Tradičná chémia sa tlačí na tanier a do aút

Tradičná chémia sa tlačí na tanier a do aút

TEXT Matúš Veselý

Viaceré fabriky, ktoré bývali jadrom tuzemskej chémie, produkujú zlúčeniny skôr v rámci udržiavania prevádzky. V medzinárodnej aj domácej základnej a farmaceutickej chémii funguje čoraz častejšie predpona bio.

Ešte pred letom začali firemné pytačky nemeckého chemicko-farmaceutického koncernu Bayer, ktorý začal nadbiehať americkej biotechnologickej spoločnosti Monsanto. Už po čosi vyše mesiaci začal zvyšovať svoju úvodnú ponuku, ktorá ohodnotila Monsanto na zhruba 62 miliárd dolárov. Tomu zodpovedala cena 122 dolárov za akciu. Najskôr prihodil tri doláre – rokovania sa rozbehli ďalej. V septembri pridal ďalšie tri, čo transakciu ocenilo na 66 miliárd dolárov. Ak vyjde, jej cieľ je jasný. Ak by sa obe firmy spojili, vznikol by najväčší dodávateľ chemických produktov pre poľnohospodársku výrobu na svete so silným priamym zastúpením v USA, Európe a Ázii. Monsanto je najväčší výrobca osív a vyrába aj dobre predávané pesticídy. Bayer, ktorý okrem iného vyvinul aspirín a je ej jeden z lídrov plastárskeho trhu, dodáva aj osivá a je dvojka vo výrobe chemikálií pre poľnohospodárske využitie.

Globálny trh so semenami a pesticídmi má rozsah sto miliárd dolárov a boj o pozície na ňom je – mimo ropného biznisu a petrochémie – najväčšia súťaž v klasickej chémii. Patrične tomu sa vyvíja aj veľkosť transakcií. Po dohode o fúzii spoločností Dow Chemical a DuPont v hodnote 130 miliárd dolárov z decembra minulého roku pribudla vo februári akvizícia švajčiarskej Syngenty čínskym štátom ovládaným hráčom China National Chemical Corporation. Syngentu pritom skúšalo kúpiť aj Monsanto. Konsolidáciu trhu popchol pokles cien poľnohospodárskych komodít, ktorý vo všeobecnosti znížil príjmy farmárov a poľnohospodárov – a zvýšil tlak na efektivitu.

Šéf Monsanto Hugh Grant prvú ponuku odmietol. Mimochodom, podľa prepočtov Reuters by tento Škót už pri prvotnej ponuke Bayeru osobne zarobil vyše 70 miliónov dolárov. Firma ju označila za neúplnú a finančne nepostačujúcu. Ešte pred prvým zvýšením ponuky zo strany Bayeru H. Grant vyhlásil, že popri Bayeri spoločnosť rokuje aj s inými firmami o „alternatívnych strategických možnostiach“. Konkrétne ich nespomenul, no už zistenie Reuters, že jedným z partnerov na rokovaní sú zástupcovia nemeckého BASF ukazuje, že v hre sú samé ťažké váhy chémie.

Aj keď v nižších číslach než v akých bojujú hráči formátu Bayer, Monsanto či DuPont, je výroba pre agrosektor aj jadrom slovenskej tradičnej chémie.

Tradičnej chémii kraľujú hnojivá a biopalivá

Aj keď logicky v podstatne nižších číslach, je výroba pre agrosektor aj jadrom slovenskej tradičnej chémie. Najväčším výrobcom v tradičnej chémii ostáva šalianske Duslo. Podnik zo skupiny Agrofert podnikateľa Andreja Babiša rozširuje kapacity pre skladovanie cyklohexylamínu, pričom závod má v roku 2018 spustiť ďalšiu výrobnú stanicu na čpavok. Duslo do nej investovalo spolu 310 miliónov eur. Že sa výrobcovi dusíkatých hnojív darí, dokazuje okrem investičných krokov aj nárast minuloročných tržieb o 12,4 percenta na 461 miliónov eur a zisku na 39 miliónov eur.

Na rozvojovej krivke beží aj biopalivársky tandem Enviral a Meroco, súčasť slovenskými podnikateľmi vlastnenej skupiny Envien, ktorá je so zhruba polmiliardovými ročnými tržbami sedmička európskeho biopalivárskeho trhu. Dve leopoldovské firmy vlani vykázali tržby spolu vyše dvesto miliónov eur. Popri výrobe bioetanolu v Envirale a bionafty v Meroco je v plánoch aj tretia výrobňa biopalív zo slamy. Na medzinárodnom poli chystá skupina projekt výroby biopalív, možno dokonca s plantážami cukrovej trstiny, v Brazílii.

Naopak, tradičná novácka chemička, ktorú od problematického prejdenia konkurzom Nováckych chemických závodov prevádzkuje firma Fortischem, sa pomaly zviecha. Výrobcovi elektrolýznych produktov, základných a špeciálnych chemikálií síce vlani mierne klesli tržby, no z len mierneho polmiliónového čistého zisku v roku 2014 sa minulý rok posunul na uspokojivejší vyše 3,7-miliónový profit. Majitelia a manažment Fortischemu sa budú musieť vysporiadať s projektom nahradenia zastaranej neekologickej výroby solí, ktorej budú končiť aj prevádzkové povolenia. Ešte pred dvoma rokmi naznačili presun a modernizáciu elektrolýzy solí do areálu Chemka Strážske, s ktorým má rôzne väzby. Otázny je aj vývoj právnych problémov firmy. Ťahanice s Európskou komisiou, ktorá pôvodnému podniku v minulosti vyrubila vysokú pokutu za účasť na karteli a neskôr označila Fortischem za jej hospodárskeho nástupcu a napadla aj pomoc štátu z problémových čias, totiž ešte stále neskončili.

Potom čo tlak trhu takmer vymazal výrobu chemických vlákien na Slovensku sa posledný relevantný hráč Nexis Fibers zatiaľ držal. Výrobca syntetických vlákien v Humennom priebežne zvyšoval produkciu biopolyamidových vlákien. Koncom leta sa však firma pre finančné problémy talianskeho majiteľa, ktoré sa odzrkadlili na jej kondícii, dostala do reštrukturalizácie.

Na rastovej krivke beží aj biopalivársky tandem Enviral a Meroco, ktorý patrí do slovenskej skupiny Envien. Tá je sedmička európskeho biopalivárskeho trhu, no rozvíja sa aj v Brazílii.

Farmaceutický priemysel agreguje nové investície s potenciálom vytvoriť dodatočnú pridanú hodnotu z vývoja opiátov či chemikálií na čistenie toxickej pôdy.

Rastúca farmácia

Farmaceutický priemysel agreguje nové investície s potenciálom vytvoriť dodatočnú pridanú hodnotu z vývoja opiátov či chemikálií na čistenie toxickej pôdy.

Osobitný rast v chemickom priemysle zaznamenala farmaceutika aj kozmetická výroba. Vyše tristo miliónové tržby v čase prepuknutia poslednej krízy naznačujú, že vtedy do biznisu farmaceutov zvlášť  nezasiahla. Rapídny pokles tržieb skoro o polovicu prišiel až v roku 2013, kedy z tuzemského trhu odišiel francúzsky Sanofi, ktorý v Hlohovci zanechal farmaceutickú výrobu niekdajšej Slovakofarmy. Továreň kúpila spoločnosť, patriaca do investičnej skupiny Wood & Company a dala jej názov Saneca Pharmaceuticals. Neskôr Saneca pridala írsku Suir Pharma Ireland od spoločnosti Mutares, a tak rozšírila portfólio na výrobu antibiotík. Využila aj dlhoročnú hlohoveckú tradíciu v produkcii opiátov, americkej farmakologickej firme Albany Molecular Research teraz dodáva opiáty extrahované z maku. Albany ich využíva na výrobu generických liekov na tlmenie bolesti. Saneca sa ako dodávateľ látok pre lieky nahradzujúce návykový morfín, dostala na americký trh. Investície do výroby dosiahli 15 miliónov eur, cenu za írskeho výrobcu antibiotík neprezradila. Okrem produkcie medicínskych látok premenila Indulonu ako značku krémov, na telovú kozmetiku a plnohodnotnú domácu kozmetickú značku.

No sféra výroby liečiv a medicínskych prípravkov môže v priebehu niekoľkých rokov dokázať ešte viac. Evonik Fermas v Slovenskej Ľupči, patriaci nemeckému farmaceutickému koncernu Evonik, bude na Slovensku vyrábať látky, ktoré sú ešte stále v chemickom odvetví novinkou. Popri už etablovanej produkcii aminokyselín pre hospodárske zvieratá bude Evonik Fermas produkovať aj sophorolipidy a ramnolipidy. Kým prvá chemikália má pre schopnosť rozmáčať vode odolné substancie využitie v kozmetike či výrobe krmív, ramnolipidy sú novým riešením v čistení kontaminovaných pôd, napríklad ťažkými kovmi. Fermas pre ich antibakteriálne a antivírusové účinky môže nájsť odbytisko aj u výrobcov liekov a medicínskych pomôcok, napríklad rukavíc či nástrojov. Nemecký koncern realizuje v závode v Slovenskej Ľupči investičný projekt za 12,5 milióna eur.

Inováciami má prejsť aj HBM Pharma, spadajúca do skupiny Grindeks. Podnikateľ Kirovs Lipmans, ktorému patrí martinský závod, plánuje ďalšie expanzie vo výrobných objemoch aj technológiách. Medzi farmaceutmi vytŕča aj slovenská Biotika, ktorej zisk za minulý rok presiahol 4,26 milióna eur, tržbami presiahla hodnotu tridsiatich šiestich miliónov eur.

Slovenská kozmetika z levickej továrne de Miclén zažíva úspechy s resuscitovanými značkami ešte z éry socializmu. Aj keď v minulom roku zaznamenala mierny 1,3-percentný pokles na 114 miliónov eur v tržbách, už tri roky sa okrem šampónov zaoberá výrobou prípravkov pre ústnu hygienu pre GSK Slovensko. Ten patrí farmaceutickému gigantovi GlaxoSmithKline. De Miclén je lukratívny výrobca, čo dokazuje, že ešte predtým vyrábal zubné pasty talianskej Safose.

Levická továreň de Miclén pozná aj úspechy s resuscitovanými značkami z éry socializmu. Okrem šampónov vyrába aj prípravky pre ústnu hygienu pre slovenskú odnož GlaxoSmithKline. 

Rokuje sa aj o alternatívnych strategických možnostiach.

Hugh GrantMonsanto

 

Žiadosť o štátnu pomoc pre Versaco

Žiadosť o štátnu pomoc pre Versaco

Chémia sa odpája od cien ropy

Chémia sa odpája od cien ropy