Priemysel s domácim trhom poznajú aj v cudzine

Priemysel s domácim trhom poznajú aj v cudzine

Nemálo slovenských vlastníkov firiem, ktoré aspoň sčasti živí domáci trh, využívajú domáce suroviny a snažia sa inovovať produkciu. K takejto pozícii má na Slovensku zrejme najbližšie výroba potravín.

Spracovanie surovín z produkcie domáceho poľnohospodárstva by malo dokonca pribúdať. Nie je to iba idealistické alebo politicky zamerané želanie. Keď ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná v rámci prvých úloh svojho rezortu avizovala, že mieru spracovania agrárnych surovín v domácich výrobných prevádzkach treba zvýšiť, doplnila aj návrh, ako takémuto posunu pomôcť. Vyťaženie domácich potravinárskych podnikov by mal rezort, ktorý vedie, podporiť i finančne. V rámci zmien v štruktúre dotácií by mali do rozširovania a modernizácie ich výrobných kapacít mieriť najmä výzvy eurofondov.

Už podľa predbežných čísiel rástli vlani potravinárstvu tržby i zamestnanosť.

Mieru spracovania agrárnych surovín v domácom výrobnom priemysle treba zvýšiť.

Gabriela Matečná

ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Pomerne úrodné roky

Potravinársky priemysel, teda výroba potravín a nápojov, na Slovensku zamestnáva okolo 28-tisíc ľudí. Len v roku 2015 vzniklo v odvetví tisíc nových pracovných miest. Napriek tomu, že je to o šesťtisíc pracovných miest menej ako pred krízou, stále ide o významné číslo. Tržby potravinárov v roku 2015 s 3,8 miliardy eur temer kopírovali výsledky predchádzajúcich rokov, iba roky 2012 a 2013 vyniesli o dvesto miliónov v tržbách viac.

Podľa predbežných čísel mal vlaňajšok mohol priniesť isté zlepšenie. Výnosy za prvé tri kvartály roku 2016 totiž predbehli výsledky za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka o takmer päť percent. Prvých deväť mesiacov minulého roka zabezpečilo potravinárskemu priemyslu výnosy vo výške 2,9 miliardy eur, pričom náklady medziročne klesli o 1,2 percenta. Vďaka tomu dosiahol priebežný hospodársky výsledok za trištvrte roka sumu 140,3 milióna eur. Na porovnanie, zisk po zdanení za celý rok 2015 dosiahol niečo viac než polovicu tejto hodnoty.

Medziročne si za tri štvrťroky minulého roku hospodárenie pohoršilo odvetvie výroby mlynských výrobkov, a to o 39,5 percenta a vinársky priemysel o 40,6 percenta. Teplá zima a jarné mrazy spôsobili vinárom rozsiahle škody. Vinohrady, v ktorých mrzlo, boli poškodené až na 40 až 60 percent. Na druhej strane, mimoriadne teplá jeseň pomohla zvyšnému hroznu dozrieť, čo sa prejavilo na kvalite.

Pri väčšine odvetví potravinárskeho priemyslu sa však hospodársky výsledok za prvé tri kvartály roku 2016 zlepšil. Najvyšší rast zaznamenala výroba ostatných potravinárskych výrobkov, ako je napríklad produkcia cukru, kakaa, korenín či spracovanie čaju a kávy o 124,3 percenta vo výške takmer 33 miliónov eur a výroba pekárskych výrobkov o 113,9 percenta so sumou viac ako 4,1 milióna eur.

Pododvetvia výroby potravín na Slovensku podľa tržieb v eurách, 2015

Pozn: Údaje za firmy s 20 a viac zamestnancami  Prameň: Štatistický úrad SR

Pozn: Údaje za firmy s 20 a viac zamestnancami

Prameň: Štatistický úrad SR

Mäsiari v strate

Menej úspešný bol vlaňajšok pre mäsový priemysel. Ten bol v roku 2015 v zisku viac ako 12 miliónov eur, no za tri štvrťroky roku 2016 zaznamenal stratu 758-tisíc eur. Cena mäsa bola v posledných dvoch rokoch nižšia ako v roku 2014. Klesala aj medziročne,. V porovnaní s cenami v decembri 2014 šli ceny mäsa pri niektorých druhoch dolu aj o vyše dvanásť percent.

Roky sa nie práve podľa predstáv majiteľov darilo najväčšej firme v mäsovom priemysle, Mecom Group, ktorá patrí do portfólia Penty. V roku 2015 sa prvýkrát dostala do plusových čísel so symbolickým čistým ziskom 77-tisíc eur. Mecom je dvojkou na maďarskom trhu a štvorkou v Českej republike. Rok predtým bola spoločnosť, ktorá zamestnáva okolo 860 ľudí, v strate až 3,7 milióna eur.

Hydinový gigant, Hyza so sídlom v Topoľčanoch podnikateľa Andreja Babiša s 850 zamestnancami, dosiahol predminulý rok čistý zisk 2,24 milióna eur. V minulom roku firma plánovala spracovať 55-tisíc ton hydiny pochádzajúcej zo slovenských, prípadne českých chovov.

Rodinná firma podnikateľa Antona Fabuša, Púchovský mäsový priemysel, je dlhodobo najväčším dodávateľom obchodov Tesco. Ten odoberá takmer polovicu celkovej produkcie tohto podniku. Púchovský mäsový priemysel vyváža časť svojej produkcie do Česka a Chorvátska. Firma zamestnávajúca 206 ľudí sa zaujíma aj o možnosti exportu na Ukrajinu. V minulých rokoch si držala stabilné tržby.

Žilinský podnikateľ Jozef Antošík má vo svojej skupine Preto hneď niekoľko firiem vrátane spoločnosti Ryba Žilina, ktorá je najväčším výrobcom lahôdkových šalátov na Slovensku. Jej aktivity sa tým však nekončia. Ryba Žilina distribuuje mrazené ryby, mrazenú zeleninu, polotovary a mäsové výrobky veľkým národným a nadnárodným sieťam. Predáva svoje výrobky pod značkami Preto Ryba Žilina, Preto a Radoma. Vo firme Ryba Žilina pracuje 310 ľudí. Jej tržby v posledných rokoch rástli, zisk po zdanení naposledy dosiahol 167-tisíc eur.

Konkurenčná menšia firma z iného kúta Slovenska, Ryba Košice, patrí do skupiny Tauris Group, potravinárskej odnože biznisu podnikateľa Milana Fiľa. Na východe zamestnáva 159 ľudí. Vlani sa Rybe Košice podarilo tržby o čosi zvýšiť. Zisk  po zdanení firme, naopak, medziročne klesol o viac ako polovicu, na 170-tisíc eur. Výraznejší zisk, takmer 700-tisíc eur v rámci skupiny dosiahol mäsokombinát Tauris so sídlom v Rimavskej Sobote. Do skupiny patrí aj Mäsospiš v Spišskej Novej Vsi a myjavský mäsokombinát Fabuš.

Firmy v potravinárskom priemysle

Prameň: Register účtovných závierok MF SR

Prameň: Register účtovných závierok MF SR

Prebytok mlieka

Obracať sa musia výrobcovia mlieka, najmä tí malí. V celej Európskej únii je nadbytok hotového mlieka pre zrušenie národných kvót, čo stláča ceny nadol. Výrobca mliekarenských výrobkov Rajo síce dosiahol vyše miliónový čistý zisk, dlho sa z neho tešiť nemohol. V lete 2016 Protimonopolný úrad SR zverejnil, že Rajo sa v predchádzajúcich rokoch dohodlo so všetkými obchodnými reťazcami na Slovensku okrem Lidla na rovnakých cenách výrobkov. Rajo muselo z desaťmiliónovej pokuty, ktorú úrad účastníkom udelil, zaplatiť viac ako štyri milióny eur.

Svoju silnú pozíciu v potravinárskom priemysle si drží veľký slovenský podnikateľ v oblasti mliečnych produktov Mikuláš Bobák, ktorý má pod sebou niekoľko značiek – mliekarne Agro Tami, Tami (Tatranská mliekareň), Mäsokombinát Nord Svit a Syráreň Havran. Jeho mliekarňam a mäsokombinátu sa stabilne darí. Tatranská mliekareň so sídlom v Kežmarku dosiahla naposledy čistý zisk takmer pol milióna eur a zamestnáva 490 ľudí. Agro Tami s 210 zamestnancami dosiahla vlani zisk po zdanení 124-tisíc eur.

Tvrdá konkurencia

Menej ako Hyza prosperuje druhá spoločnosť A. Babiša z holdingu Agrofert, pekáreň Penam Slovakia. Kvôli tlaku na znižovanie nákladov pristúpila k prepusteniu 46 ľudí a funguje tak so súčasným počtom 662 zamestnancov. Svoj hospodársky výsledok síce medziročne výrazne zlepšila, no i tak skončila v strate takmer dva milióny eur. V minulom roku vstúpila do skupiny žilinská pekárenská spoločnosť PEZA a uzatvorila prevádzku v Považskej Bystrici.

Situácia na mlynársko-pekárskom trhu je komplikovaná. Pozitívom pre firmy v tomto odvetví je vývoj ceny obilia. Na druhej strane však pekárne čelia silnejúcemu tlaku na pokles predajných cien pekárenských výrobkov v dôsledku silnej konkurencie a prebytku pekárenských výrobkov na slovenskom trhu.

Svetový aj európsky trh zaznamenal tiež prebytky cukru. Zásoby sú pomerne vysoké, čo sa prejavilo dramatickým poklesom cien. Najväčšiemu výrobcovi, ktorým je Považský cukor Trenčianska Teplá, klesli tržby o 11,5 percenta a prepadol sa do straty 5,56 milióna eur. Trh sa v súčasnosti musí adaptovať na koniec regulovaného systému. Očakávaná výroba nad kvótu je približne na úrovni 6,5 milióna ton. Limit vývozu EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) je na úrovni 1,35 milióna ton. Prebytky sa na základe platnej legislatívy buď vyvezú v rámci limitu WTO, alebo sa zužitkujú v chemickom priemysle.

Potravinárov znepokojujú ich medzinárodné obchodné dohody, hoci viaceré z nich prinajmenej v blízkej dobe platiť nezačnú.

Sladkosti a káva idú na odbyt

Jeden z najväčších zamestnávateľov v potravinárskom priemysle, prievidzská firma Nestlé Slovensko so 736 zamestnancami má v portfóliu má dobre známe značky,  ako sú Hašlerky, Jojo, Orion či Nescafé a mnohé ďalšie. Okrem čokolády, kávy a cukríkov vyrába aj dojčenskú výživu, krmivo pre psy a mačky a kulinárske výrobky. Podnik exportoval až 78 percent svojej produkcie do zahraničia. Najdôležitejším exportným trhom je pre Nestlé Česká republika a ďalšie krajiny – Maďarsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko. Firma rozvíja vzťahy aj so zámorskými trhmi – Mexikom, Kolumbiou či Juhoafrickou republikou.

Vizitka výroby potravín

Pozn: Údaje za firmy s 20 a viac zamestnancami  Prameň: Štatistický úrad SR

Pozn: Údaje za firmy s 20 a viac zamestnancami

Prameň: Štatistický úrad SR

Vývoj je priaznivý aj pre najväčšieho výrobcu keksov a suchárov, I.D.C. Holding, ktorý má vo svojom portfóliu napríklad značky Sedita, Verbena, Figaro, Ego či Bombi. Prevádzkareň v Cíferi sa špecializuje na sezónne výrobky na Veľkú noc a Vianoce, prevádzkareň v Ilave zasa na výrobu piškót. V Českej republike, Poľsku, Maďarsku a Rusku má spoločnosť vybudované obchodné spoločnosti s kompletným obchodným tímom, logistickým a marketingovým zázemím. Maloobchodné tržby firmy sa v medziročnom porovnaní zvýšili o 1,7 percenta. Pozitívny vývoj konštatoval holding aj v okolitých krajinách. Holding zamestnáva na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku a Rusku spolu 1 396 pracovníkov.

Popradské Baliarne obchodu dokázali vlani zvýšiť tržby a zdvojnásobiť svoj zisk na 2,25 milióna eur. Firma s 225 zamestnancami v posledných rokoch posilňuje okrem veľkoobchodného predaja aj maloobchod v podnikovej maloobchodnej predajni.

Slovenská fabrika na cukríky škandinávskej firmy Cloetta síce išla so ziskom dole, na necelých päť miliónov eur, tržby jej však rástli o takmer štyri percentá. Firma vyprodukovala 27,5 tisíca ton cukríkov a podarilo sa jej znížiť výrobné náklady na kilogram o osem percent. Podobne ako väčšina firiem v priemysle, aj levická výrobňa čelí nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.

TEXT Daniela Rifaiová

FOTO Miro Nôta

 

Ako transformovať MINIT na úspešného regionálneho hráča

Ako transformovať MINIT na úspešného regionálneho hráča

Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť

Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť