Top využitie dizajnového jazyka značky

Top využitie dizajnového jazyka značky

Aj keď bolo počas letnuých testovaích jázd isté, že jeseň prinesie na trh ešte mnoho zaujímavých modelov, bolo možné urobiť pomerne odvážny predpoklad. Nová generácia Renaultu Mégane bude zrejme patriť medzi horúcich kandidátov na titul Auto roka.

Mégane patril k ťahúňom francúzskej značky už od svojho prvého uvedenia na trh v roku 1995. Od roku 2008 bola v predaji tretia generácia tohto modelu, azda najmenej výrazná zo všetkých. Po štandardných ôsmich rokoch prišiel čas na zmenu a Renault ju uskutočnil vo veľkom štýle. Po starom Mégane nezostal kameň na kameni a nová, štvrtá generácia, má ambície dostať značku na prvé miesta v obľube a predajnosti kompaktných vozidiel v Európe.

Po starom Renaulte Mégane nezostal kameň na kameni. Štvrtá generácia je celkom nové auto.

V štýle väčších

Dôvodov je hneď niekoľko. Najskôr dizajn. Nová výrazová reč značky sa v modeli Mégane pretavila asi do tej najkrajšej podoby. Auto dostalo úplne nový, elegantne dynamický vzhľad celej čelnej časti, efektný svetelný podpis denným LED svietením či výrazné bočné prelisy. Vzadu čaká zaujímavé prekvapenie – organické tvary s mohutne vydutými blatníkmi a moderne krásne zadné svetlá s LED orámovaním. Tie po vzore veľkého brata, modelu strednej triedy Talisman, svietia aj počas dňa. K tomu sa pridáva nový dizajn zliatinových diskov s voľbou od 15 do 18 palcov. Ani to v triede kompaktov nebýva práve bežné.

Nastúpenie do pohodlnej kabíny utvrdí pasažierov v presvedčení, že Renault ani v tomto priestore nenechal nič na náhodu. Štýl a funkčnosť interiéru príjemne korešponduje s elegantným exteriérom. Je tu všetko, čo má ponúkať moderné auto. Čiže bezpečnostné systémy, cúvacia kamera, parkovacie asistenty, čítanie dopravných značiek, head-up displej či masážne sedadlá. Úplným nezvykom v nižšej strednej triede je jedinečný systém aktívneho riadenia všetkých štyroch kolies 4Control. Komunikačný interface medzi autom a vodičom Multi-Sense umožňuje vyberať si nastavenie auta podľa štýlu jazdy, akému sa vdič hodlá venovať. Veľká dotyková obrazovka je otočená na výšku a v porovnaní s doterajšími verziami systému v iných modeloch značky umožňuje oveľa jednoduchšie, intuitívnejšie ovládanie. Je z čoho vyberať. V najvyššej úrovni výbavy ponúka také množstvo rôznych funkcií, že sa v aute nižšej strednej triedy človek cíti ako v limuzíne.

Štýl a funkčnosť interiéru príjemne korešponduje s elegantným exteriérom. V najvyššej úrovni výbavy ponúka vozidlo také množstvo rôznych funkcií, že sa v aute nižšej strednej triedy človek cíti ako v limuzíne.

Na pevnom základe

Chváliť auto len pre atraktívny dizajn a množstvom elektronických „gadgetov“ by obstálo iba ťažko. Tým sa môžu v súčasnosti pochváliť takmer všetky modely tejto kategórie. Skutočná skúška ohňom prichádza až s jazdením. Nová technologická platforma býva pre automobilky vždy tak trochu krokom do neznáma. V tomto prípade ide o krok, ktorý francúzska značka urobila presne tým správnym smerom. Podvozok nového Mégane patrí bezpochyby medzi to najlepšie, čo dnes automobilový trh ponúka. Pracuje veľmi ticho, mäkko a príjemne, a keď vodič dostane chuť vyskúšať jeho stabilitu a začne autu trochu „vytínať,“ vôbec mu to nerobí problém. Mégane sedí na ceste ako priklincovaný, ticho, pevne, isto a bez nutnosti akýchkoľvek korekcií. Na naše hrboľaté cesty je ako stvorený, na nových, kvalitných povrchoch ukazuje svoje prednosti, odpozerané od komfortných limuzín.

K dobrému podvozku sa patrí montovať patrične schopné motory. Mégane ich ponúka hneď niekoľko. Začína minimalistickými, no výkonnými benzínovými turbami TCe s objemom 1,2 litra pre šetrných občasných šoférov. Pre náročných sú v ponuke dve benzínové jednašestky. Z toho jedna má výkon 205 koní a sedemstupňový automat. Dve výkonové verzie vznetovej 1,5 litrovej dCi dopĺňa nová dCi so zdvihovým objemom 1,6 litra. Redakcia mohla porovnať dva diesle – 110- koňovú jednapäťku a 130 koňovú jednašesťku, obidve s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou.

Šetriť alebo jazdiť

Zatiaľ čo slabší diesel s objemom poldruha litra pracoval príjemne a úsporne, výkonom príliš nenadchol. Jeho krútiaci moment 260 Newtonmetrov však na 4,3 metra dlhé auto bez problémov stačí. V bežnej prevádzke šofér ocení jeho hospodárnosť a vyrovnaný chod.

Úplne iná káva je nový diesel 1,6 Energy dCi 130. Okrem dvadsiatich koní navyše prináša krútiaci moment 320 Newtonmetrov, maximálnu rýchlosť 198 ilometrov za hodinu a vypočítanú spotrebu v kombinovanom cykle iba štyri litre na sto kilometrov. V praxi sa s ním dá jazdiť pod šesť litrov. Podstatné je však niečo iné: tento motor je úžasne elastický, extrémne tichý, s klepotom starých dieslov nemá nič spoločné a s autom dokáže na ceste hotové divy. Perfektne zrýchľuje či už z pokoja alebo pri predbiehaní, nečaká na žiadny kopanec od turba a zaberá okamžite, skoro ako elektromotor. Doslova čerešnička na skvele upečenej torte. V tejto verzii, navyše s úrovňou výbavy Bose so skvelým značkovým audiosystémom, stojí nový Renault Mégane čosi vyše 21 tisíc eur. Základnú verziu možno kúpiť za 13 tisíc eur.

Asi nič nebráni, aby nová generácia Renaulta Mégane zbierala vavríny po celom svete.

TEXT Peter Marianyi

FOTO Renault

Nové superlacné auto od Škody

Nové superlacné auto od Škody

Pokus vrátiť reštrukturalizácie na trh

Pokus vrátiť reštrukturalizácie na trh