Samotná elektromobilita na emisné ciele nestačí

Samotná elektromobilita na emisné ciele nestačí

Na to, aby zákazník prijal novú technológiu, nepomôže ani regulácia, ani technické parametre. Je potrebné, aby plnila všetky úžitkové požiadavky a dôverovala jej bezpečnosti, hovorí Rolf Bulander, šéf divízie mobility Robert Bosch. Skupina Bosch je výrobca senzorov, priemyselnej, energetickej a domácej elektrotechniky a aj najväčší automobilový dodávateľ na globálnom trhu.

Možno očakávať, že sa vzhľadom na ambície niektorých krajín a veľkých miest v znižovaní emisií bude elektromobilita rozvíjať rýchlejšie?

 Elektromobilita sa bude rozširovať, no nebude mať taký nástup, ako veľa ľudí očakáva. Existuje hneď niekoľko rôznych dôvodov. Hlavne, táto technológia nebude tak skoro cenovo dostupná. Pritom sme v jej vývoji doslova agresívni. Ročne investujeme zhruba 400 miliónov eur do rozvoja elektromobility.

 Bude to stačiť na vysoké požiadavky na znižovanie emisií oxidu uhličitého?

Keď sa pozrieme na ciele Parížskej dohody o ochrane životného prostredia, podiely, aký má doprava v oblasti emisií v rôznych krajinách, a aj dosah rôznych pohonov, a budeme hľadať spôsoby, ako ich splniť, treba si priznať, že elektromobilita nestačí. Ďalšia nová technológia je aj vodík, no také autá zatiaľ nejde ponúknuť na trhu masovo. Problémom nie sú technológie, tie sú výrazne rozvinuté, ale infraštruktúra pre dopĺňanie a cena.

dr-rolf-bulander-1.jpg

Rolf Bulander

Rodák zo Stuttgartu Rolf Bulander absolvoval v roku 1984 strojné inžinierstvo na tamojšej Universität Stuttgart a pokračoval v doktorandskom štúdiu. Vyše 29 rokov pracuje v skupine Bosch a jej firmách. Po štúdiu pracoval na rôznych pozíciách v priemyselnom inžinierstve v spoločnostiach Bühl, Scintilla a ZF Lenksysteme. Od júla 2013 je členom predstavenstva spoločnosti Robert Bosch so zodpovednosťou za biznis v systémoch pre benzínové a dieselové pohony, elektromobilitu, divíziu štartovacích motorov a generátorov. Od roku 2015 je po zmene štruktúry skupiny Bosch predsedom predstavenstva divízie Mobility Solutions.

Znamená to, že vyhlásenia o dramatickom znižovaní využitia spaľovacích motorov či dokonca ich odchode z trhu sú zatiaľ prehnané?

Opäť je to o prepočte podielov a vplyvu. Spaľovacie motory, a to nielen benzínové, ale aj naftové a plynové, majú potenciál zdokonaliť sa najmenej o desať percent. Vzhľadom na to, ako veľa ich v doprave funguje, môže mať aj takýto, relatívne nízky nárast väčší prínos ako elektromobilita. Samozrejme, nemožno to oddeľovať, existujú zákazníci, ktorí si žiadajú elektrické autá a sú pripravení za ne zaplatiť. Všetky problémy s emisiami možno vyriešiť za pomoci najnovších technológií. Tie sú už k dispozícii, otázkou je, ako rýchlo je možné zmeniť ich využitie v autách.

 Je na ďalšie používanie spaľovacích motorov aj iný argument než cena a snaha automobiliek udržať na trhu tradičnú technológiu a možno petrolejárskych koncernov?

 Treba pripomenúť, že elektromobilita je naozaj ekologický pohon, iba ak sa elektrina na pohon áut nevyrába z fosílnych palív. Zároveň, spaľovacie motory môžu mať neutrálnu bilanciu oxidu uhličitého.

Neplatí to len pre špeciálne prototypy?

Nie, ak ich poháňajú takzvané syntetické palivá. Tie sa vyrábajú výlučne z obnoviteľných zdrojov. Proces ich výroby je zatiaľ pomerne drahý, no už sa objavili pilotné projekty komerčného využitia. Túto technológiu presadzujeme už roky. Navyše, syntetické palivá umožnia, aby sa ďalej využívali existujúce čerpacie stanice a spaľovacie motory. To znamená, že pozitívne dosahy na životné prostredie sa dostavia, hneď ako sa začnú predávať na čerpačkách a tankovať do áut s modernými spaľovacími motormi. Dôsledné využitie takýchto palív môže do roku 2050 znížiť produkciu oxidu uhličitého o 2,8 metrickej gigatony. To je trikrát toľko, ako vyprodukovalo celé Nemecko v roku 2016.

bosch161.jpg

 Ako bude podľa vás vyzerať prechod zákazníkov k elektromobilom?

 To je zložité. Veľmi to závisí od toho, akým spôsobom a v akom rozsahu vstúpia na trh. Naň sa dostal segment luxusných elektromobilov najmä so značkou Tesla. Tento segment je veľmi malý, bude predstavovať možno jedno percento. Najlacnejší spôsob, ako vo veľkom dostať elektromobily na trh, je vyrobiť akumulátor lacnejšie ako vozidlo. Veríme, že existuje alternatívny segment malých áut s nízkym dojazdom, pri ktorom by to bolo možné. Ten môže posunúť elektromobilitu do pozície významnejšej oblasti automobilového priemyslu. 

Vstúpia s elektromobilitou na trh noví hráči, napríklad poskytovatelia prepravných služieb?

 To je veľmi zložitá otázka. Objavujú sa aj nové firmy. Existujúce automobilky investujú do elektromobility značné financie a snažia sa byť i poskytovateľmi týchto produktov.

Čo také spoločnosti ako zdieľaná taxislužba Uber, ktoré sa tiež snažia zapojiť do využívania elektromobilov?

 Firmy takého typu, ktoré budú ponúkať dopravné služby, budú jednoznačne súčasťou ponuky na trhu. Je isté, že elektromobilita je výzvou pre všetkých hráčov na trhu. Napríklad v Číne už existuje potenciál dopytu po tisícoch elektromobilov. Otázka však je, komu sa na tomto trhu podarí uspieť.

Podobu mobility zmení aj autonómne riadenie. Technológie sa vyvíjajú rýchlo, je už jasné, ako by mala legislatíva pristupovať k zodpovednosti za prevádzku áut bez vodiča?

 Zatiaľ je, samozrejme, zodpovedný vodič, pokiaľ šoféruje vozidlo. V momente, keď vodič zapne automatický proces, teda riadenie v aute jazdiť autonómne, sa zodpovednosť prenáša na systém. Vo vozidle bude musieť byť zariadenie, ktoré potvrdí, čo sa v prípade nehody stalo. Či vozidlo šoféroval vodič, alebo viedol vozidlo autonómny systém. Do legislatívy by sa mali postupne dostávať prvky, ktoré to upravia.

dr-rolf-bulander-3.png

Legislatíva je jedna vec, no ako výrobcovia áut presvedčia zákazníkov, že autonómne riadenie je spoľahlivé?

Zlepšovaním, testovaním a overovaním schopností systému. Ak bude automobilový priemysel postupovať krok za krokom, zákazníci túto novinku prijmú. Zatiaľ je pre človeka iracionálne posadiť dieťa do prázdneho vozidla, teda do auta, ktoré nemá vodiča, aby ho odviezlo do školy. Ľudia majú tendenciu dôverovať šoférovi, a nie novým technológiám.

Čo môže zmeniť názor ľudí na technológiu, ktorá bude mať taký veľký vplyv na riadenie auta, a teda aj na bezpečnosť pasažierov?

Môžeme to opísať na prijatí antiblokovacieho systému pre brzdy, teda ABS. Aj ten potreboval, aby mu ľudia uverili, pretože menil fungovanie bŕzd, čiže mal vplyv na kriticky dôležitú funkciu auta. Trh akceptoval novú technológiu, keď bolo jasné, že systém ABS pomohol predísť dopravnej nehode. Rovnako so systémom automatického núdzového brzdenia pred prekážkou. Keď človek zažije, že systém zastaví auto, keď cez cestu prechádza dieťa, tak, ako by to vodič v žiadnom prípade nedokázal, verí mu. Takýmito postupnými krokmi sa dopracujeme k tomu, že zákazník bude akceptovať autonómne vozidlo.

FOTO Bosch, Marián Medlen

Viac ako Passat

Viac ako Passat

Domáce inovácie šetria peniaze aj ľudí

Domáce inovácie šetria peniaze aj ľudí