Aj technologickú obuv šijú ľudia

Aj technologickú obuv šijú ľudia

Nemecká značka Adidas koncom roku 2015 ohlásila, že obnoví výrobu obuvi v domácom Nemecku a pridá aj závod v USA. Je to manažérska chyba alebo popretie globalizácie? Nie, využije roboty. Bez technológií to nejde ani v tradičnom slovenskom obuvníctve.

Výroba obuvi je klasický príklad produkcie náročnej na manuálnu prácu a tým rentabilnej hlavne v krajinách s prinajlepšom „výhodnou“ či rovno nízkou cenou práce. Čo zmenil Adidas, že sa rozhodol vyrábať v Bavorsku a v USA, kde je cena práce všetko, len nie nízka?

V ľahkom priemysle dominuje produkcia prémiovej obuvi, technických tkanín, funkčných odevov či textilných a kožených poťahov do interiéru automobilov.

Rýchlosť ako luxus

Väčšinu práce vo výrobe budú vykonávať roboty, ktoré Adidasu na mieru vyvíja nemecká strojárska firma Manz. Dvojica fabrík má začínať s výrobnou kapacitou zhruba milión párov obuvi ročne. V tej nemeckej bude pritom robiť iba 160 ľudí. Firma v máji ohlásila, že v strednodobom horizonte budú továrne, pre ktoré vybrala názov Speedfactory, pribúdať na všetkých hlavných trhoch.

„Umožnia nám kombinovať rýchlosť vo výrobe s pružnosťou technológií a meniť zaužívané procesy. Budem tak môcť naším zákazníkom ponúknuť produkt, ktorý chcú, presne vtedy keď ho budú chcieť,“ vysvetlil prevádzkový šéf Adidasu Glenn Bennett dôraz na rýchlosť. Automatická výroba umožní značke skrátiť cestu topánok medzi továrňami a zákazníkom. To terajší model výroby, keď sa obuv obvykle vyrába v krajinách s nízkymi mzdami, teda ďaleko od solventných trhov, neumožnil. Naopak, využitie robotov umožní cenu práce v nemalej miere relativizovať.

Odborníci z obuvníckej brandže aj robotiky, neformálne oslovení magazínom Revue priemyslu, sa zhodujú, že Adidasu to umožňuje jeho veľkosť. Istú sériu modelov pre prémiových zákazníkov môže vyrábať efektívne automaticky. Aj preto, že celková ročná produkcia obuvi Adidas presahuje 300 miliónov párov.

Obuv a koža nahor

Výrobu v módnych odvetviach zabezpečuje na Slovensku ľahký priemysel omnoho tradičnejšími cestami. V spracovaní kože a výrobe obuvi alebo textilnej a odevnej výrobe produkuje tuzemská scéna síce zlomok niekdajších objemov, no prežíva. Progres zaznamenala najmä jej štruktúra. Dominuje v nej produkcia prémiovejšej obuvi, technických tkanín, funkčných odevov či subdodávky pre automobilové jadro ekonomiky – látky na sedačky a do interiéru automobilov.

To sú jediné produkty, akými môže slovenský ľahký priemysel konkurovať nízkonákladovej konkurencii najmä z Ázie. Tá je nákladmi a kapacitami v masovej výrobe neporaziteľná. V celkových tržbách firiem ľahkého priemyslu s 20 a viac zamestnancami, ktoré počas roka 2015 stúpli na 1,16 miliardy eur, mali miernu prevahu obuvníci s kožiarmi. Ich vyše 580-miliónové tržby boli dokonca o vyše 40 percent vyššie než pred krízou. Výroba topánok vykázala takmer polmiliardové celkové tržby. Vyše deväť desatín z toho tvorili spolu tržby štyroch najväčších obuvníckych firiem Rieker, Gabor, Rialto a Ecco a košickej Jobelsy Slovensko, ktorá šije pre autopriemysel.

Hore len malé poklesy

Finančne najväčšou firmou brandže ostáva komárňanský Rieker Obuv. Okrem výroby, ktorú zabezpečuje spolu s tisíckou ľudí dcérskej firmy Euroobuv, je aj regionálnou obchodnou jednotkou materskej skupiny. Preto, aj keď veľkú časť výroby dodáva koncernu formou práce vo mzde, prevádzkuje aj regionálne logistické centrum a riadi obchod v pomerne širokom regióne smerom na juh a východ od Slovenska. Firma očakáva, že produkcia ešte klesne.

Po rokoch rastu vykázal pri trojmiliónovej produkcii mierny pokles tržieb Gabor v Bánovciach nad Bebravou. Klesol mu aj zisk, hoci investície z posledných rokov mu umožňujú vyrábať efektívne nielen obuv, ale zabezpečovať pre skupinu aj technicky náročnú výrobu vzoriek.

V regióne so silným zastúpením strojárskych a automobilových firiem sa Gabor musí obracať, najmä aby si zabezpečil dostatok kvalifikovaných ľudí. Aj preto sa spolu s martinským konkurentom Ecco Slovakia za pomoci Nemecko-slovenskej obchodnej a priemyselnej komory spojili a spustili v Partizánskom a Martine s tamojšími strednými odbornými školami duálne vzdelávanie v odbore technik obuvníckej výroby.

Martinská fabrika dánskeho Ecca citeľne znižovala výrobu a klesli jej aj tržby – o takmer tretinu. Paradoxne, príčinou neboli ani tak čínski konkurenti ako pokles predajov na ruskom trhu, ktorý trpí slabšími časmi ekonomiky a obchodnými sankciami. Firma zrušila nočnú zmenu a prepustila dve stovky ľudí – vyše štvrtiny zamestnancov. Hoci generálny riaditeľ fabriky Peter Roysky ešte dávnejšie informoval, že ak podnik nabehne na plnú výrobnú kapacitu, Ecco v Martine opäť naberie ľudí a rozbehne tretiu zmenu.

Viac kože na trhu

V bývalom centre slovenského obuvníctva Partizánskom podrástli o sedem percent tržby firmy Rialto, ktorú spolu s talianskym Riko Sportom vlastnia lokálni manažéri. Firma s vyše 1 700 ľuďmi má jadro výroby v Bošanoch, no využíva aj menšie prevádzky vo viacerých mestečkách krížom cez krajinu. Turistické a trekové topánky pod silnými značkami exportuje nielen po Európe, ale aj do zámoria.

Ďalšie dve obuvnícke firmy z Partizánskeho, výrobca módnych gumoplátenných tenisiek Novesta a závod na ochrannú obuv globálneho koncernu Honeywell, sa k sebe priblížili tržbami, keďže prvej mierne klesli a druhej zasa slušne narástli. Novesta sa aj napriek popularite produktu v západnej Európe a obnovení tradičnej značky ťahá len mierne nad nulou. Naopak, výrobca ochrannej obuvi pre najnebezpečnejšie povolania sveta vrátane pyrotechnikov podrástol skoro o štvrtinu a podvihol aj zisk.

Kto rástol, boli spracovatelia kože na poťahy do áut v Košiciach. Jobelsa Slovensko šla nahor skoro tretinu a jej tržby presiahli 40 miliónov eur. Menšia pobočka austrálskeho Howe má síce tretinové tržby, no len o niečo nižší zisk. Je to aj vďaka komplexnému spracovaniu koží vrátane prvovýroby. Od stabilizácie pred pár rokmi sa na úrovni zhruba 23-miliónových tržieb drží SlovTan Contract Tannery v Liptovskom Mikuláši. Nemecká skupina Schafstall v nej upravuje základné spracované kože na plnohodnotné medziprodukty pre automobilový a nábytkársky priemysel.

(na začiatok veľké foto, ďalej grafy a tabuľky)

Robotizované továrne umožnia kombinovať rýchlosť vo výrobe s pružnosťou technológií, meniť zaužívané procesy – a dodávať zákazníkom topánky kedy budú chcieť.

Glenn Bennett, Adidas

TEXT Matúš Veselý, Martin Jesný

FOTO Shutterstock

Textil šitý na mieru interiérov

Textil šitý na mieru interiérov

Mesiac v priemysle - anketa

Mesiac v priemysle - anketa