Prečo nenechať ľudí robiť prácu pre stroje

Prečo nenechať ľudí robiť prácu pre stroje

Je málo škodlivejších mýtov než ten, ktorý obviňuje stroje, že berú ľuďom prácu. Najhoršie je, že brzdí rozvoj priemyslu, najmä ak sa spája s čoraz hlasnejšími požiadavkami odborárov s jedinou témou – chceme viac.

Vyššie zárobky ľudí v priemysle sú legitímny cieľ. Dá sa však dosiahnuť len rozvojom schopností podnikov, teda produktivity. Firmy to môžu dosiahnuť tak, že budú ďalej investovať do produktívnych technológií. Musia na to presvedčiť svojich vlastníkov.

Argument pre sú dobré výsledky slovenského priemyslu. Sčasti im hrá do karát aj súčasný nedostatok ľudí na trhu – pretože tých môžu roboty a iné automatické stroje do istej miery nahradiť. Nie však preto, aby sa firmy ľudí zbavili. Ale aby mohli využiť ich schopnosti vtedy, keď treba špecifický postup priamo v praxi. Pretože ten sa automatizovať neoplatí. Ideálne pre automatizáciu sú tie, ktoré sa opakujú – sú monotónne a pre človeka zaťažujúce.

Odborníci, ktorí sa zaoberajú automatizáciou, zdôrazňujú, že stroje ľahšie nahradia časť toho, čo človek robí, ako celú jeho profesiu. No tiež musí investovať – svoj čas a chuť vzdelávať sa. Robotník aj účtovník ostanú zamestnaní, len budú menej opakovať rovnaký pohyb či vystavovať doklad. Budú kontrolovať kvalitu a uvažovať, ako sa to dá lepšie. Keď stroje odbremenia ľudí od náročných, nebezpečných alebo zaťažujúcich činností, je to pokrok. V rámci rozvoja inteligentného priemyslu sa ho oplatí podporiť aj štátu. Úvahy sú. Napríklad diskusia o novej podobe investičnej pomoci ukazuje, že to nebude ľahké.

Automatizácia však bude do podoby priemyslu hovoriť čoraz viac, preto je aj nosnou téma Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne, ktorého je Revue priemyslu partnerom.

Mesiac v priemysle

Mesiac v priemysle

Inteligentné riešenie zautomatizuje optimalizáciu

Inteligentné riešenie zautomatizuje optimalizáciu