Inováciám neujdú ani pivovarníci

Inováciám neujdú ani pivovarníci

Aj keď slovenské pivovarníctvo nepatrí medzi rastové odvetvia, nedá sa povedať, že by sa nerozvíjalo. Brandža nelení, preberá medzinárodné trendy a skúša aj vlastné špeciality. Vrátane pivných produktov, ktoré sú alternatívou nealko nápojov. Dotkne sa jej aj jedna z najvplyvnejších fúzií vo svetovom biznise naprieč odvetviami.

Ak objem trhu nerastie, ale stagnuje či dokonca mierne klesá, je jasné, že konkurencia hustne. Aj keď finálne čísla o predaji piva v minulom roku ešte nie sú k dispozícii a leto bolo horúce, brandža zázraky nečaká. Vie, že na štvormiliónovú rysku spotreby piva sa bude pozerať obvykle zdola. Ako dôvod označuje prevažne slabšiu kúpyschopnosť zákazníkov. O úspech a marže vo svojom biznise sa snaží bojovať novými produktmi vo vyšších segmentoch, za ktoré si môže pýtať viac. Aj tým musí prekonávať nie práve pozitívny trend presunu predaja zo ziskovejšieho HoReCa segmentu do maloobchodu.

Neortodoxné novinky

Aj keď je na Slovensku vyše štyridsať pivovarov, vo veľkosti, v ktorej sa zvyknú viesť priemyselné štatistiky, sú štyri a gro trhu držia dve dcéry nadnárodných koncernov. Podľa niektorých odhadov dosahuje spoločný podiel slovenskej odnože holandského Heinekenu a Pivovarov Topvar, dcéry juhoafrického SABMilleru, okolo deväťdesiat percent. O zostávajúcu časť trhu bojuje nezávislá dvojica Steiger a Urpiner. Zvyšok sú, aj keď predsa mierne veľkostne odlišné, malé reštauračné pivovary, ktoré v duchu medzinárodných trendov priebežne vznikajú aj na Slovensku. Za päť rokov ich pribudli tri desiatky. A to sa ešte jeden z tých väčších, rožňavský Kaltenecker, skúša pozviechať po reštrukturalizácii pre problémy bývalého majiteľa.

Malých pivovarov sa môže zdať mnoho, no ide o trend, ktorý sa na Slovensku neprejavuje extra výrazne, aspoň čo sa týka absolútneho počtu pivovarov. Relatívne áno, počet sa takmer strojnásobil. No napríklad v susednom Česku pribudlo medzi rokmi 2009 a 2014 neuveriteľných dvesto pivovarov, z toho asi stoosemdesiat v kategórii mikro. Treba však povedať, že Česi sú pivnými lídrami. S ročnou spotrebou 144 litrov piva na obyvateľa sú tretinu nad druhým Nemeckom a „chmeľového nektáru“ pijú dva razy toľko ako Slováci.

Keďže je zjavné, že cez objemy to na Slovensku nejde, skúšajú to tunajší hráči cez špeciality. Generálny riaditeľ Pivovarov Topvar Paolo Lanzarotti hovorí dokonca o „kvalitnom pivnom zážitku“ ako nosnom predajnom argumente. Prinajmenej pri tej časti predajov, na ktorej chcú pivovarníci zaujímavejšie zarábať.

V základnom produkte pre reštauračný segment – čapovanom pive – celkové predaje nerastú, bojuje o tretinový podiel na celkovom predaji. Aspoň to nad výsledkami roku 2014 konštatoval trhový líder Heineken – aj keď dvojka trhu, Pivovary Topvar, hovorí o výčapných rastoch.

Značkám Heinekenu rastie predaj piva v plechovkách a typicky maloobchodnom type balenia – veľkých plastových fľašiach. Na tie má trhová jednotka Heineken Slovensko v Hurbanove už šiesty rok PET linku. Ide však o segment, v ktorom si zákazník medzi regálmi v maloobchodných predajniach často vyberá nielen podľa obľúbenej značky, ale aj s ohľadom na cenu – čo limituje marže.

Ďalší dôvod, aby brandža nielen zefektívňovala prevádzku, čo urobila až po úroveň zatvárania technicky menej vyspelých menších pivovarov veľkých hráčov, skúšala aj niečo nové. Rozvojový segment boli v ostatných rokoch najmä miešané pivové nápoje, najmä radlery. Zdalo by sa, že to je produkt, ktorý dokáže, najmä nealkoholickými verziami, konkurovať aj mimo pivovarníctva, teda výrobcom nealko nápojov. Manažéri z nealko odvetvia o tom nechcú extra diskutovať, no v zásade sa tvária, že nejde celkom o alternatívu k ich produktom. Vnímajú, že pivovary do nich investujú, aby skúšali vyrovnávať dlhodobý pokles predaja. Istý čas sa to darilo a predaje radlerov stúpali. No, ako vo výročnej správe za rok 2014 konštatuje Heineken, na celom trhu sa predalo v roku 2014 necelých 131-tisíc hektolitrov radlerov, čo značilo medziročný pokles o tri a pol percenta.

Chuť vymýšľať novinky a vyššie teploty počas letných mesiacov dávajú pivnej brandži šancu stabilizovať sa. „Som presvedčený, že pivo má silný potenciál získavať čoraz väčšiu popularitu. Budúcnosť spočíva v inováciách,“ zdôrazňuje P. Lanzarotti.

Impérium z piva

Z medzinárodného hľadiska sa slovenského trhu dotkne jeden z najväčších konsolidačných krokov v priemysle na svete. Prejaví sa vstupom svetového pivovarníckeho hráča číslo jeden, koncernu Anheuser-Busch InBev. Ten totiž pracuje na spojení s trhovou dvojkou, SABMillerom. Po dokončení transakcie sa tak Pivovary Topvar stanú súčasťou skutočného pivného giganta, aký môže vzniknúť, ak trhová jednotka kúpi dvojku. Presviedčacím argumentom belgicko-brazílskeho holdingu voči SABMilleru bolo vyše deväťdesiat miliárd dolárov. Ak akvizícia dobehne a schvália ju antimonopolné úrady, jej dieťa ovládne tretinu sveta pív. V hrubom súčte dosahuje celkové tržby 64 miliárd dolárov.

S tlakmi protimonopolných úradov to Anheuser-Busch InBev nebude mať ľahké. Na fúziu hľadia najviac podozrievavo v USA, ktorým by po jej dokončení hrozil neobmedzený vládca trhu. S očakávaním odporu protimonopolných úradov už SABMiller vypustil informáciu, že svoj väčšinový podiel v severoamerickom MillerCoors predá svojmu partnerovi z tamojšieho joint venture Molson Coors Brewing. Niektoré predpovede hovoria, že SABMiller sa bude musieť vzdať akcií aj v Číne. Strednú a Južnú Ameriku má doteraz pod palcom AB InBev. SABMiller okrem Číny dominuje aj v Afrike, v ktorej vznikol. Aby antimonopolných tlakov nebolo dosť, hrozí ďalší, paradoxne v nealko biznise. SABMiller je totiž hlavný bottler, teda plní fľaše s produktmi Coca-Coly v Afrike – a AB InBev má podobnú pozíciu pre PepsiCo v krajinách Latinskej Ameriky.

Prácu dostanú roboty šikovnejšie ako človek

Prácu dostanú roboty šikovnejšie ako človek

Firmy budú čakať na lacnejšiu, elektrárne na drahšiu elektrinu

Firmy budú čakať na lacnejšiu, elektrárne na drahšiu elektrinu