Renault Nissan vedie na trhu s elektromobilmi

Renault Nissan vedie na trhu s elektromobilmi

Automobilová aliancia Renault Nissan predala za šesť rokov 350 tisíc elektromobilov, čo z nej spravilo lídra na trhu elektricky poháňaných áut. Najpredávanejším modelom sa stal LEAF od Nissanu, ktorého predaje vyrástli na viac ako 230 tisíc kusov. Iba v Nórsku Renault evidoval cez 100 tisíc objednávok.

Napriek trendom automobiliek posúvať do výroby čoraz viac nefosílnych vozidiel je francúzsko-japonská aliancia jediný globálny hráč, ktorý predáva osobné elektromobily v širokej škále. Nissan okrem modelu LEAF úspešne ponúka svoje malé úžitkové auto e-NV200 s upriamením sa na európsky a japonský trh, pričom celkovo pôsobí na 48 trhoch. Podľa výpočtov LEAF najazdením 2,7 miliardy kilometrov ušetril atmosféru približne od 455 miliónov ton CO2 . 90 percent z jeho predaja zaznamenali v USA, Japonsku, a potom Európe. Na starom kontinente sa najviac darilo modelu malého osobného auta ZOE od Renaultu, ktorý s polročným nárastom predajov o 32 percent urobil zo svojej spoločnosti najväčšiu značku na elektromobily v Európe.

Nissan LEAF dostal vlani vylepšený dojazd na 250 kilometrov, ZOE o 30 kilometrov viac s 10-percentným skrátením nabíjacieho času. Začiatkom roka aliancia ohlásila, že bude pokračovať v elektrifikovaní svojich áut. V roku 2020 má na trh uviesť viac ako 10 elektrických áut s autonómnym riadením.

Foto Clément Bucco-Lechat

 

Tatra Metalurgie a dubnický ZŤS môžu spoločne ťažiť zo zbrojárstva

Tatra Metalurgie a dubnický ZŤS môžu spoločne ťažiť zo zbrojárstva

Česká zbrojovka vlani dosiahla rekordné tržby

Česká zbrojovka vlani dosiahla rekordné tržby