Elektrické autá sa firme musia oplatiť

Elektrické autá sa firme musia oplatiť

Podľa šéfa programu elektrických vozidiel Renaultu Erica Feunteuna by mali elektromobily do roku 2025 v kalkuláciách fleet manažérov vychádzať výhodnejšie než autá na benzín či naftu aj bez stimulov.

Zatiaľ kupujú podniky elektrické autá najmä preto, aby poukázali na ekologický rozmer udržateľnosti svojho biznisu. Môže to pomôcť rozhýbať ich predaje?

Ide len o čiastkový faktor. Pokiaľ by elektroautá neponúkli praktický rozmer používania, nefungoval by na fleetových manažérov rovnako ako ani pri súkromných zákazníkoch. Je len málo jednotlivcov, ktorí ráno vstávajú s tým že to čo robia, pomáha planéte

Aký je praktický aspekt elektromobility, ktorý by vytvoril reálna cieľovú skupinu v podnikoch?

Množstvo ľudí vo firmách jazdí po meste alebo napríklad z fabriky na jeho okraji, v režime, ktorému elektrický pohon vyslovene vyhovuje. To čo riešime je, ako presvedčiť firmy, aby si nainštalovali na parkoviská nabíjačky, a ľudí, aby upravili svoje zvyklosti a začali namiesto áut so spaľovacím motorom jazdiť elektrickými vozidlami. Je to veľká výzva, no je možné jazdiť elektrickými autami veľmi efektívne.

Zákazníkov zaujíma najmä dojazd a cena. Dá sa hovoriť o efektivite, ak niektorým pripadá dojazd súčasných elektromobilov zatiaľ krátky a takmer všetkým cena príliš vysoká?

Elektrické autá nevyhovujú stopercentne celému trhu. Auto s technickým dojazdom 400 km môže v reálnych podmienkach prejsť tristo kilometrov a je mnoho ľudí, ktorí denne prejazdia viac. To ani nehovorím o obchodných zástupcoch, ktorí bežne križujú autom krajinu, ale aj o inom využití pre podniky. No mnohým už dojazd stačí, čo sa potvrdilo na jesennom autosalóne v Paríži, keď sme ukázali mestský model Zoe s dojazdom štyristo kilometrov, alebo nedávno na Kangoo Z.E. s novou batériou.

Takže stále trváte na tom, že elektrické autá sú budúcnosť automobilového priemyslu?

Nie, je to súčasnosť. Pred viac ako štyrmi rokmi sme uviedli na trh prvé elektrické vozidlos použiteľným dojazdom. Vyvinuli sme technológie, ktoré nám umožnili dostať na trh elektrické autá pre masových zákazníkov. Vďaka tomu už má Renault na cestách viac ako stotisíc elektrických áut, Sme lídrom, nielen v osobných autách ale aj v elektrických úžitkových vozidlách. Vďaka tomu máme náskok, ktorý sa snažíme udržať vývojom v troch hlavných oblastiach – rozvoji prvkov autonómneho riadenia, rýchlosti nabíjania a dojazde. To nám umožňuje ponúkať elektromobily stále väčšiemu počtu zákazníkov.

Eric Feunteun, šéf programu elektrických vozidiel

Renault

Aby elektrické autá neponúkli praktický rozmer používania, nefungovali by v ponuke pre fleetových manažérov rovnako pre súkromných zákazníkov.

Manažérov flotíl treba presviedčať ekonomickými ukazovateľmi ako sú celkové náklady vlastníctva (TCO). Môžu byť elektrické autá výhodnejšie ako benzínové či naftové?

Určite. Už vidno, že cenová medzera medzi elektrickými autami a vozidlami so spaľovacím motorom sa zmenšuje. Čím viac ich je na trhu, tým viac môže klesať aj cena. Terajšie batérie majú takmer dvojnásobnú kapacitu než pred štyrmi rokmi, no rozdiel v cene pre zákazníka je nejakých dvetisíc eur. Preto si myslíme, že do roku 2025 budú elektrické autá konkurencieschopné aj bez stimulov.

Bude sa dať dovtedy porovnávať cena elektromobilu a klasického auta?

Bude to závisieť od spôsobu používania áuta napríklad aj od toho, či bude zákazník chcieť väčšiu alebo menšiu batériu a aj, o aké veľké auto pôjde. Samozrejme, rátame, koľko stojí jazdenie, nie cenu za kúpu auta. Elektrické auto je drahšie ako auto so spaľovacím motorom. Je to akoby ste si kúpili auto a hneď prvý deň aj palivo na na päť rokov používania – to je cena batérie. Preto sa aj snažíme pretláčať lízing batérií či iné nové finančné schémy. V nich sa platí napríklad mesačný náklad za cenu auta vrátane batérie, a už len relatívne veľmi nízku cenu za samotnú elektrinu.

Pre aké firmy to vyhovuje?

Typický príklad sú doručovacie služby a nie sú to len pragmatické argumenty pre firmu, ale aj praktické skúsenosti ľudí, ktorý elektrickými autami jazdia. Nechcú presadnúť do iného auta, lebo podmienky na ich prácu sú lepšie. Elektromobil má automatickú prevodovku. Ak doručovateľ v ranných zápchach v rámci rozvozu brzdí a rozbieha sa 400 až 500 krát, jeho ľavá noha ju ocení. Auto ide bez hluku, vodič necíti vibrácie. Vďaka komfortu majú elektrické autá menej nehôd. To zaujíma aj fleet manažéra, lebo to tiež vstupuje do TCO.

V rokoch 2020 až 2025 budú elektrické autá ekonomicky konkurencieschopné aj bez stimulov na ich kúpu.

Ako však chcete meniť zvyklosti ľudí pri používaní auta?

Je veľa spôsobov. Základný je šanca vyskúšať si to. Môžeme s nimi hovoriť, vysvetľovať im výhody,  hlavne cez našich predajcov. Omnoho lepšie sú však reálne skúsenosti iných šoférov a na to skvele fungujú napríklad diskusie na sociálnych sieťach. Tam sa totiž potenciálni zákazníci alebo ľudia, ktorí sa chcú dozvedieť ako sa jazdí elektrickým autom, môžu pýtať tých, čo takú skúsenosť majú. To je veľmi dôležitý kanál a komunita ľudí, ktorí využívajú elektrické autá, nielen informuje ďalších, ale prináša aj nám spätnú väzbu. No zaujíma ich aj zážitok z jazdy.

O zážitkoch sa pri elektroautách hovorí v súvislosti s akceleráciou, no je to podľa vás praktický argument pre fleetového manažéra?

Ticho pri jazde a sila, ktorú prináša okamžitý nástup krútiaceho momentu a efektné zrýchlenie sú argumenty skôr pre predaj jednotlivcom. No nemusíte ani chodiť tankovať, pripojíte auto na parkovisku v práci alebo doma. Elektrické autá majú k dispozícii najlepšie parkovacie miesta, obvykle blízko vstupov do budov či areálov. Pri každodennom požívaní firemného auta sa kumulujú veľké úspory času. Tie majú aj finančnú hodnotu.

FOTO Renault

Mýty inteligentný priemysel nezastavia

Mýty inteligentný priemysel nezastavia

Vozík so smartfónom sa vyzná aj v prestavanom sklade

Vozík so smartfónom sa vyzná aj v prestavanom sklade