High-tech stará škola

High-tech stará škola

Kombinácia sedanu a atmosférického motora vyznieva trochu ako auto z rokov minulých. Mazda 3 po modernizácii však ukazuje, ako sa to dá spojiť do vynikajúco zladeného harmonického a zábavného celku.

Ubehli viac ako tri roky od uvedenia tretej generácie, najvyšší čas na modernizáciu tohto nenápadného, ale sympatického a technicky veľmi zaujímavého japonského kompaktu. Dnes už je – s atmosférickými motormi, čo odolávajú trendu preplňovania turbodúchadlom – riadnym exotom, ale to má svoje čaro. Predovšetkým pre tých, ktorí neberú šoférovanie ako nevyhnutný presun z bodu A do bodu B, ale si jazdu užívajú.

Zlepšenia pod lupou

Facelift zmenil vonkajší kabát iba minimálne, atraktívny sedan v podstate ani žiadne zmeny nepotreboval. Zlepšovať totiž nebolo čo, keďže elegantné línie trojky s dvoma pármi dverí vyzerajú stále vynikajúco a nadčasovo. V jemne modifikovaných svetlometoch však značka vo vyšších úrovniach výbavy nahradila xenónové výbojky LED svetlami, v najvyššej dokonca adaptívnymi.

2017Mazda3_SDN_Action_29.jpg

Facelift zmenil vonkajší kabát iba minimálne, atraktívny sedan v podstate ani žiadne zmeny nepotreboval.

Pohľad do interiéru tiež najprv neodhalí veľa nového. Trochu sa zmenilo osadenstvo stredového tunelu. Iný je tvar lakťovej opierky, pred ktorou sú držiaky na nápoje kryté roletkou. Parkovacia brzda je teraz elektronická. Otočný ovládač multimediálneho systému a hlasitosti našťastie zostal, obsluha systému s ním je úplne bezproblémová. Až na jednu výnimku: zadávanie textu ovládačom do virtuálnej klávesnice je zdĺhavé, cieľ navigácie treba nastaviť ešte počas státia. Vtedy je aktívne aj dotykové ovládanie centrálnej obrazovky a všetko sa dá rýchlo navoliť prstom.

Vodič v popredí

Po modernizácii dostala Mazda 3 volant z roadsteru MX-5. To ešte viac zosilnilo jej charakter auta zameraného na tých, ktorí chcú úplne civilné vozidlo, ale predsa len vedia oceniť lepšie jazdné vlastnosti a užiť si šoférovanie. Preto má vodič v prístrojovom štíte veľký otáčkomer v strede s digitálnym ukazovateľom rýchlosti. Odčítanie údajov je tak ešte rýchlejšie a viac sa môže venovať dianiu na ceste. Ostatné informácie z palubného počítača sú na displejoch po stranách stredného tubusu, vo vyšších stupňoch sa dajú základné údaje premietať aj na sklíčko head-up displeja.

2017Mazda3_Details_CenterConsole_2.jpg
2017Mazda3_Interior_7.jpg
2017Mazda3_Interior_10.jpg

Trochu sa zmenilo osadenstvo stredového tunelu. Iný je tvar lakťovej opierky, pred ktorou sú držiaky na nápoje kryté roletkou. Parkovacia brzda je teraz elektronická.

Jazdné vlastnosti sú jednou z vecí, na ktorých si Mazda vždy dávala záležať. Inak to nie je ani teraz. Pri modernizácii celoplošne dostala systém G-Vectoring Control, ktorý pri nájazde do zákruty mierne, asi o päť newtonmetrov, zníži krútiaci moment motora. Tým sa viac hmotnosti prenesie na predné koleso, čo pomôže autu lepšie zatočiť. Na výjazde potom opäť pridá. Robí vlastne to, čo vodič plynovým pedálom, ešte vo väčšej miere, prínos systému tak cítiť ani nie je.

Oveľa viac každý ocení precízne a citlivé riadenie s takmer nulovou vôľou okolo stredovej polohy, ktoré promptne reaguje na každý pohyb. Ešte dôležitejšie je to, ako agilne a pohotovo na to celé auto reaguje a ochotne mení smer s vynikajúcim vyvážením a vodičovou kontrolou nad situáciou. Keď k tomu pridáme presné a krátke dráhy radenia šesťstupňovej manuálnej prevodovky a výborne dávkovateľné brzdy, máme tu v tejto výkonovej a rozmerovej kategórii adepta na najlepšie jazdiaci kompakt.

Poctivá atmosféra

Dobrá správa je, že tento fakt nejde na úkor komfortu jazdy. Bez prerážania do karosérie  zvláda podvozok Mazdy 3 aj veľké trhliny a výraznejšie schody na cestách, tie menšie odfiltruje úplne, zostane po nich len tiché buchnutie. Hlasnejší hluk sa prenáša do karosérie až nad diaľničným rýchlostným limitom, inak je na palube veľmi ticho aj vďaka kultivovanému motoru.

Pod kapotou sme mali benzínový dvojliter s atmosférickým plnením, ktoré z neho robia na dnešnú dobu celkom unikát. Absencia dnes tak populárneho turbodúchadla má svoje špecifiká. V prvom rade sa nemôže pokaziť, čo sa takému citlivému komponentu stáva, v druhom rade ponúka iný zážitok z jazdy. Má slušnú dynamiku, ale nemá údernosť v strednom pásme ako preplňované motory dopované turbom. Tu stúpa výkon lineárne až po červené pásmo, samozrejme, za sprievodu príjemnej zvukovej kulisy motora s pomerne veľkým objemom. Údernosť sa tu naháňa podradením, predbiehanie na trojke má zmysel aj čaro, navyše to motoru nijako neprekáža a výrazne nestúpa ani spotreba, ktorá sa pohybuje mierne nad šiestimi litrami benzínu na sto kilometrov.

Mazda 3 ani po modernizácii nie je pre každého. Má výborný podvozok, vyladené asistenčné systémy, agilný aj komfortný podvozok a dostatočné výkonný, primerane úsporný motor. Moderný sedan má svojich priaznivcov.

Srdcová záležitosť

Mazda 3 ani po modernizácii nie je pre každého. Má výborný podvozok, pokročilé a dobre vyladené asistenčné systémy, agilný aj komfortný podvozok a dostatočné výkonný, primerane úsporný motor, ktorý navyše bez turbodúchadla sľubuje dobrú spoľahlivosť. Napriek tomu nie je pre všetkých a už určite nie pre tých, ktorí neradi radia. Hoci Mazda pre tento motor ponúka aj automatickú prevodovku. Ani sedan s trochu obmedzeným priestorom pre sediacich vzadu a malým otvorom do batožinového priestoru nemusí každého odradiť, či skôr, má priaznivcov. Veď trojka sa predáva aj ako hatchback, ktorý navyše dostať aj s ešte silnejším motorom.

Za sebavedomé ceny ponúka Mazda 3 výbornú protihodnotu, pretože nie je od mainstreamu o toľko drahšia, o koľko viac toho ponúka. Výber správnej verzie ešte môžu trochu skomplikovať napevno stanovené prvky jednotlivých výbav. Kvôli niektorým totiž núti ísť do vyšších a drahších stupňov výbavy. Ten, koho presvedčí, však jej kúpou určite nespraví zle, pretože ide o veľmi harmonicky fungujúci, aj keď dosť svojský automobil.

FOTO Mazda Motor Corporation

Inovácie môžu byť recept na rast

Inovácie môžu byť recept na rast

Ako chrániť roboty na prepojenej linke

Ako chrániť roboty na prepojenej linke