vie veľmi rýchlo prebudiť k životu. Najlepšie na to všetkom je, že motor ťahá v podstate stále až do červeného otáčkového poľa. Nemá vôbec žiadne slabé miesto. Na druhú stranu, vie jazdiť so spotrebou okolo 8 litrov na sto kilometrov, čo je na auto s hmotnosťou presahujúcou dve tony viac ako úžasná hodnota.

Vizitka motora

Novo vyvinutý turbodieselový osemvalec s objemom 3,956 litra má výkon 320 kilowattov (435 koní) a maximálny krútiaci moment 900 Newtonmetrov v rozmedzí 1 000 až 3 250 otáčok. Motor prepĺňa dvojica turbodúchadiel, skombinovaných s elektrickým kompresorom pre posilnenie v nižších otáčkach. Kompresor poháňa vlastný 48-voltový elektrický obvod. Výsledkom je zrýchlenie na rýchlosť sto kilometrov za hodinu za 4,8 sekundy, maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 kilometrov za hodinu.

Vec individuality

Svet luxusných veľkých áut ponúka jednu úžasnú výhodu – možnosť si prispôsobiť detaily na vlastný obraz. A to nielen optické. Pri Audi SQ7 je priam nutnosť Allradlenkung (príplatok 1 294 eur), čiže riadenie všetkých kolies. Natočenie pomáha nielen pri manévrovaní v stiesnených podmienkach ale aj v zákrutách. Tí, ktorí sa doslova vyžívajú v technických hračkách by si predsa len mali pripraviť o niečo viac eur, presne o 6 692 eur. „Hračka“ sa volá Fahrwerkspaket advanced. Obsahuje nielen natáčanie zadných kolies, ale aj elektromechanický stabilizačný systém (pomáha s náklonmi v zákrutách) a hlavne zadný športový diferenciál (aktívne prenáša v zákrute energiu motora na vonkajšie koleso).

Inak Audi SQ7 vyznáva tie isté hodnoty ako bežné Q7. Dizajnovo možno nie je až tak pôsobivé ako predchádzajúca generácia, avšak interiér je priestorovo aj kvalitatívne na najvyššej úrovni. Napriek istej tlačidlovej minimalizácii ich má dostatok aby sa vodič nemusel veľmi venovať hľadaniu správnych.

Veľké SUV kupuje niekto z prestížnych, iný z rodinných dôvodov. Audi SQ7 zaujme aj svojsku klientelu, ktorá rada spája pocit autoritatívnosti s dynamickou jazdou.

Ako v bavlnke

Veľmi príjemné je, aj z tohto dôvodu, riešenie stredovej časti medzi sedadlami. Volič automatickej prevodovky totiž slúži aj na odloženie (spevnenie) dlane počas prstokladu na tlačidlách pred ním a predovšetkým na veľkej dotykovej ploche. Dá sa na nej pekne „simulovať“ písanie, napríklad pri zadávaní cieľov do navigácie. Vpravo od voliča je ešte ovládač hlasitosti. Gro informácií poskytuje centrálny zasúvateľný displej. V podstate ho ale netreba. Vďaka Audi virtual kokpitu za 675 eur má vodič všetky informácie prehľadne usporiadané rovno „pod nosom“. Pri jazde ide o naozaj veľmi informatívne zobrazovanie. Dokonca ani wifi na palube či bezdrôtové dobíjanie nie je problémom.

Mnohých možno prekvapí jazdný komfort. Napriek športovejšiemu nádychu auta môže byť jazda zásluhou pneumatického podvozku plavná. Ale aj športovo pritvrdená. Stačí si len vybrať. Pneumatický podvozok má ešte jednu veľkú výhodu – možnosť zmeny svetlej výšky. Podčiarknuté a zrátané, ide o najlepší pneumatický podvozok na trhu.

Čo ešte povedať o Audi SQ7? Je to nádherný kus precíznej strojárskej ale aj technologickej práce. A jedno z mála áut, ktoré neomrzia ani pri dlhej jazde po diaľnici. Ono, ak si človek priplatí 6 922 eur za exkluzívny zvukový systém Bang & Olufsen, razom sa ocitne v koncertnej sále. A jazda dostane úplne nový rozmer.

V Trnave vyrobili za polrok vyše 181 tisíc áut

V Trnave vyrobili za polrok vyše 181 tisíc áut

Mýty inteligentný priemysel nezastavia

Mýty inteligentný priemysel nezastavia