Smart Industry určuje budúcnosť automotive

Smart Industry určuje budúcnosť automotive

Tempo zmien nosného odvetvia slovenskej ekonomiky sa bude zrýchľovať.

Digitalizácia priemyslu prináša rozsiahle zmeny v infraštruktúre a riadení podnikov, zvýšené požiadavky na investície a presun z nižšie kvalifikovaných na intelektuálne náročnejšie pozície. V priemysle vzniknú celkom nové profesie spožiadavkami, ktoré sa ešte len budú formulovať. Týmito vetami sa firmy v slovenskom automobilovom priemysle, prostredníctvom Memoranda z marcovej odbornej konferencie Zväzu automobilového priemyslu SR Newmatec, prihlásili k azda najvýraznejšiemu industriálnemu trendu súčasného obdobia. Ten už výrazne hýbe tak podobou svetových automobiliek, ako aj ich slovenských závodov.

Globálny projekt na Slovensku

Nemecká skupina Volkswagen vzbudila vlani rozruch, keď ohlásila posun portfólia modelov k elektrickým autám, ktorý zmení aj jej výrobu, s efektom zrušenia až desiatok tisíc pracovných miest. Volkswagen sa podľa šéfa skupiny Matthiasa Müllera musí transformovať. „Naše odvetvie zastihne v najbližšom desaťročí viac zmien, než zažilo za posledných sto rokov. Zmeny sa ako prvé dotknú prevádzky a cez princípy Industry 4.0 výrobných závodov a aj digitalizácie predaja,“ doplnil ešte vlani. Detaily spresnil na výročnej tlačovej konferencii v marci, keď vyhlásil, že nové modely vývoja áut, nákupu a kontroly kvality začnú fungovať v druhej polovici tohto roku.

Digitálne technológie však koncern využíva už dlhšie a jeho slovenské prevádzky sú na špici rozvoja. Po vysoko robotizovanej karosárni otvoril v bratislavskom závode vlani aj nové centrum riadenia toku výroby, začal pri manipulácii v zásobovaní používať inteligentnú rukavicu so senzorom a v testovacej fáze je spolupráca človeka s robotom. V stupavskej nástrojárni nainštaloval 3D tlačiareň na kov.

V priemysle vzniknú nové profesie s kvalifikačnými požiadavkami, ktoré sa ešte len budú formulovať.

S digitálnou pomocou

Rozvoj digitalizácie mení aj fungovanie výroby inej nemeckej automobilky BMW. „Prechádza každou časťou firmy. Už naberáme viac IT špecialistov než strojárskych inžinierov,“ vyhlásil na marcovej výročnej tlačovej konferencii šéf BMW Harald Krüger.

Využívanie asistenčných systémov a ľahké kolaboratívne roboty pomáhajú firme zapájať zamestnancov do inovácií. „Ľudia sú viac ako v minulosti tvorcami svojich pracovných miest a môžu prinášať riešenia na zvýšenie účinnosti výrobného procesu,” hovorí Christian Dunckern, vedúci výrobných systémov, plánovania, nástrojov a výroby skupiny. Ľudia tak podľa neho využívajú skúsenosti a kreativitu na riešenie problémov a špecifické presné činnosti, kým automatické stroje pracujú na náročných opakujúcich sa úlohách.

Cestu na výročné tlačové konferencie automobiliek zabezpečili Volkswagen Slovakia a BMW Group Slovensko.

TEXT Martin Jesný

FOTO BMW

Smart technológie treba chrániť pred sofistikovanými rizikami

Smart technológie treba chrániť pred sofistikovanými rizikami

Technológie ubráni len premyslená obrana

Technológie ubráni len premyslená obrana