Zaostrené na optiku

Zaostrené na optiku

Švajčiarska technologická firma Optotune Switzerland so sídlom v Zürichu, ohlásila, že postaví v Trnave svoje technologické centrum. Investícia významného hráča v oblasti tuneable optics by mala dosiahnuť 3,8 milióna eur. Tunajšia dcérska spoločnosť Optotune Slovakia dá vďaka tomu do piatich rokov prácu päťdesiatim ľuďom. Avizuje, že bude hľadať talentovaných odborníkov. 

Medzi kandidátmi na švajčiarsku investíciu boli okrem Slovenska Poľsko, Česko, Maďarsko či Srbsko. „Rastieme vysokým tempom a rozhodli sme sa rozšíriť našu investíciu o slovenské zázemie.“ konštatuje konateľ spoločnosti Optotune Slovakia, Simeon Kredatus. Spolupracovať sa chystá s Materiálovo-technologickou fakultou Slovenskej technickej univerzity, neskôr aj s inými fakultami technických univerzít. Cieľ je priniesť podobný koncept spolupráce, ako funguje vo Švajčiarsku.

Vo vybudovanom R&D centre sa okrem vývoja softvéru chcú venovať aj procesnému inžinierstvu a elektrotechnike.  „Kedže všetky tieto šošovky sú elektronicky ovládateľné., treba vytvoriť a vymyslieť veľmi veľa prelomových aktivátorov. Tie musia mať veľmi malé rozmery, aby sa zmestili do technologických zariadení“ ujasňuje S. Kredatus. Zamestnaniu talentovaných odborníkov bude podľa neho predchádzať nadštandardné, no správne hodnotenie tohto talentu.

Mimo podnikateľských aktivít sa Optotune Slovakia pripravuje na spoluprácu so samosprávou trnavského Vyššieho územného celku. ktorý prevádzkuje klaster regionálneho rozvoja. 

Investovať do úspor sa dá aj bez kapitálu

Investovať do úspor sa dá aj bez kapitálu

Šetriť na energiách bez inovácií nejde

Šetriť na energiách bez inovácií nejde