Poďte na Industry 4.0 jednoducho

Poďte na Industry 4.0 jednoducho

Skupinka diskutujúcich na večernom raute konferencie Newmatec mala aj po dni plnom prednášok a diskusií pracovnú tému – Industry 4.0. Zazneli rôzne názory, mnohé skeptické k reálnosti témy pre firmy na Slovensku.

Je to drahé, zaznelo viackrát. Vhodné len pre veľkosériovú a hromadnú výrobu, ešte neexistujú praktické aplikácie, je to vzdialená budúcnosť, dodali ďalší. Popri tom niekoľko poznámok manažérov o tom, že firma by aj chcela implementovať princípy Industry 4.0, no oni nevedia, kde a ako začať.

Keď sa pri skupinke pristavil Martin Morháč zo spoločnosti Sova Digital, spozorneli, hoci čakali príval podporných informácií a obchodných argumentov. Chvíľu počúval debatu a potom sa všetkých nahlas spýtal: „Skúšali ste doteraz zlepšovať fungovanie vašich firiem a procesov?“ Po sekunde ticha zaznelo pomerne jasné „áno“, ku ktorému jeden z debatujúcich doplnil, „bez toho by sme neprežili“. „Tak v tom pokračujte aj naďalej,“ odpovedal M. Morháč namiesto smršte detailov, ktorú zrejme očakávali.

„Len pridajte trochu digitalizácie, tá vám pomôže dosahovať oveľa lepšie výsledky. Vložte do procesov jeden-dva senzory za pár eur a zrazu dokážete byť produktívnejší,“ dodal. „Máte vo firmách množstvo informácií, ktoré zbierate. Stačí ich vložiť do Excelu alebo do simulačného softvéru a vyhodnotiť z viacerých pohľadov. Nehľadajte Ameriku, neuvažujte o vyhadzovaní toho, čo vám funguje, len to lepšie využite. Industry 4.0 je pokračovanie lean manažmentu so zapojením digitalizácie,“ dokončil, stále bez toho, aby vyzýval na masívne investície.

Skupinka chvíľu v zamyslení čakala a potom padla otázka: „To, čo ste povedali, sa mi zdá reálne, my by sme radi začali. No ako? Pozvali sme si konzultačnú firmu a tá si len za úvodnú analýzu zapýtala obrovské peniaze. Nemáme skúsenosti a ľudí, ktorí by vedeli hľadať príležitosti na zlepšenie s využitím digitalizácie. Teraz nevieme, čo máme robiť.“

„Začnite sami. Zostavte tím ľudí, ktorí sa tomu budú pravidelne venovať. Za pár dní ich zaškolíme a môžete začať. S drobnými projektmi a ak treba, môžeme vám pomôcť. Postupne sa naučíte, ako to robiť, a prepracujete sa aj k zásadnejším projektom. Čo je však dôležité, pomerne rýchlo uvidíte efekty a začnete tomu veriť, lebo to zlepší výsledky. Aj náladu vo firme,“ usmial sa M. Morháč.

Skupinka sa zamyslela nad tým, čo povedal, a možno niektorí pridali úvahu o tom, prečo nespomenul žiadny produkt alebo službu. Potom zaznel hlas speváčky a odpútal zrak aj pozornosť od debaty, v ktorej už padla pomerne jasná odpoveď.

SOVA Digital, a.s.,

www.sova.sk

SOVA Digital dodáva na kľúč vytvorené riešenia v zbere, aktualizácii a vyhodnocovaní dát o výrobku a príprave výroby. Implementuje softvérové riešenia na základe PLM platformy Siemensu, integráciu podnikových systémov, úpravu procesov, podporu, školenia a služby. O využití princípov Industry 4.0 diskutuje v rámci otvoreného diskusného fóra Industry4UM, ktoré organizuje spolu s Revue priemyslu.

Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť

Smart riešenie skĺbi efektivitu a bezpečnosť

Ako rozbehnúť vo fabrike Industry 4.0

Ako rozbehnúť vo fabrike Industry 4.0