Telematická inovácia vozí ľudí do práce

Telematická inovácia vozí ľudí do práce

Informačný systém monitoruje a vyhodnocuje pohyb 37 autobusov, ktoré vozia osemtisíc zamestnancov Volkswagen Slovakia do práce a z práce. S hardvérovým riešením s prvkami internetu vecí, z lokálneho vývoja.

Ak podnik poskytuje zamestnancom ako benefit dopravu a vozí ich do vzdialenosti až 140 kilometrov, ide o náročnú logistickú úlohu. Ak takto denne prepravuje osemtisíc pracovníkov, ako bratislavský závod Volkswagen Slovakia, je jasné, že mať správnych ľudí v pravý čas na linkách je mimoriadne dôležité. Okrem dobre zorganizovanej dopravy a svedomitosti ľudí to môžu ovplyvniť aj externé faktory ako zápchy či vrtochy počasia. Vzhľadom na rast produkcie bolo nutné vytvoriť sofistikované opatrenia na udržanie výroby v chode. Aby sa však dalo nahradiť človeka či podržať ľudí na zmene, je potrebné presne vedieť, koho treba nahrádzať.

Overiť včasný príchod takmer štyroch desiatok autobusov s pracovníkmi na zmenu z celého západného a južného Slovenska dokáže iba komplexný informačný systém. V spolupráci s oddeleniami sociálnych služieb a IT Volkswagen Slovakia ho začiatkom minulého roku zaviedla skupina technologických firiem tak, aby zvýšila efektivite riadenia dopravy zamestnancov. Hardvérovú podporu riešenia priamo v autobusoch tvorí mobilná telematická jednotka, vyvinutá slovenskou spoločnosťou GX Solutions. Riadenie autobusovej dopravy používa aj žilinská Kia Motors Slovakia. Tento rok implementovala do projektu aj telematické jednotky.

Logo-gx(R)-Claim-Blue-CMYK.jpg

GX Solutions

www.gxsolutions.eu

GX Solutions poskytuje vyše 20 rokov telematické riešenia pre flotily rozličných typov, zloženia a účelu používania. Poskytuje optimálny pomer medzi výhodami technológií a investíciami do ich využitia. Rieši aj špecifické požiadavky monitoringu a má vlastný hardvérový a softvérový vývoj. Projekt spoločnosti Volkswagen Slovakia „Management autobusových liniek“ získal v máji v kategórii služieb ocenenie Inovatívny čin roka 2016, ktoré udeľuje Ministerstvo hospodárstva SR.

Zariadenie je zdrojom dát o zamestnancoch v autobusoch, pričom zároveň v súlade so zákonom chráni ich osobné údaje. Čítačka zamestnaneckých kariet sníma čas, keď zamestnanec nastúpi do autobusu. „Okrem monitorovacej funkcie slúži aj ako alarm, pretože v spolupráci s komunikačno-softvérovými zložkami systému od našich partnerov získava informácie, ktorí zamestnanci sa môžu oneskoriť do práce,“ hovorí výkonný riaditeľ GX Solutions Juraj Kozica. Cez lokalizáciu autobusu riadiaci systém vyhodnotí stav prepravy – či pracovník nastúpil na obvyklej zastávke na správnu linku, ako sa darí dodržať harmonogram jazdy a aký vplyv môžu mať na základe štatistických prehľadov udalosti po ceste vplyv na príchod ľudí načas.

Automobilová fabrika tak má online informácie o tom, človek z akej pozície môže chýbať na zmene a ako dlho. Keďže je systém monitoringu dopravy prepojený s informačným systémom továrne, môže firma zaplánovať a vykonať potrebné organizačné opatrenia na linke.

Keďže systém umožňuje presne podľa potrieb výroby naplánovať kapacity dopravných prostriedkov, znižuje produkciu emisií v doprave. Ďalší ekologický vplyv je kompletné odstránenie papierovej agendy. Ponúka presný prehľad cestujúcich, čo eliminuje šance čiernych pasažierov a zároveň poskytuje cenný reporting o tom, ako zamestnanci benefit využívajú.

Mesiac v priemysle

Mesiac v priemysle

Košické oceliarne si zatiaľ nechá U.S. Steel

Košické oceliarne si zatiaľ nechá U.S. Steel