Textil šitý na mieru interiérov

Textil šitý na mieru interiérov

Slovenský textilný a odevný priemysel nie je známy zbieraním významných dizajnérskych ocenení. Najväčšie firmy brandže vyrábajú funkčné produkty.

Silné ocenenie však odvetvie má. V roku 2013 získal dizajnér Michal Staško cenu Red Dot za návrh funkčnej textilnej hračky 3k, ktorú vyrába firma Tuli. Spoločnosť bývalého pracovníka banky Marzina Guttmana už dávnejšie opustila rady startupov. Neveľký nezávislý výrobca pestrofarebného textilného nábytku zaujímavo rastie.

Najmä však ilustruje, ako sa zmenila štruktúra oboch prepojených odvetví. Výroba textilu pre odevárov a šitie sa vyskytuje už len výnimočne. Medzi desiatimi najväčšími firmami, ktoré tvoria dve pätiny tržieb odvetvia, sú len tri, ktorých produkt sa dá obliecť. Naopak, silno dominujú technické tkaniny. Top firmy textilného a odevného priemyslu strihajú najmä na mieru interiérov – budov a osobných áut.

Medzi desiatimi najväčšími firmami textilno-odevného odvetvia, sú len tri, ktorých produkt sa dá obliecť. Dominujú technické tkaniny.

Výroba textilu má s čosi vyše tristo miliónovými tržbami mierne navrch, výroba odevov utŕžila za rok 2015 celkovo 271 miliónov eur. Technologickú podstatu textilnej výroby cítiť aj na číslach zamestnanosti. Tá sa pri firmách nad 20 zamestnancov od krízy nedostala cez päťtisíc ľudí, no ich mzda sa už prešplhala cez 750 eur mesačne. To s podielom pridanej hodnoty na tržbách na úrovni 30 percent ukazuje, že brandža bojuje o prežitie statočne. V odevárskej výrobe klesla zamestnanosť z 21 tisíc ľudí pred krízou a pätnástich tisícok po kríze na zhruba desať a pol tisíca ľudí. Priemerná mzda dosiahla vlani 541 eur. Vyše 40-percentná miera pridanej hodnoty na tržbách naznačuje, že jadro firiem už vyrába s využitím strojov – a prípadnú ručnú prácu nakupujú od malých subdodávateľov.

Na posteľ, do auta aj na pohovku

Najväčšou firmou brandže je dcérska firma nemeckého kontraktného výrobcu matracov a rôznych poťahov Bodet & Horst. Jeho fabrika, Bodet & Horst mattress ticking Verwaltungs, ktorá vyrába v areáli niekdajšej továrne Trikota vo Vrbovom, drží tržby tesne pod úrovňou štyridsať miliónov eur. Už tretie obdobie za sebou však skončila v strate a prehĺbila ju na bezmála triapol milióna eur.

Razantnými krokmi rastie aj slovenský závod ďalšej nemeckej firmy. Muller Textiles Slovakia vyrába pri Humennom špeciálne textílie, ktoré sa využívajú na sedačkách, ale aj prístrojovkách či airbagoch v autách, no aj na rôzne obaly, poťahy a na lekárske účely. Základom je pletenie z umelých vlákien. V roku 2015 zvýšila tržby medziročne o skoro tri štvrtiny, čo dokazuje, že domáci, nemeckí ale aj zámorskí odberatelia od nej kupujú čoraz viac.

Ovocie investícií oberá aj ďalší nemecký hráč v slovenskom textile. Nemecká nábytkárska skupina Himolla má jadro aktivít závodu v Želiezovciach aj prevádzky v Tornali v šití poťahov čalúneného nábytku. V Želiezovciach nábytok už aj finalizuje. V Tornali využíva časť bývalého areálu tradičnej odevnej značky Ozeta.

Spevnené firmy

Ďalším stredne veľkým hráčom je domáci výrobca technologických textílií Dipex. Závod v Seredi spracováva sklené vlákna a produkuje textíliu na výrobu laminátov.

Technické textílie na spevňovanie podkladu diaľnic, letísk či eróznych svahov dodáva z neďalekej Ivanky pri Nitre Low & Bonar Slovakia. Podnik bol v minulosti, ešte pod názvom Texiplast, súčasťou skupiny Kordárna, ktorá prešla pomerne bolestivou reorganizáciou aktivít. Továreň pri Nitre prešla ozdravením v rukách českej investičnej skupiny Jet Investment a pred troma rokmi ju prebrala medzinárodná skupina Low&Bonar Technical Textiles. Do konca októbra niesla názov Bonar Geosynthetics, po novom už má plné meno majiteľa. Za rok 2015 zaznamenala rast tržieb takmer o pätinu na trinásť a pol milióna eur. Rozbieha pritom niekoľkomiliónovú investíciu a chystá sa naberať ľudí.

Žilinský Adient Seating Slovakia patrí medzi najväčšie prevádzky automobilovej skupiny, ktorá prebrala meno Adient len tento rok. Bývalá divízia sedačiek Johnson Controls patrí na Slovensku medzi najsilnejšie firmy autobrandže s rozsiahlou výrobou, vývojom aj centrom zdieľaných služieb. Závod v Žiline produkuje poťahové látky predovšetkým pre dodávky sedadiel materskej firmy do neďalekej továrne automobilky Kia Motors.

Pestrí odevní výrobcovia

Kto by čakal, že najväčší výrobca odevov v brandži šije nejaké bežné ošatenie, neráta so štruktúrou brandže. Továreň na pančuchový tovar v Čadci, ktorá už viackrát menila názov, sa už nevolá Belfein Slovakia, ale Hanes Global Supply Chain Slovakia. Vyše 30-miliónové tržby si závod, ktorého nemeckého majiteľa DBA kúpila americká skupina Hanes Brands, v roku 2015 udržal.

Naopak, citeľne nahor zamierili tržby humenského Tytexu Slovakia, ktorý produkuje pančuchové nohavice a textilné výrobky pre zdravotnícke účely. Podrástol takmer o sedminu na bezmála 27 miliónov eur. O necelý milión menej utŕžila jedna z dvoch firiem divízie bezpečnostných produktov nadnárodného koncernu Honeywell v Partizánskom. Na úrovni zhruba šestnásť a pol milióna eur sa len mierne znížili tržby výrobcu pančúch Linora Hencovce. Závod sústreďuje už niekoľko rokov výrobné aktivity talianskej rodiny Vignioli, ktorá dodáva pančuchový tovar po celej západnej Európe.

Tradiční prežívajú

S niečo vyše stovkou zamestnancov si na vlastné maximum siahol prešovský výrobca odevov Gemor Fashion. Firmu s holandsko-slovenskými vlastníkmi potiahli najmä verejné zákazky v zahraničí aj na domácej pôde – hlavne pre uniformované zložky, od poštárov, cez políciu až po armádu. Netají ambície rásť aj ďalej a ak naplní plán desaťmiliónových tržieb, posunie ju to bližšie k špičke brandže.

V súčasnom odevnom priemysle na Slovensku hrajú módne značky už len okrajovú úlohu.

V súčasnom odevnom priemysle na Slovensku hrajú už len okrajovú úlohu módne značky. Ostala ich len hŕstka, hoci pretrvávajú. V roku 2015 vykázala najväčšie tržby fabrika nemeckého výrobcu košieľ eterna v Bánovciach nad Bebravou. Zo slovenských si na úroveň 7,8 miliónových tržieb mierne polepšila púchovská Makyta. Tá drží aj vlastnú značku a cez značkové predajne zvyšuje jej predaj. Tradične šije najmä pre veľké západoeurópske módne domy, jadro jej výroby sú plášte a paletá. V roku 2015 mala výrobu o niečo diverzifikovanejšiu, takmer štvrtinu produkcie dosiahli po dvojnásobnom raste saká.

Ďalší tradičný hráč, ktorého roky citeľne orezali, no prežíva je Ozeta Neo. S posledným výrobným závodom v Topoľčanoch drží pomerne stabilnú produkciu takmer sedem miliónov eur. Ako súčasť skupiny Aspin bývalého partnera investičnej skupiny Penta Jozefa Špirka sa firma tiež neorientuje len na výrobu. Využíva aj vlastnú predajnú sieť značkových predajní, ktorú J. Špirko pred pár rokmi akvizíciou rozšíril aj o obchody Otto Berg.

Hoci s podstatne menšími tržbami zhruba 1,2 milióna eur buduje svoju značku pánskeho oblečenia obyvateľ bývalého závodu Ozety v Tornali, firma marco mirelli. Nevyrába iba odevy pod vlastnou značkou, funguje ako pánsky módny salón s ponukou imidžových služieb, ktorú propaguje známymi klientmi z rôznych oblastí.

TEXT Matúš Veselý, Martin Jesný

FOTO Shutterstock

Manažér vývoja učí ľudí riešiť problémy

Manažér vývoja učí ľudí riešiť problémy

Aj technologickú obuv šijú ľudia

Aj technologickú obuv šijú ľudia