PSA prenechá Trnave výrobu novej C3

PSA prenechá Trnave výrobu novej C3

Slovenská fabrika získala úlohu od aliancie PSA Groupe vyrábať novú generáciu C3. Tá je jedným z ťažiskových áut pre Citroën, keďže priemerne každé piate európske auto je práve ono. Pre Slovensko to znamená stovky nových pracovných miest a výnosy pre hospodárstvo, fabrika získala nové investície do technológií aj dôraznejšie postavenie medzi ostatnými závodmi skupiny. To vychádza z faktu, že nová C3 bude vyrábaná len na Slovensku. 

Výroba začne na jeseň po tom, čo bude nový model oficiálne predstavený na domácom autosalóne v Paríži. Vôbec prvý raz ju už ukázali v Lyone a zároveň v trnavskom závode. Detaily vrátane ceny ešte nie sú známe, no nový model bude v segmente B, malých mestských osobných vozidiel. Verzia v mainstreamovom segmente má zaistiť trnavskej fabrike početnú výrobu. Generálny riaditeľ Citroën Slovakia Matúš Paľa očakáva, že prosperovať bude celá automobilka. Od roku 2002 vyrobili viac ako 3,5 miliónov C3 a jej podiel na trhu starého kontinentu je podľa neho 40 percent. 

Automobilka v Trnave tak novým rokom nastavuje výrobu na 360 tisíc vozidiel za rok. Už v tom čase má nový model presiahnuť nadpolovičný podiel v rámci celej výroby. Narastajúce kapacity závod vyrieši štvrtou, víkendovou zmenou. Tá regiónu vyrobí osemsto nových pracovných miest. Generálny riaditeľ PSA Groupe Slovakia Rémi Girardon potvrdil aj to, že montáž modelu Picasso, ktorá bude presťahovaná do Španielska, ešte ostane v Trnave. Nová C3 tak bude zapĺňať linky popri ňom a Peugeote 208. 

Riaditeľ Citroën Slovakia Matúš Paľa (vľavo) a Generálny riaditeľ PSA Groupe Slovakia Rémi Girardon pri odhaľovaní novej C3

Riaditeľ Citroën Slovakia Matúš Paľa (vľavo) a Generálny riaditeľ PSA Groupe Slovakia Rémi Girardon pri odhaľovaní novej C3

Francúzi majú svaly

Zaviesť do výroby nový model je náročný a nákladný proces pre každú automobilku. Okrem toho, trnavská fabrika bude od začiatku spustenia sériovej výroby jediná v Európe, ktorá bude novú C3 montovať. K tomu získala z Francúzska 80 miliónov eur na modernizáciu, najmä zvarovni. Vydolovať z trhu práce dostatok kvalifikovanej pracovnej sily jej môže skomplikovať Jaguar Land Rover, ktorý sa má navyše usadiť v blízkej Nitre. Britsko-indická automobilka už sama prejavila obavy o nedostatku kvalifikovaných zamestnancov. Trnavskému PSA Groupe Slovakia môže pomôcť arzenál 625 robotov v karosárni a desaťročné etablovanie v krajine.

Populárny model, ktorý za štrnásť rokov vyrobili vo viac než troch a pol miliónov kusov, PSA Groupe chystá ešte viac zatraktívniť a navýšiť jeho predajnosť vyššou mierou kustomizácie. Z dôvodu dvojfarebného lakovania automobilka vylepšila aj technológie v lakovni. Nielen automatizáciu, ale aj individualizáciu produktov Francúzi teda zvládajú. Riaditeľ Girardon okrem toho priznal prípravu projektu, ktorý by mohol slovenskej fabrike priniesť aj vlastnú motoráreň.

Z hľadiska lokalizácie dodávateľov vidí R. Girardon v príchode novinky integráciu siete dodávateľov v okolí Trnavy, ale aj centrálnej Európy. „Kým pri modeli Citroën C3 Picasso počet dodávateľov z regiónu predstavoval 35 percent, Peugeot 208 dosiahol podiel 49 percent, pri novo spúšťanom vozidle sa podiel počtu dodávateľov dostane až na úroveň 86 percent,“ očakáva.

Slovenská stopa v globálnom priemysle

Slovenská stopa v globálnom priemysle

Odpady priemyslu zdražejú

Odpady priemyslu zdražejú