Firmy budú čakať na lacnejšiu, elektrárne na drahšiu elektrinu

Firmy budú čakať na lacnejšiu, elektrárne na drahšiu elektrinu

Nová vláda sa v programových prioritách priamo dotkla energetiky len uistením, že bude ďalej dôrazne regulovať ceny energie. Keďže Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už mal schválenú novú Regulačnú politiku na roky 2017 až 2021, veľké prekvapenie to nebolo. Štát bude mať v energetike silné slovo aj ďalej.

Po dohode o zložení koalície Smer-SD, Slovenská národná strana, Most – Híd a Sieť zverejnili programové priority. Okrem regulácie sa v nich energetiky dotýka ešte ambícia vlády vynoviť znenie zákona o strategických podnikoch. Koalícia prezradila aj pointu – očakávať možno zákaz privatizácie strategického majetku štátu. Naznačuje to aj politické rozdelenie vplyvu v energetike. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD si v nej udrží kľúčovú pozíciu.

Najviac cez ministerstvo hospodárstva, na ktoré sa ako minister po šiestich rokoch vrátil bývalý štátny tajomník Peter Žiga. Ten viedol v uplynulom volebnom období rezort životného prostredia. Na hospodárstvo Smer nepustil koaličných partnerov ani v do užšieho vedenia – podržal si aj pozície oboch štátnych tajomníkov. Vojtech Ferencz prišiel s P. Žigom z rezortu životného prostredia a Rastislav Chovanec pokračuje vo funkcii, ktorú zastával aj v minulom volebnom období.

V energetike neoslabne

Smer-SD chce mať v energetike čo najväčší vplyv štátu. Tým pádom nie sú predaje štátnych podielov v plynárenstve, transporte, elektrodistribučkách alebo poltucte veľkých štátnych teplární v Bratislave, Žiline, Martine, vo Zvolene, v Trnave a v Košiciach príliš pravdepodobné. Najmä cez zákon o strategických podnikových aktívach štátu ide aj o prioritu vládnej dvojky SNS. Tá dokonca nabáda k štátnym odkúpeniam podielov zahraničných investorov v energetických firmách.

Expanzným chutiam vlády tak zrejme postaví strop iba zásoba voľných peňazí v štátnom rozpočte. To sa môže týkať najmä posilnenia pozície štátu v Slovenských elektrárňach, konštatoval v polovici marca portál venergetike.sk. Ambície budovať energetickú bezpečnosť krajiny chcú plniť aj investičným rozvojom štátnych firiem. Tým pádom bude pokračovať príprava výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Popri tom, ako tento a budúci rok vstupuje do predvýrobnej fázy výstavba nových blokov aj v Mochovciach. I keď, ako pripustili aj manažéri nového držiteľa privátneho podielu v elektrárňach, Energetického a průmyslového holdingu tá bude dávať ekonomický zmysel pri vyšších cenách elektriny, než aké zažívajú medzinárodné trhy v poslednej dobe.

Názory Mosta – Híd, ktorý priateľom štátneho vlastníctva v energetike nie je a pred voľbami hovoril o predaji teplární, tak zjavne prím nehrali. Rovnako ambície Siete, ktorá podobne ako Most deklarovala chuť zastaviť rozbeh výstavby bohunickej atómky. Skúmať chcela aj účelnosť dostavby Mochoviec.

Regulácia bude

Plány menších členov vlády sa do energo cieľov kabinetu nedostali ani v časti, v ktorej volali po nižšej a nezávislejšej regulácii. Potvrdzuje to lakonická formulácia priority „dôsledne využívať regulačný rámec na stabilitu cien energií“.

Posilnila sa len dva dni po volebnom víkende, keď Regulačná rada ÚRSO prijala novú edíciu Regulačnej politiky. Teda programu regulácie v sieťových odvetviach. Debatu o úvahách na tému rušenia aspoň časti regulácie cien energií tak odkázala do akademickej roviny. Pozícia šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka vyzerá od prvej vlády Roberta Fica neotrasiteľne. Koncom marca rozhodol o výmene všetkých riaditeľov odborov.

Voči novej Regulačnej politike pritom počas prípravy nenamietali len menší hráči. Medzi stovkami pripomienok bol aj protest Slovenských elektrární, ktorým prekáža najmä nepredvídateľné rozhodovanie regulátora o nových opatreniach. Príkladom bolo zavedenie takzvaného G-komponentu. Teda prvku ceny, ktorý musia platiť výrobcovia elektriny za prístup do centrálnej prenosovej a distribučnej siete. Tento typ regulácie napádajú aj lokálne regulačné sústavy, ktorým takmer znemožňuje využitie nových vlastných zdrojov elektriny.

Dosahom regulácie k priemyselným podnikom bude to, že v koncových cenách elektriny budú aj naďalej platiť príspevok k udržaniu slovenského baníctva. Kontroverznej podpore sa Revue priemyslu venovala v minulom čísle. Podpora ťažby hnedého uhlia, ktoré elektrárne v štátom nakázanom objeme pália v nováckej elektrárni, prispieva vo faktúrach priemyselných podnikov k cenám, ktoré napriek nízkej cene základnej elektriny robia z koncovej ceny tohto druhu energie konkurenčnú nevýhodu slovenského priemyslu.

Inováciám neujdú ani pivovarníci

Inováciám neujdú ani pivovarníci

Pivo sa roky varí rovnako, iné sú len technológie

Pivo sa roky varí rovnako, iné sú len technológie