Mesiac v priemysle

Mesiac v priemysle

V ktorých oblastiach sa podľa vás bude v priemysle najrýchlejšie rozvíjať automatizácia?

A  – Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

B  – Vo výrobe.

C  – V montáži.

D  – V logistike.

E  – V nevýrobných činnostiach, najmä v administratíve.

F  – Iné.                     

 
Marcel van der Hoek_ABB_A.jpg

Marcel Van Der Hoek

ABB, generálny riaditeľ

A– Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

Vplyv však bude mať viacero faktorov. Jedným z nich je, že technológie a riešenia sa rozvíjajú veľmi rýchlo. Ďalšími faktormi sú kvalita a bezpečnosť. V priemysle sa stále vyskytuje veľa incidentov a mnohé spoločnosti sa snažia o zlepšenie situácie. Napríklad v nebezpečných oblastiach alebo v oblastiach, kde sa vyžaduje vysoký štandard kvality, je často riešením investovať do implementácie robota.

 
Artur Gevorkyan.jpg

Artur Gevorkyan

Gevorkyan, konateľ spoločnosti

B, C – V montáži.

Hlavne v prevádzkach, kde sú veľkosériové monotónnečinnosti a manažment môže a chce investovať do automatizácie. Rozhodujúcim faktorom tiež bude, či manažment v spoločnosti ešte nevyčerpal chuť  a nervy na nekonečné motivovanie a zaškoľovanie ľudí, ktorí nie sú schopní oddanosti firme. Alebo sa rozhodnú seknúť so starými metódami a radšej zaučiť menší počet naozaj šikovných a verných ľudí, ochotných na sebe pracovať. Tí by programovali robotov a riadili automatizované linky.

 
Martin Kiaba.jpg

Martin Kiaba

PKZ Group, výkonný riaditeľ  

A – Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

Nedostatok pracovnej sily spôsobuje výrazný rast personálnych nákladov, čo prirodzene bude vytvárať priestor na rýchlejšiu automatizáciu. Pri súčasných personálnych nákladoch, ktoré budú v budúcnosti ešte vyššie, bude zavedenie automatizovaných systémov rentabilnejšie. Zároveň prinesie vyššiu kvalitu a spoľahlivosť vo výrobných aj logistických procesoch.

 

Michal_Hrabovec_Anasoft_1.jpg

Michal Hrabovec

Anasoft, prezident

A– Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

Už nestačí automatizovať iba jednotlivé oblasti. Zvíťazia tí, ktorí dokážu prepojiť všetky činnosti, od manažmentu až po automatizovanie rozhodovacích procesov. Toto je v súčasnosti možné vďaka systémom postaveným na princípoch Industry 4.0, ktoré umožňujú reprezentovať fyzický svet menovaných oblastí digitálnou formou (takzvaného digitálneho dvojčaťa).


 

Zuzana Školárová, Schnellecke Logistics.JPG

Zuzana Školárová 

Schnelleckle, Country manager

A– Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

Tlak na automatizáciu sa stupňuje. Každá investícia do tejto oblasti je pre firmy dôležitý krok aj výborná reklama. Podniky však majú pred sebou však ešte dlhú cestu, keďže ide o komplexné a veľmi náročné procesy.

 

Dušan Synak_SYLEX_r.jpg

Dušan Synak

Sylex, generálny riaditeľ

C –  V montáži.

Nepredstavujme si však pod montážou chlapov v montérkach a s kľúčmi na zaťahovanie matíc a skrutiek. Pôjde o montáž sofistikovanejších zostáv a podzostáv, z netradičných komponentov a vo väčších sériách. To si bude vyžadovať vysokú rýchlosť a presnosť montážnych automatov a robotov v spojení s prvkami umelej inteligencie. Keďže automatizácia má v tejto oblasti už tradíciu, je na čom stavať ďalší rozvoj.

 

Ján Paulíny.JPG

Ján Pauliny

Ipesoft, obchodný riaditeľ

E– V nevýrobných činnostiach, najmä v administratíve.

Všetci vnímame, že automatizácia už niekoľko desaťročí veľmi silno vstupuje do technologických procesov výroby či logistiky a určite ešte nedosiahla svoje limity. Okrem toho, rozvoj umelej inteligencie vytvára priestor na uplatnenie aj v nevýrobných činnostiach. Myslím si, že práve v tejto oblasti môžeme očakávať významné zmeny v interných a externých procesoch firiem, nehovoriac o ovplyvnení ich biznis modelov a produktov.

 

Lukas Vallo_robotec.jpg

Lukáš Vallo

Robotec, riaditeľ pre stratégiu a predaj

A– Vo všetkých, otázne budú len náklady a nedostatok ľudí.

Je to prirodzený vývoj, ktorý mieri nielen k šetreniu ľudského zdravia, ale takisto k nahradeniu monotónnych a náročných činností. Ľudia začínajú mať legitímne výhrady voči fyzicky náročným prácam. Preto sa automatizácia začína objavovať aj v odvetviach, kde predtým vo väčšej miere chýbala. Nejde však o to, vziať ľuďom prácu, ale odbremeniť ich od činností, ktoré už nechcú robiť.

Akú prácu berú roboty bielym golierom

Akú prácu berú roboty bielym golierom

Prečo nenechať ľudí robiť prácu pre stroje

Prečo nenechať ľudí robiť prácu pre stroje