Vozík so smartfónom sa vyzná aj v prestavanom sklade

Vozík so smartfónom sa vyzná aj v prestavanom sklade

Digitálne riešenie lokalizácie priemyselných vozíkov šetrí podniku náklady efektívnou správou vozíkov a zvyšuje úroveň bezpečnosti v sklade.

 Systém Indoor Positioning bol pôvodne navrhnutý na interiérovú lokalizáciu pre spotrebný sektor. Spoločnosť Jungheinrich ho v spolupráci s výskumným inštitútom Fraunhofer IIS prispôsobila na použitie v priemysle. Digitálne riešenie na lokalizáciu priemyselných vozíkov dostalo okrem nových funkcií a vyššieho výkonu aj nový názov Jungheinrich FleetRadar.

Každé vozidlo internej logistiky je v ňom vybavené smartfónom. Ten komunikuje s Bluetooth vysielačmi, takzvanýmimajákmi, rozmiestnenými po celom sklade. Sleduje polohu vozíkov a prenáša údaje na server. Informácie o polohe vozíkov možno zobraziť pomocou webovej aplikácie, ktorá umožňuje tvorbu prehľadov a analýzu ich pohybu. Systém funguje naživo, no umožňuje sledovať aj históriu pohybu techniky. Intuitívny webový softvér poskytuje používateľovi potrebný prehľad aj možnosť prispôsobenia.

Systém sa inštaluje jednoducho a lacno. Pre rôzne typy skladov ponúka štyri funkcie. TruckFinder dodáva informáciu o polohe vozidiel. RouteOptimizer analyzuje jazdné trasy, identifikuje problémy a pomáha vytvárať zlepšenia. ZoneGuard priraďuje vozíky do rôznych oddelení alebo zón skladu. Ak vozík opustí svoju zónu, manažér skladu dostane varovný e-mail. Ďalšia funkcia, SpeedZoning, zasa zobrazí varovanie, ak vozík prekročí rýchlostný limit alebo s ním vodič nesprávne zaparkuje. Varovanie sa zobrazí na smartfóne vodiča a ako e-mail ho dostane aj manažérovi skladu. Do riadenia vozíka však systém nezasahuje.

Využívanie novinky prináša do prevádzky v sklade väčšiu transparentnosť a s využitím dát z neho dokáže firma účinne zvyšovať produktivitu vozidiel vnútornej logistiky a manipulácie. Obvyklé nevýhody podobných technológií, ako sú vysoké náklady na zmeny a citlivosť na nečistoty, tento systém nemá.

Keďže využíva smartfóny a technológiu Bluetooth, je možné ju využiť pre vozíky rôznych výrobcov a dá sa aj flexibilne, rýchlo a s nízkymi nákladmi prispôsobiť. To sa v praxi deje, napríklad keď sa mení usporiadanie skladu. „Takéto riešenie dokazuje, že Jungheinrich sa posunul z výrobcu vysokozdvižných vozíkov aj na poskytovateľa logistických systémov a výrobcu softvéru,“ konštatuje marketingový riaditeľ koncernu Jungheinrich Group Lars Brzoska.

Jungheinrich, spol. s r.o.

Tel.: +421 (2) 49 20 58 22

www.jungheinrich.sk

Inovatívnosť systému Indoor Positioning od spoločnosti Jungheirich ocenila v máji aj porota najvýznamnejšieho ocenenia v brandži intralogistiky IFOY. Cena International Forklift Truck of the Year (IFOY Award) sa udeľuje najlepším zariadeniam na manipuláciu s materiálom a intralogistickým riešeniam roka. Riešenie Junghenirichu získalo za rok 2017 cenu v kategórii Special of the Year. Podľa poroty ocenené riešenia ukazujú výkonnosť a inovatívnosť materiálovej manipulácie a internej logistiky.

Elektrické autá sa firme musia oplatiť

Elektrické autá sa firme musia oplatiť

BMW prináša šancu priemyselným startupom

BMW prináša šancu priemyselným startupom