Carsharing sa objaví aj v Česku

Carsharing sa objaví aj v Česku

Český železničný dopravca Leo Express rozbieha firmu na zdieľanie áut pod názvom SmileCar. Nemá v pláne vlastnú flotilu áut, vozidlá si majú ľudia požičiavať medzi sebou.

Takéto požičiavanie áut (carsharing) je vo svete známy biznis, no v Česku je zatiaľ len v začiatkoch. Prvé vozidlá by si ľudia mali začať požičiavať už v lete. Najväčší český carsharing Car4Way sľubuje rozšírenie vlastnej flotily na 200 vozidiel. S menšou zásobou áut fungujú aj Autonapůl a Ajo.cz, prevažne v Prahe a Brne. 

"Hlavný rozdiel medzi nami a Car4Way je, že my autá nevlastníme, nepridávame na cesty ďalšie. Využívame tie, čo sú už tu. V Prahe je takmer milión áut, tak prečo kupovať ďalšie, keď ich je tu toľko a určite nie sú využité na 100 percent," povedal pre Novinky riaditeľ SmileCar Jan Charouz. Vyjadril sa tiež, že základné financie na rozbeh má firma zabezpečené. Ide o projekt Leo Expressu, ktorý patrí Leošovi Novotnému. Cena za vypožičanie sa bude odvíjať od ceny vozidla.

Zvolený model SmileCar bude podľa Jana Linharta z poradenskej firmy KPMG narážať na viacero výziev. "Tie sú predovšetkým v geografickom rozložení ponuky a dopytu a vzdialenosti, ktorú bude musieť jedna alebo druhá strana prekonať, aby mohlo dôjsť k predaniu vozidla v dohodnutom čase. Dôležitým aspektom pre úspech platformy bude aj schopnosť garantovať výborný technický stav vozidla, poistku alebo napríklad asistenčné služby."

Gorenje bude rásť aj v roku 2017

Gorenje bude rásť aj v roku 2017

Trump opúšťa Transpacifické obchodné partnerstvo

Trump opúšťa Transpacifické obchodné partnerstvo