Súčiatsky elektrotechniky sa premontovali

Súčiatsky elektrotechniky sa premontovali

Výkony slovenského elektrotechnického priemyslu si zapísali vlani nové rekordné čísla. Aj keď sa jeho tržby pár rokov držali nad úrovňou osem a pol miliardy eur, zdalo sa, že silný rok 2010 sa v brandži tak ľahko nezopakuje. Platilo to pod vplyvom výroby televízorov. Ibaže vlani svorne potiahli takmer všetky pododvetvia výroby elektrických zariadení – a vzali na seba viac ako dve tretiny rastu odvetvia. Výsledkom bol skok o vyše 570 miliónov eur.

Vplyvom v slovenskom priemysle je elektrotechnika, merané tržbami firiem s dvadsiatimi a viac zamestnancami, na hrane tretieho a štvrtého najväčšieho odvetvia. Vlani narástla o skoro sedem percent na vyše 9,2 miliardy eur. Strojárstvo, vrátane v ekonomike dominantného automobilového priemyslu, je vyše trikrát väčšie. Sieťové odvetvia si tiež držia dištanc a aj firmy chemického priemyslu sa udržali obratom tesne vyššie. Počtom veľkých firiem ich však elektrotechnika prekonáva. Pri podiele vyše jedenásť percent mali v rebríčku Industries250, ktorý Revue Priemyslu zverejnila v septembri, silnejšie zastúpenie iba automobilový priemysel a strojári.

Hoci sa suma aj miera pridanej hodnoty v sektore elektrotechniky zvyšuje, je s takmer trinásťpercentným podielom na tržbách niekoľko percentuálnych bodov pod priemerom celého priemyslu. Vplyv má na tom paradoxne najmä najsilnejšia odnož elektrotechnického priemyslu – výroba spotrebnej elektroniky. V tej hrajú prím tri zo siedmich najväčších firiem odvetvia – výrobcovia televízorov, ktorí kombinujú vysoké objemy s priemerne ani nie osempercentným podielom pridanej hodnoty.

Stále veľké televízory

Tržby najväčšieho výrobcu televízorov a celkovo najväčšieho podniku elektrotechnickej brandže na Slovensku – závodu Samsung Electronics Slovakia v Galante – sa vlani podľa čísiel z výkazov vyšplhali tesne nad hranicu troch miliárd eur. To je síce o pár percent menej než v roku 2013, no pozíciou firmy v odvetví to neotriaslo. Naopak, o niečo nahor zamieril jej čistý zisk, päťpercentný nárast ho vysunul nad stomiliónovú hranicu. Tradične tvorí zhruba polovicu hospodárskeho výsledku odvetvia. Zaujímavo vyzerá objem produkcie, ktorý - ako firma informovala - vlani presiahol deväť miliónov kusov. Keďže vo výročnej správe za rok 2013 spomínala len zhruba 6,7-miliónovú výrobu, možno predpokladať, že na úkor veľkoformátových LED prístrojov rástla produkcia monitorov. S 2 047 zamestnancami vykázala spoločnosť aj medziročný prírastok o vyše stovku ľudí a potvrdila úlohu silného zamestnávateľa. Drží produkciu svojho najväčšieho dodávateľa – koncernovo spriaznenej fabriky na obrazovky Samsung Display Slovakia vo Voderadoch. Aj keď tá sa výkonmi zosunula o sedminu na necelých 92 miliónov eur, ako zamestnávateľ je so zhruba ôsmimi stovkami zamestnávateľov neprehliadnuteľná aj v priemyselne silnom okolí Trnavy. Prinajmenej v kategórii firiem s tržbami v desiatkach miliónov eur a niekoľkými stovkami zamestnancov sú aj ďalší dodávatelia Samsungu. Vyskytujú sa aj vyše stomiliónové podniky.

Nitriansky Foxconn Slovakia, druhá najväčšia firma slovenskej výroby televízorov aj celej elektrotechnickej brandže, šiel v tržbách svižne nahor. Nárast o skoro päť percent na 1,14 miliardy eur ho odpútal od miliardovej hranice obratu. Je to aj výsledok viacerých predchádzajúcich rozhodnutí Sony, od ktorej Foxconn nitriansku fabriku prevzal a ktorá si od neho ako primárny odberateľ nitrianskej fabriky necháva vyrábať svoje produkty. Rozhodnutie japonského gigantu zveriť celú európsku produkciu značky Slovákom výrobu nielen ustálilo, ale zjavne aj zvyšuje. Pomáha aj dlhodobý miliónový kontrakt na výrobu set-top boxov pre firmu Pace z Britských ostrovov. Firma má aj ďalších zákazníkov a čo je dôležité, očividne neustáva a darí sa jej v naháňaní nových. Na druhej strane, pokračuje aj v rezaní nákladov „na dreň“ – rast tržieb totiž sprevádza priebežný pokles zamestnancov. Uplynulý rok firma končila s niečo vyše 830 zamestnancami, rok predtým ich mala takmer o stovku viac.

Zberatelia tradičných značiek

Hoci nie na úrovni nadnárodných gigantov, no chvíľami ešte dravšie pôsobí aj ďalšia slovenská televízorová firma, Universal Media Corporation /Slovakia/ (UMC) z Nového Mesta nad Váhom. Firma osetínskej rodiny Khablievovcov neustáva v raste a kombinácia produkcie pre západoeurópske privátne značky a licencovaný Blaupunkt tlačí už roky jej výrobu nahor. Vo finančnom roku 2014, ktorý firemní účtovníci uzatvorili k 30. júnu, dosiahla tržby 239 miliónov eur. To je skoro o pätinu viac ako rok predtým. Firma tak nielen vyrovnala predvlaňajšie zhupnutie, ale dokonca mierne presiahla tržby z roku 2012. Dve tretiny jej tržieb tvoria dodávky do Veľkej Británie a Nemecka značkám, ako je Tesco, Kaufland, Sainsbury’s či Otto.

To UMC zjavne nestačilo a oznámila, že do svojej výroby pridá ďalšiu licenčnú produkciu známej značky. S japonskou legendou Sharp sa dohodla, že od nej preberie kompletný audio-video biznis v Európe. Pre starý kontinent prevzala exkluzívne licenčné práva na predaj, distribúciu a servis LCD televízorov a komplet ponuky audio techniky. Ako súčasť dohody získala slovenská firma poľskú fabriku Sharp Manufacturing Poland, ktorá vyrába LCD panely a aj z nich kompletizuje televízory. Sharpu sa v Európe v tomto segmente nedarilo, hoci je z domáceho japonského trhu zvyknutý hľadieť na trh zvrchu. Universal Media Corporation /Slovakia/ sa o biznis za zhruba štvrť miliardy eur uchádzala proti čínskym firmám, Turkom a Taiwancom. Turci získali biznis bielej techniky, no aktivity vo výrobe a v predaji televízorov vrátane poľskej fabriky berie UMC. Aj so šesťsto zamestnancami, čo jej hneď prihralo prísľub podpory od miestnych politikov. Akvizícia jej pridala do portfólia vlastnú výrobu LCD panelov. K vyše dvom miliónom televízorov vlastnej produkcie by mal pribudnúť milión pod značkou Sharp. Prikúpená moderná fabrika motivovala Khablievovcov na veľkú zmenu v podniku – celú svoju výrobu televízorov sústredili do Poľska. Fabriku v Novom Meste odstavili, no Slovensko sa opúšťať nechystajú. Ostal manažment európskeho biznisu, pobočiek v Číne a poľskej fabriky, ale aj riadenie celého holdingu vrátane nákupu, predaja a vývoja. Na Slovensku ostáva šéf elektrotechnického biznisu firmy Aslan Khabliev aj jeho otec Vladislav, ktorý mu televízory prenechal a neďaleko Topoľčian sa pustil do výstavby agropotravinárskej farmy.

Počet firiem vo výrobe televíznej techniky však na Slovensku neklesne. V priebehu leta ohlásila novú investíciu v Prešove firma Leyard Europe, ktorá patrí skupine čínskeho výrobcu LED obrazoviek Leyard. Za vyše päť miliónov eur postaví v priemyselnom parku Záborské v Prešove závod na výrobu a montáž elektronických komponentov. Prvú fázu výroby rozbehne so zhruba pol stovkou zamestnancov, po plánovanom neskoršom rozšírení výroby ráta so zhruba päťdesiatimi ľuďmi.

Preleštená biela technika

Oživenie na európskom trhu bielej techniky prinieslo viac práce aj popradskej fabrike koncernu Whirlpool. S citeľne vyše dvojmiliónovou produkciou slušne využila výrobné kapacity, po sedminovom raste výkonov preskočila tristomiliónovú hranicu a pripúšťa, že porastie aj tento rok. Popri presunoch výroby z iných fabrík skupiny jej zrejme už do objemu produkcie budú hovoriť aj vlaňajšie nákupy materského koncernu. Minulé leto totiž americká korporácia prevzala kontrolu nad talianskym konkurentom Indesit. Tohtoročná integrácia značiek už vyše tisícke zamestnancov popradského závodu priniesla viac práce. Rovnako aj zhruba trojnásobnému počtu ľudí u dodávateľov v okolí. Ako európske centrum pre zhora plnené práčky má popradská fabrika na starosti nielen výrobu, ale s pár desiatkami inžinierov aj vývoj tohto typu práčok.

Stabilne sa nad úrovňou dvesto miliónov eur usadili tržby fabriky BSH Drives and Pumps v Michalovciach. Pohony a pumpy do práčok, sušičiek a umývačiek riadu vyrábala firma od vzniku ako spoločný podnik dvoch nemeckých priemyselných gigantov – Boschu a Siemensu. Vlani sa však situácia zmenila a po novom patrí celá firma, teda s michalovským závodom, pod stuttgartskú centrálu Boschu. Medzi takmer ôsmimi stovkami zamestnancov je už niekoľko rokov aj vývojový tím, čo navyše spolupracuje s univerzitným výskumným centrom, ktoré má firma pri Technickej univerzite Košice. Vývojové centrum, ktoré firma prestavuje a rozširuje, robí pre skupinu tiež rozsiahle testovanie.

Rast na autách

Zárukou nemalých objemov produkcie je v elektrotechnickom priemysle aj výroba pre automobilový priemysel. Príkladom je západoslovenské duo závodov svetlárskej divízie nemeckej Helly v Kočovciach a Bánovciach nad Bebravou. V ostatnom finančnom roku, ktorý sa končil v máji, vykázala väčšia Hella Slovakia Front-Lightning v Kočovciach po ani nie dvojpercentnom poklese tržby skoro 198 miliónov eur. Bánovská Hella Slovakia Signal -Lightning má len o pätinu menej. Vlani rástla o jedenásť percent na vyše 165 miliónov eur. A obe investovali miliónové sumy do prípravy nových výrobných projektov.

Nové projekty získava aj ďalší výrobca autosvetiel – ZKW v Krušovciach. Jeho biznis sa dvíha až o desiatky percent ročne. Minulý rok o viac ako pätinu na skoro 156 miliónov eur. Slušne, o štvrtinu na vyše dvadsať miliónov eur narástol firme zisk. Dvojciferné tempo rastu, tentoraz až tesne pod dvestomiliónovú hranicu vykázal aj ďalší automotive výrobca z Považia – producent elektromotorov do posilňovačov riadenia TRW Automotive (Slovakia) z Nového Mesta nad Váhom. Aj keď jeho výsledky sa už v automobilovej brandži posudzujú spolu s nemeckým gigantom ZF, s ktorým po akvizičnom spojení vytvorili tretieho najväčšieho dodávateľa v európskom a svetovom autopriemysle.

Dvojsmerný vývoj nabrali na Slovensku aktivity japonského Panasonicu. Výroba Blu-ray prehrávačov a rekordérov, DVD rekordérov a dosiek plošných spojov pre televízory vo firme Panasonic AVC Networks v Krompachoch uzatvorila päť rokov klesajúci vývoj produkcie. Nie však lepšími výsledkami, ale rozhodnutím firmy ukončiť jej existenciu. Internetové video služby a televízory s pevnými diskami zúžili európsky trh so záznamovými zariadeniami natoľko, že Panasonic prestal vidieť v tomto sektore trhu perspektívu. Výroba v Krompachoch od roku 2009 bez prestávky klesala a počet zamestnancov sa zosúval z viac než tisícdvesto na čosi vyše šesť a pol stovky v čase zatvorenia. Časť dostala ponuku presťahovať sa so zvyšnou výrobou do sesterskej fabriky v českej Plzni.

Naopak, oravský závod Panasonic Electronic Devices Slovakia v Trstenej sa naďalej dvíha na automobilovej vlne. Po raste o skoro šestinu prekročili jeho tržby 162 miliónov eur. Elektronické moduly a rôzne súčiastky ťahajú jeho výrobu na Orave aj v pobočnom závode v Starej Ľubovni. Typické preorientovanie sa z neperspektívnej výroby na novú predviedla firma štartom prevádzky v Bratislave. V novom menšom závode tam rozbehla produkciu batérií pre autá z portfólia automobilky Volkswagen. A keďže tá produkuje v bratislavskej fabrike čisto elektrickú verziu malého Volkswagenu Up! – verziu eUp! –, ako aj hybridné verzie luxusných SUV Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne a chystá aj sčasti elektrické Audi Q7, má nový slovenský biznis Panasonicu zaujímavo rásť.

Z veľkej časti výroba pre automobilový priemysel ťahá aj čísla novozámockého závodu Osramu. Vlani o niečo vyše sedem percent, no na prekročenie stotridsaťmiliónovej hranice to bohato stačilo. Jeho materská skupina posťahovala už viacero liniek a výrob z iných fabrík a pokračuje aj v sofistikovanejších činnostiach. Rozbehla vývoj a koncom apríla ohlásila aj expanziu v podobe servisného centra v Nitre, kde by malo v dvoch vlnách vzniknúť v každej po dvesto nových pracovných miest.

Stredne veľké firmy, najmä tie so slovenskými vlastníkmi, ako je oravský Avex, no aj ďalší výrobcovia súčiastok či celých modulov to majú ťažšie. S takmer nezmenenými tržbami na úrovni vyše 62 miliónov udržal výrobu svetlársky OMS v Dojči niekdajšieho EY Podnikateľa roka Vladimíra Levárskeho. Ladenie výrobnej logistiky a pomalší rozbeh projektov, ktorými chce firma po nemalom zadlžení zúročiť technologické investície, však podnik s tisíckou zamestnancov stiahli niečo vyše päť miliónov eur do červených čísiel.

Ani finalizačným závodom sa o výrobné projekty nebije ľahko, no ako sa presvedčili viacerí, dodávateľa možno v brandži meniť pomerne rýchlo. Prípadne, čo už pocítila najmä výroba rôznych typov káblových zväzkov, sa môže kus odvetvia z nákladových príčin jednoducho vytratiť – do lacnejších krajín.

Foto Miro Nôta, Shutterstock

 

Slovenská energetika sa zmenila na trhovisko

Slovenská energetika sa zmenila na trhovisko

Slovensko nie je len autonomika

Slovensko nie je len autonomika