Trump opúšťa Transpacifické obchodné partnerstvo

Trump opúšťa Transpacifické obchodné partnerstvo

Prezident Trump prevrátil tradičnú bipartizánsku obchodnú politiku, keď v pondelok formálne opustil 12-národné Trans-pacifické partnerstvo sprostredkované jeho predchodcom. Vyhlásil koniec éry nadnárodných obchodných dohôd, ktoré definovali globálnu ekonomiku už po celé desaťročia.

Najväčšia regionálna obchodná dohoda spájala dohromady Spojené štáty a 11 ďalších nárdov. Kanadu, Mexiko, Austráliu, Japonsko, Brunej, Malajziu, Vietnam, Singapur, Nový Zéland, Čile a Peru. Spolu tvoria asi 40% svetovej ekonomiky.

Prvým dňom vo svojej kancelárii tak Trump naznačil, že chce pokračovať v sľuboch, ktoré vyslovil vo svojej reči "Amerika na prvom mieste". Preukázal tak, že nebude nasledovať staré pravidlá ani efektívne zhodnocovať dlhotrvajúce republikánske pravoslávie, ktorého šírenie svetového obchodu bolo dobré pre svet aj Ameriku.

"Chystáme sa zastaviť smiešne obchodné dohody, ktoré nás vytrhli z našej krajiny a tiež naše firmy, a toto zvrátime," povedal Trump a hovorí, že od tejto chvíle podpíšu Spojené štáty dohody len s jednotlivými spojencami. "Myslím, že sa  bude chcieť vrátiť veľa výrobných podnikov späť do svojej krajiny. "

Carsharing sa objaví aj v Česku

Carsharing sa objaví aj v Česku

Terajšie ceny nejde udržať

Terajšie ceny nejde udržať