Mesiac v priemysle

Mesiac v priemysle

Minebea ide do Košíc

Japonský výrobca  elektrotechniky Minebea postaví v Košiciach továreň.  

Projekt za takmer 60 miliónov eur zamestná zhruba 1 100 ľudí. Podľa šéfa Minebea Europe Jörga Hoffmanna sa fabrika sústredí na výrobu akumulátorov, motorov, ventilátorov a podsvietenia LCD obrazoviek pre automobilový priemysel a výrobu elektrických motorov. Časom by podľa neho mohlo pribudnúť aj vývojové centrum, ktoré by spolupracovalo s Technickou univerzitou v Košiciach.

Nemeckému priemyslu ubudli objednávky

Počet nových objednávok nemeckých priemyslových odvetví za september klesal. Dôvodom sú hlavne poklesy domácich objednávok, ktoré padli o 1,1 percenta. Zahraničné šli nadol miernejšie, a to o 0,3 percenta. Výsledok ovplyvnil aj pokles objednávok z eurozóny, ktorý v septembri klesol o 4,5 percenta. Mimo zóny bolo nových objednávok o 2,5 percenta menej.

Elektromobily od Jaguar Land Rover v Británii

Automobilka Jaguar Land Rovertvorí najväčšiu automobilku vo Veľkej Británii. Výrobou elektromobilov vznikne potenciál na vytvorenie 10-tisíc pracovných miest. Automobilke stúpli štvrťročné tržby o 23 percent na takmer šesť miliárd libier. V druhom finančnom štvrťroku hospodárila tak s čistým ziskom 244 miliónov libier. Začala tiež výstavbu závodu v Nitre, kde plánuje investovať 1,4 miliardy eur a vyrobiť ročne okolo 150-tisíc áut, najmä hliníkových SUV.

Opäť súboj o Prazdroj

O kúpu plzenského pivovaru Prazdroj sa uchádza päť záujemcov. Informovala o tom agentúra Reuters. Medzi záujemcami je aj japonský pivovar Asahi, ktorý mal pred koncom roka podľa analytikov najväčší potenciál na kúpu pivovaru. Porovnateľné šance sa prisudzujú českej skupine PPF Petra Kellnera, v hre je aj konzorcium Jacobs Holding, a PSP Invsetments s českou firmou R2G. Na najnižších priečkach sa nachádza spoločnosť China Resources a dvojica investičných spoločností Bain Capital a Advent.

Británia nevystúpi z EÚ bez súhlasu parlamentu

Rozhodnutie najvyššieho súdu zapríčinilo, že premiérka Theresa Mayová nestihne podať žiadosť o odchod z Európskej únie do konca marca 2017. Dôvodom je neznáma dĺžka legislatívneho procesu. Nie je jednoznačné, či postačí hlasovanie poslancov alebo bude brexit potrebovať aj novú legislatívu. Ďalšie kroky môžu trvať mesiace. Ak by sa T. Mayovej podarilo do mája 2017 aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, Británia stihne v dvojročnom procese vystúpenia odísť pred novými voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019.

Škodovky z africkej linky

Volkswagen chce rozbehnúť výrobu svojich áut v Alžírsku. Uzatvorením zmluvy s tamojšou spoločnosťou SOVAC získa montážne kapacity na zhruba sto áut denne. Podľa šéfa alžírskeho zastúpenia Volkswagenu Josefa Baumerta by mala automobilka zvýšiť podiel svojich vozidiel na tamojšom trhu. Montovať tam chce modely VW Golf, Seat Ibiza a Škoda Octavia.

Harman bude dcérou Samsungu

Juhokórejský koncern Samsung Electronics sa dohodol na kúpe amerického výrobcu automobilovej a ďalšej elektroniky Harman International Industries. Za cenu približne osem miliárd dolárov si tak zvýši podiel v automobilovej elektronike. Samsung kúpi jednu akciu za 112 dolárov, čo oproti uzatváracej hodnote akcií z polovice novembra na burze v New Yorku predstavuje 28-percentnú prémiu. Dohodu schválili správne rady obidvoch spoločností. Po prevzatí sa Harman stane dcérskou firmou Samsungu.

Amazon láka Blízky východ

Jeden z najznámejších amerických internetových obchodov, Amazon, rokuje o kúpe dubajského internetového predajcu Souq.com za približne jednu miliardu dolárov. Souq.com pôvodne uviedol, že plánuje predať najmenej 30-percentný podiel, Amazon však zvažuje ponuku na celú firmu. Najväčší internetový obchod na svete by tak prenikol na rýchlo rastúci trh Blízkeho východu, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje.

Elektromobily bez extra limitu

Nové modely elektrických áut, ktoré automobilky uviedli na jesennom autosalóne v Paríži, odstraňujú tradičnú obavu motoristov z obmedzeného dojazdu. Ponúkajú totiž dojazd niekoľko stoviek kilometrov, čo na mestské použitie bohato stačí. Napríklad nová verzia najpredávanejšieho európskeho elektromobilu Renault Zoe, ktorú značka od jesene ponúka aj na Slovensku, má oficiálny dojazd 400 kilometrov. Šéf aliancie Renault Nissan Carlos Ghosn však v Paríži ako hlavný trh na vývoj dostupných elektromobilov označil Čínu.

FOTO Minbea, Land Rover, Shutterstock, Prazdroj, Martin Jesný, Harman, Škoda Auto, Amazon

Foto mesiaca

Foto mesiaca

Viac než automobilka pre celý svet

Viac než automobilka pre celý svet