Kapacity priemyselných parkov klesajú

Kapacity priemyselných parkov klesajú

Stredná Európa sa posilňuje ako základňa priemyselných firiem. Dokazuje to rozmach fabrík, prenajímajúcich si priestor v industriálnych parkoch. No čím viac ich je, tým menej voľného miesta ostáva. Slovensko takýto rozmach pocítilo len minimálne, no v budúcnosti sa to najskôr zmení.

Množstvo prenajímateľných plôch pre priemyselné firmy za dva roky kleslo z 10,2 na 5,7 percenta. Ukazuje to prípadová štúdia spoločnosti Cushman & Wakefield, stojaca na údajoch z rokoch 2013 až 2015.  Pritom v tomto čase developeri postavili o 25 percent viac plôch, a to s celkovou rozlohou 20 miliónov metrov štvorcových. Trend nepriemej úmery môže spôsobiť problém. „Stredná Európa začína cítiť nedostatok voľných plôch na prenájom – to môže viesť výrobné firmy k tomu, že sa začnú obhliadať po iných lokalitách,“ povedal Ferdinand Hlobil, vedúci stredoeurópskeho tímu štúdie. F. Hlobil vidí najsilnejšiu konkurenciu v Španielsku a Portugalsku.

Aj keď analytik hovoril celkovo o strednej Európe, na tento problém môžu naraziť najskôr firmy v Nemecku. Všetky veľké mestá spolkovej republiky zaznamenali viac ako desať percentné nárasty priemyselných parkov, no prvenstvo má Düsseldorf. Za dva roky sa v oblasti plochy navýšili o 109 percent z 1,3 na 2,6 milióna štvorcových metrov. Vysoký nárast pocítilo aj Poľsko, hlavne Vroclav. Mesto v 2015 disponovalo industriálnym priestorom s 1,4 milióna štvorcových metrov. Oproti roku 2013 to bolo o 57 percent viac.

Čo sa týka Slovenska, štúdia sa zamerala na parky v hlavnom meste a v Košiciach. Bratislava v čase skúmania zvýšila obsah prenajímateľných plôch z 0,8 na 0,9 milióna štvorcových metrov, čo znamenalo štvorpercentný rast. Košice či rumunská Bukurešť stagnovali v rozširovaní na nule. O niečo výraznejšie výsledky v rámci strednej Európy vyšli českým mestám. Praha mala parkov o 28 percent viac, a to s obsahom 2,3 milióna štvorcových metrov. Brno ostalo na úrovni Bratislavy, teda štyroch percent a s rozlohou 0,8 milióna m2. Budapešť o percento menej, no s 1,9 miliónom štvorcových metrov priemyselných parkov.

Kapacity parkov na Slovensku narastú

Aj keď analýza spriemerovala centrálnu Európu, neznamená to, že slovenské priemyselné parky budú v blízkom čase čeliť neschopnosti ponúkať voľné priestory. Zaistiť to majú nové investície. Agentúra očakáva rast v ďalších oblastiach. „Najväčší rastový potenciál nových industriálnych plôch na Slovensku ponúkajú Nitra a Triblavina,“ povedal konzultant agentúry na Slovensku Martin Hudák. Priemyselný park v Nitre sa s príchodom automobilky Jaguar Land Rover rozrastie aj o developera skladov Prologis, ktorý investuje v oblasti do výstavby troch hál so spoločnou rozlohou 95 tisíc štvorcových metrov. V bratislavskej Triblavine logistické haly stavia belgická skupina VGP, ktorá začiatkom roka ohlásila joint venture s Allianz Real Estate.

Foto: Pixabay

General Motors má v čínskom trhu istotu

General Motors má v čínskom trhu istotu

Letecká dcéra General Electric sa usadí pri Prahe

Letecká dcéra General Electric sa usadí pri Prahe