EPH mení inštitucionálnych investorov

EPH mení inštitucionálnych investorov

Za vplyvným hráčom slovenskej energetiky Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) bude po novom stáť iba jedna známa postava. Po nahradení investorov zo štruktúr J&T a Patrika Tkáča bude tvárou skupiny už len šéf Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský ako výkonný šéf a kľúčový akcionár Energetického a průmyslového holdingu (EPH) ovládol za posledné roky v slovenskej energetike viacero dôležitých firiem. Aj keď mal v EPH rozhodujúce slovo od jeho vzniku a určoval líniu investičnej stratégie skupiny, mal v skupine výrazných akcionárov. V minulosti českú skupinu PPF, dlhodobo aj firmy z investičných štruktúr skupiny J&T a ako samostatného akcionára aj jedného z jej partnerov Patrika Tkáča. V októbri skupina ohlásila sériu transakcií, v rámci ktorých investori z firiem pod hlavičkou J&T aj P. Tkáč svoje podiely predajú a skupinu úplne ovládne D. Křetínský s malou spoluúčasťou manažérov holdingu. Zároveň získal pre jej kľúčové aktivity silného finančného partnera.

S finančným partnerom

Jadro zmien beží v dcérskej spoločnosti EPH, firme EP Infrastructure. Tá drží aktivity EPH v preprave, skladovaní a distribúcii plynu a distribúcii elektriny vrátane slovenských plynárenských aktív. V tých sú najdôležitejšie podiely v prepravcovi eustream a firmách skupiny SPP. D. Křetínský už dávnejšie avizoval, že plánuje vlastníctvo tejto vetvy holdingu diverzifikovať.

Súčasťou série transakcií je tak aj dohoda s konzorciom inštitucionálnych investorov, vedeným spoločnosťou Macquarie Infrastructure and Real Assets. Konzorcium získa 30-percentný podiel vo firme EP Infrastructure. Zvyšných 70 percent spolu s manažérskou kontrolou zostáva v rukách EPH. Konzorcium zastupované správcom aktív MIRA tvoria fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori. Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov, jej dokončenie naplánovali obe strany na začiatok roku 2017.

Jadro zmien v EPH beží v dcérskej spoločnosti EP Infrastructure. Tá drží aktivity holdingu v preprave, skladovaní a distribúcii plynu a distribúcii elektriny.

Vysoké vyrovnanie

Doterajší akcionári neodchádzajú z EPH naprázdno. Investičné firmy J&T dostanú za niečo vyše štvrtinový podiel takmer pol druha miliardy eur. Transakciu tvorí odkup vlastných akcií EPH. Tento odchod spoluvlastníka D. Křetínský podľa oficiálneho stanoviska očakával.

Napokon však akcionársku štruktúru holdingu opúšťa aj cyperská firma Milees Limited, ktorú kontroluje P. Tkáč, čo šéfa EPH prekvapilo. „Patrik Tkáč bol ten, kto mi dal príležitosť pôsobiť v oblasti biznisu. Pokiaľ ide o podmienky transakcie, z môjho pohľadu je kľúčové, že splátkový kalendár a ďalšie podmienky sú vyrokované tak, aby potvrdili silný finančný profil skupiny EPH a rovnako umožnili aj ďalší rast skupiny prostredníctvom akvizícií,“ konštatoval D. Křetínský.

Podľa výsledku rokovaní zinkasuje P. Tkáč za svoj vyše 37-percentný podiel v holdingu dokopy najmenej 1,7 miliardy eur. Napokon však môže z predaja vyťažiť ešte citeľne viac. Dohodol sa totiž s D. Křetínským aj o tom, že na základe rastu hodnoty EPH v najbližších rokoch môže byť konečná sila až o miliardu eur vyššia.

„Touto transakciou pre mňa a ostatných partnerov J&T dochádza k čiastočnej realizácii ziskov z mimoriadne úspešného projektu. Vyrokované parametre umožnia participovať na výsledkoch EPH aj v ďalších rokoch a je spoločným záujmom všetkých, aby EPH ďalej rástol,“ konštatoval v oficiálnom vyhlásení P. Tkáč. Okamžite ohlásil, že získaný kapitál plánuje investovať predovšetkým do projektov expartnerov J&T vrátane projektov D. Křetínského v energetike.

Po dokončení všetkých transakcií bude cez dve vlastnícke firmy pod kontrolou D. Křetínského vlastniť sto percent akcií EPH. Priamo jeho má byť 94-percentný podiel. Zvyšných šesť percent plánuje cez nepriamu kontrolu rozdeliť vybraným členov manažmentu energetického holdingu.

Najväčšie slovenské firmy s akcionárskym podielom EPH  

-          eustream

-          NAFTA

-          SPP-distribúcia

-          Stredoslovenská energetika

-          Slovenské elektrárne

Netaja apetít

Bez ohľadu na akcionárske zmeny skupina EPH ďalej rastie. Koncom septembra dokončila nákup nemeckých baní a elektrární, ktoré s českým PPF Investments ako finančným partnerom prebrala od švédskeho Vattenfallu. Konzorcium kúpilo hnedouhoľné povrchové bane a elektrárne v Sasku a Braniborsku.

Nová firma, do ktorej ich holding spojil, je s ôsmimi tisíckami zamestnancov druhým  najväčším ťažobným hráčom v Nemecku. Prevádzkuje bane Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten a Reichwalde. Holding si zároveň posilnil svoju výrobnú kapacitu o elektrárne Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárne Lippendorf s celkovým inštalovaným výkonom osem gigawattov.

Projekt ohlásila skupina ako dlhodobý. „S ohľadom na súčasné ťažké ekonomické obdobie sa konzorcium EPH a PPF zaviazalo, že sa v nadchádzajúcich rokoch vzdá možných dividend,“ uviedol hovorca EPH Daniel Častvaj.

To však nie je všetko. EPH dosiahol v roku 2015 konsolidované tržby 4,6 miliardy eur, o štvrtinu vyššie než rok predtým. Prevádzkový zisk (EBITDA) energetickej skupiny narástol skoro o pätinu na 1,64 miliardy eur.

Jadro skupiny pod hlavičkou EP Infrastructure označil D. Křetínský za jej kľúčový ekonomický pilier. Ako výhodu spomenul to, že firma generuje nemalé peňažné toky takmer nezávislé od vývoj cien elektriny a ďalších komodít. Na základe toho plánuje pokračovať v akvizíciách. V tých sa posilňuje aj druhá odnož holdingu EP Power Europe. Do tej EPH v lete v rámci prvej časti veľkej transakcie získal podiel v Slovenských elektrárňach. Ťažbou hnedého uhlia, obnoviteľnými zdrojmi a výrobou a predajom elektriny sa okrem Slovenska zaoberá aj v Česku, Nemecku, Taliansku a vo Veľkej Británii.

TEXT Martin Dargaj

FOTO Shutterstock

Autobrandža musí plniť očakávania

Autobrandža musí plniť očakávania

Aj nabíjať možno just-in-time

Aj nabíjať možno just-in-time