Bosch má byť ďalším aktérom emisných podvodov

Bosch má byť ďalším aktérom emisných podvodov

Deň po tom, čo nemecký automobilový koncern Volkswagen rokoval s americkým ministerstvom spravodlivosti o podmienkach trestu, počas súdneho pojednávania v San Franciscu obvinili jeho dodávateľa, spoločnosť Robert Bosch GmbH. Tá mala podľa istého dokumentu Volkswagenu pomáhať automobilke obísť emisné regulácie a testy.

Žaloba sa odvoláva na dokument, ktorý ostáva dôverný, a tak všetok obsah nie je známy. Napriek tomu počas pojednávania advokáti ukázali niektoré fakty, týkajúce sa komunikácie s dodávateľom Bosch. Ten vyrába automobilovým výrobcom vrátane WV kontrolnú jednotku pre motory, ktorá zaznamenáva akceleráciu, silu, spotrebu a emisné hodnoty vozidla. Volkswagen nenamietal proti pravosti dokumentu, hovorkyňa Bosch uviedla, že spoločnosť berie obvinenia vážne a spolupracuje pri vyšetrovaní. V Nemecku už v minulom decembri prebehli vyšetrovania, či Bosch nesie spoluvinu na podvode Dieselgate.

Bol to jeho produkt, odvoláva sa žaloba

Bosch napriek tomu zatiaľ nečelí žiadnym trestným obvineniam. Jeho obhajca dementoval obvinenie, žeby dodávateľ VW nejakým spôsobom zavážil na emisnom podvode. Žalobcovia naopak tvrdia, že neexistuje, aby výrobca kontrolných jednotiek nezistil, že je v ňom pridané zariadenie na obchádzanie emisných testov. Dokument, na ktorý sa odvolávajú, obsahuje aj záznamy komunikácií medzi VW, jeho dodávateľom a americkými úradmi. V emaily z roku 2011 pre Kalifornský úrad pre ovzdušie sa o Boschi píše, že rozumie, čo americké regulácie povoľujú a čo by nemali, či čo urobil pre Volkswagen, aby získal v štátoch povolenia.

Gestamp požiadal štát o pomoc za 9 miliónov eur

Gestamp požiadal štát o pomoc za 9 miliónov eur

Nový zákon obmedzí priemyslu štyri chemikálie

Nový zákon obmedzí priemyslu štyri chemikálie